• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

pa 500 hoparlör sorunu yardım!!!

serkan9925

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
korg pa500tr
değerli arkadaşlar. bazen sağ hoparlörden ses gidiyor ve kapayıp açana kadar bu devam ediyor . kulaklık takılıyken de oluyor. yani jak çıkışını da etkiliyor demekki. anfiye bağlasam onda da olur mu. anfim yok ev kullanıcısıyım. nedeni ne olabilir

Cevap: pa 500 hoparlör sorunu yardım!!!

değerli arkadaşlar. bazen sağ hoparlörden ses gidiyor ve kapayıp açana kadar bu devam ediyor . kulaklık takılıyken de oluyor. yani jak çıkışını da etkiliyor demekki. anfiye bağlasam onda da olur mu. anfim yok ev kullanıcısıyım. nedeni ne olabilir

lehim çatlaması var sanırım yada oksitlenme,daha önce org söktüysen tamir yaptıysan aslında sizde yapabilirsiniz,daha önce hiç org sökmediyseniz sakın sökmeyin başka yerlerindede sıkıntı çıkarırsınız,
hoperlör bağlantısı kablosunu kontrol edip yerini bulun.bağlantıların olduğu bölüme bakın,genelde nemli yerlerden dolayı oksitlenme yapabiliyor,oksitlenme varsa temizleyici spreyle temizleyin.eğerki lehim cihazınız varsa sesi kesilen hoperlörün kablo bağlantılarına lehim çekin sıkıntı halledilecek ama daha önce org sökmediyseniz sakın denemeyin,sadece çözümü anlattım.orgun üst kapağı kaldırırken bile kablolardan bazılarını koparabilirsiniz,sağlam bildiğiniz elektronikçi size yardım edebilir

teşekkür ederim zafer bey. daha önce açmıştım orgu pich bendere lehim atmıştım. sürekli kopuyordu. tekrar açıp bakarım . bilgilendirdiğiniz için tekrar teşlekkürler.

sorun yüklediğim setten kaynaklıymış. başka set yükledim geçti...

sorun devam ediyor maalesef. orgu açtım gözüme çarpan birşey olmadı. ses soketini çıkarıp temizledim taktım hoparlör kablolarını inceledim bişey göremedim.sadece sağ hoparlörde beyaz lekeler oluşmuş sildim geçti. orgu kapadım denedim uzun zaman bişey olmadı ama tekrarladı başka set yükleyince orgu kapamadan sorun düzeliyor.tekrar orgu açmak ta istemiyorum çok vidası var. lehim çalaması nasıl birşey anlatabilir misiniz. bu arada org sürekli kılıfta duruyor haftada 1 yada 2 kere çıkarma fırsatım oluyor kaldığım oda gündüz soğuk akşam sıcak (erzurumunun yüksek köyündeyim kışlar -40 lara kadar yani siz düşünün)

Moderatör tarafında düzenlendi:

zafer arkadaşimizin dediklerini uygula sorunun buyuk ihtimal cözülcek olmadi ise buyuk ihtimal potos gitmiş yani volüm surusu bendede aynı sorun vardı hoplarlorlere giden kaploları sokup takınca düzeliyodu bir müddet sonra tekrarlıyordu en son lehimledim kurtuldum....

teşekkür ederim tekrar açıp halletmeye çalışacam artık...

zafer arkadaşimizin dediklerini uygula sorunun buyuk ihtimal cözülcek olmadi ise buyuk ihtimal potos gitmiş yani volüm surusu bendede aynı sorun vardı hoplarlorlere giden kaploları sokup takınca düzeliyodu bir müddet sonra tekrarlıyordu en son lehimledim kurtuldum....

Hocam aynı sorun bendede var ve sağ hoparlörde. Hep bu sorunu yaşayanların sağ hoparlör olması tesadüfmü acaba nasıl çözebilirim?

Benim de sol hoparlörde aynı sorun var orgu açıyorum normal çalarken birden soldakinden ses gidiyor, bi daha da gelmiyor, bir tek sağ çalışıyor. Ayrıca Pitcbend de sağ sol çalışmamaya başladı, yukarı aşağı çalışıyor.. Ne kadara yapılır acaba ? ortalama bir fiyat bilgisi olan var mıdır ?

Orgun anakartındaki audio pinleri çıkmış biraz onları iyice yerine oturttum sorun çözüldü sanıyorum. Eğer bilginiz varsa söküp o kablolara bir bakın.