• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Notayı yeni ögreniyorum yardımcı olurmusunuz ?

• Konbuyu başlatan Djorhan
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 15
  • Görülen : 6K

Djorhan

Altın
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Klarnet
selam daha önceden buraya üyeydim djorhan adlı nickle eskilerden varsa burda tanıyan tanır. askerlik nedeni ile 2 sne giremedim bu siteye askerden snra girdim üyeligim silinmiş neden acep ? kayıtlı oldugum msn adresimi giriyorum böyle bir kayıtlı mail adresi yok diyor. yeni üyelik açmak zorunda kaldım bu ayrı konuda esas konumuza geçelim.

arkadaşlar nota okumayı yeni ögreniyorum. klavye çalmayı bıraktım klarnete başladım. aklıma takılan bir soru var çözemedim.

arkadaslar simdi burada 6 tane dortluk nota var en sona ikilik nota var uzatma bagi
kafami karistiriyor. en basta notayi basarken 6 lık olarak mı basacaz yoksa 4 lük mü ? veya 6 lık bastık diyelim. ondan sonraki notaları dörtlük olarak basıp yine en sondaki notayı 2 lik olarak mı basıcaz. yani o uzatma bagın içinde kalanlar kendi naturel notalar degil mi uzatma bagı ile alakası yok. uzatmaa bagı sadece bastaki ile sondaki notannın vuruslarını toplayıp tek seferde basacaz. en sondaki notaya geldigimidede kendi naturel ikilik nota basıcaz ?

6725.jpg

Cevap: Notayı yeni ögreniyorum yardımcı olurmusunuz ?

selam daha önceden buraya üyeydim djorhan adlı nickle eskilerden varsa burda tanıyan tanır. askerlik nedeni ile 2 sne giremedim bu siteye askerden snra girdim üyeligim silinmiş neden acep ? kayıtlı oldugum msn adresimi giriyorum böyle bir kayıtlı mail adresi yok diyor. yeni üyelik açmak zorunda kaldım bu ayrı konuda esas konumuza geçelim.

arkadaşlar nota okumayı yeni ögreniyorum. klavye çalmayı bıraktım klarnete başladım. aklıma takılan bir soru var çözemedim.

arkadaslar simdi burada 6 tane dortluk nota var en sona ikilik nota var uzatma bagi
kafami karistiriyor. en basta notayi basarken 6 lık olarak mı basacaz yoksa 4 lük mü ? veya 6 lık bastık diyelim. ondan sonraki notaları dörtlük olarak basıp yine en sondaki notayı 2 lik olarak mı basıcaz. yani o uzatma bagın içinde kalanlar kendi naturel notalar degil mi uzatma bagı ile alakası yok. uzatmaa bagı sadece bastaki ile sondaki notannın vuruslarını toplayıp tek seferde basacaz. en sondaki notaya geldigimidede kendi naturel ikilik nota basıcaz ?

6725.jpg
bak dostum:
çalmaya çalıştığın ezgi 3/4 lük bir ezgi.yani her ölçüde 3 tane dörtlük vuruş var demektir.uzatma bağı aynı notaları birbirine bağlamak için kullanılır.birbirinden farklı notalara konulan bağa ezgi bağı denilir.yani bu ezgi bağının olduğu notaları çalarken arada nefes almayacaksın demektir.
yukarıda yazdıklarına bakılırsa henüz bu konuda çok az bilgin var.
ben yine de kısa bir açıklama yapayım:yukarıdaki ezgiyi şöyle çalacaksın:
/do,re,mi,re,mi,do,re2,es/

Ekli dosyalar

• doremi.rar
    241 bayt · Görülen: 152

tekrardan aramıza hoş geldin Piyanist23. geçen sene malesefki sitemizde arıza oluştu.tüm verilerimiz vede üyelerimiz silindi.site yeniden yapılandı.o yüzden eski üyeliğiniz geçersiz.bu durum bütün üyelerimize yansıdı.sorduğunuz bağa gelince bağ üç mezürüde kapsıyor yani tüm notaları.buda notaları birbirine bağlı çalacağız kesik kesik değil.yani değerleri ile ilgili değil, çalış tarzını belli ediyor.bağlı ve akıcı bilmem anlatabildimmi.iyi çalışmalar dilerim.

yanı orda bagın süre uzatma ile bir alakası var mı ? arkadaslar kusura bakmayın daha 1.dersim lap diye buna girdik daha önceden müzikle alakam var 6 sene klavye çaldım ama kulaktan nota ile bir bilgim yok onun için zorluk çekiyorum.

yanı orda bagın süre uzatma ile bir alakası var mı ? arkadaslar kusura bakmayın daha 1.dersim lap diye buna girdik daha önceden müzikle alakam var 6 sene klavye çaldım ama kulaktan nota ile bir bilgim yok onun için zorluk çekiyorum.
dostum açıkladım ya,nasıl çalınacağını sana midi olarakta yazdım.bir daha tekrar edeyim:
aynı sesler birbirine bağlanırsa buna uzatma bağı denilir ör:
do+do=do2
farklı sesler birbirine bağlandığında buna ezgi bağı denilir.böyle farklı notalar birbirine bağlandığında ferdesu nun dediği gibi sesler arasında duraksama yapmadan kayar gibi çalman gerekir.ben klarnet çalıyorum dediğin için nota aralarında nefes almayacaksın dedim.bu tür ezgi bağına legato da denilir...
bence yazılanları iyice okuyup anlamaya çalış dostum:)
YUKARIDAKİ BAĞ NOTALAR FARKLI OLDUĞU İÇİN EZGİ BAĞIDIR.

Moderatör tarafında düzenlendi:

pardon senin yazıyı görmemişim :) kusura bakma

bu arada verdigin bilgiler icin teşekkür ederim :) notayı ögrenmem baya zor olucak anlasılan :)

arkadaşlar bu dersdede takıldıgım bir yer var

6928.jpg

NOTALARIN ÜZERİNDE BİR CİZGİ VAR NASI OKUNUP ÇALINIYOR VE O ÇİZGİ NE İŞE YARAR HOCANIN ACİL BİR İŞİ ÇIKTI SORAMADIM.

degerli Ferdesu kardesim benimde bir sorum var bende klavye caliyorum ama kulaktan dolama kafama takilan bir soru var.piyano dersi aldim ama bu aklima gelmadi sormaya tum notalar her calgi icin gecerlimi acaba.
mesela piano notasi saz icin gitar icin olurmu simdiden tesekkur ederim. Betul
vei@hotmail.nl

arkadaşlar bu dersdede takıldıgım bir yer var

6928.jpg

NOTALARIN ÜZERİNDE BİR CİZGİ VAR NASI OKUNUP ÇALINIYOR VE O ÇİZGİ NE İŞE YARAR HOCANIN ACİL BİR İŞİ ÇIKTI SORAMADIM.

Porte 5 çizgi 4 aralıktan oluşur. Bunun dışında portenin üstünü ( tiz sesleri) ve altını da (bas sesleri) kullanmak için ilave çizgi lazımdır. Normalde bizler porteyi 5 çizgi 4 aralık olarak kullanırız. Fakat ses aralıkları daha devam eder. Hocanız buradaki görünmeyen çizgiye nota yazabilmesi için kesik kesik çizgiler oluşturmuş. Nota ile ilgisi yok. Çalarken veya okurken notanın değerini değiştirmez...