• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Pa80 Akor verirken Ve Transpoze ayarı

Tarkanpinar33

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Pa80 Elektro Baglama
Selamlar arkadaşlar pa80de türkü okurken Transpoze ayarını F'ye Getiriyorum Ve Soldaki Tuşlardan akor Vermeye Çalışıyorum Ama Her nedense akor sesi benim Sesime Uymuyor Bunu elektro Bağlama Çalarkende Yapıyorum Ama Baglama ile akor sesini tutturamıyorum o farklı çalıyor benim çaldıgım farklı . Transpozede F nin karşılığı nedir Akoru nasıl vermeliyim elektro bağlamanın Akorduylamı alakalıdır...? Ayrica Türküyü F Notasinda Calabiliyorum Mesela bir oyun havası Çalarken akorun sesi farklı vermesi sorunu

önce bağlamayı akort et. daha sonra elde ettiğin karar sesine göre orgu tanspoze et. komaları verdiğin ekranda karar sesini ifade eden A,B,C,D,F,F# gibi harfler göreceksin. o harfleri de karar sesine karşılık gelen harfe getir. yoksa transpoze yapmış olsan dahi karar sesini cihaz do sesi zannedecek ve komalı akorları da senin karar sesine göre değil de do notasına göre verecek. o yüzden sende akorları tutturamıyorsun.

Anladım Ama elektro baglamam ekolayzerli Mesela üst teli c orta Tel d alt tel C Yapıp Orgta Aynı akorumu vermem gerekiyor? Öyle ise nasıl yapacağım? Orgta Akor verdiğimde baglamadaki gibi 3 Akor çıkmıyor Nasıl ayarlamam lazım.

Bu arada Karar sesini Bağlamada Hangi Telde ayarlamaliyim?

İNGİLİZCE NOTA İSİMLERİ: C D E F G A B
İSPANYOLCA KARSİLİĞİ : DO RE Mİ FA SOL LA Sİ
YARİM SES İNERSE : (m) yani minör
YARİM SES KALINLAŞIRSA: (#) yani diyez
ÖRNEK : (Em) mi minör yada (E) mi majör

Ingilizce Karşılığı Ispanyolca değil mi? F fa Olarak Geçiyor?

Hocam Do (C) R (D) Mi (E) Fa (F) Sol (G) La (A) Si (B) oluyor Değil mi bir sanatçı Sol dediğinde Transpozeyi G ye Almamız gerekli değil mi hocam