• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Pa1x'in İLGİNÇ BİR SORUNU VAR YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

batuhan77

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KorgPa1x
Değerli dostlar,
Sorunları aşağıya sıralıyorum.

1-Pa1x de performans sesleri çalarken, hangi ses olursa olsun seste TİTREME oluyor. Sanki pichbendi ileri ittirerek çalarmış gibi.
2-Çalma esnasında kendi kendine TON bozuluyor. Sanki akordsuz bağlama çalar gibi birşey oluyor.
3- Birde, 2-3 dakikada açılan org 10 saniyede açılıyor. Açtığımda sample sesleri okumadığını görüyorum. SAUND _RECORD_Samling info yaptığımda Ram'in bomboş olduğunu görüyorum. Seti tekrar yüklediğimde sorun çözülüyor.

Sizce bu RAM sorunu olabilirmi?

NOT: 1-Seslerdeki sorunu anlamak için Pichbendin kablosunu çıkarıp denedim aynı hatayı verdi.
2-Pa1x de 16x2 yani 2 tane Ram var. ikiside aynı anda yanabilirmi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Pa1x'in İLGİNÇ BİR SORUNU VAR YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.

valla bence ram dan olabilir sesleri kabul etmiyorsa rami sok yeniden tak bi dene yada rami sil yeniden yukle sesleri ozaman belki bir netice alirsin

hocam menu de bir ayar var autoloadmultisample seçeneğinin işaretli olması lazım yoksa dediğiniz gibi 10sn de açılır alet

ramlar aynı anda yanabilir sadece biride yanabilir.sound record infoda boş gözüküyorsa orgu açtığınızda sonra tekrar yükleyip sesleri cızırtılı alıyorsanız ramlar yanmış demektir.
ramlarin yerlerini değiştirerek tekrar takın ve sound recorda sampling infoya basarak bakın.büyük ihtimalle ramlariniz yanmış.

şöyle bir şey de olabilir; bazı performans seslerinde pitch bendi geriye çektiğinizde karışımda kullanılan seslerin tonlarında kaymalar oluyor, bu pitch bend ileri itilerek tekrar eski haline getirilebiliyor. 10 saniyede açılması da; disk+utilet menüsünde bazı işaretlenmiş kutular var. Bunların içinde PCM AUTOLOAD işaretli değilse org açılırken setinizi yüklemez. Bunu işaretleyerek üst tırnakta GLOBAL WRITE seçilerek kaydederseniz bir dahaki açılışta setiniz RAM'lere yüklenir. Kolay gelsin...

şöyle bir şey de olabilir; bazı performans seslerinde pitch bendi geriye çektiğinizde karışımda kullanılan seslerin tonlarında kaymalar oluyor, bu pitch bend ileri itilerek tekrar eski haline getirilebiliyor. 10 saniyede açılması da; disk+utilet menüsünde bazı işaretlenmiş kutular var. Bunların içinde PCM AUTOLOAD işaretli değilse org açılırken setinizi yüklemez. Bunu işaretleyerek üst tırnakta GLOBAL WRITE seçilerek kaydederseniz bir dahaki açılışta setiniz RAM'lere yüklenir. Kolay gelsin...

Ustacım cevapla verdiğin için teşekkür ederim.

Bazı performans seslerinde değil ''hangi ses olursa olsun seste titreme oluyor''.
Yani Piano sesinden tut accordion sesine kadar aynı hatayı veriyor.

Pcm Autoload işaretli. Onu hiç değiştirmedim.

Hal böyle iken hala Ram sorunu olabilirmi?

üstadım alet çabuk 10 sny gibi bi sürede açılıyorsa hdd de problem var alet hdd yi bazen görüyor bazen görmüyordur, sesler kötü geliyorsa kesinlikle ya ram yerinden oynamıştır yada ramda problem vardır bassettiğiniz problemler başka şeyden olmaz.eğer bunlarıda değiştirdiniz yine devam ediyorsa main boardtadır .sorunu anlattığım şekilde halletmeye çalışın eğer olmazsa mutlaka DTL ye yollayın

Moderatör tarafında düzenlendi:

aRIKAN ABİMİZİN DEDİĞİ DOĞRU..REMLERİ SİLİP SONRADAN TEKRAR TAKTIĞINIZDA ÇIZIRTI GİDER FAKAT BELİRLİ BİR ZAMAN SONRA TEKRARDAN CIZIRTILI GELİYORSA REMDE SORUN VAR DEĞİŞMESİ LAZIM...16 MB 72 PİN 2 ADET EDO REM..SAYGILAR