• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Pa80 klavye tuşları basmıyor

StarPiskopat

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg Pa800 Korg Pa80
Selam aleyküm, korg pa80 orgun klavye tuşları basmıyor. Tozdan falan değil kaç kere tuş lastiklerini ve kartı sildim basmıyor, sabit olarak 3 tane birbiriyle tuş kartı üstünde hattı aynı olan 3 tuş basmıyor, kontak sprey aldım tuş kart kablolarının soketlerine ve tuş kartının soketleri olsun birkaç oksitlenmiş lehimede sıktım spreyi ama fayda etmedi.

Akor kablosunu melodi çaldığımız kısmın kablosuyla değiştirdim o basmayan tuşlar basıyor yani sıkıntı tuş lastiklerinde ve tuş kartlarında değil. Dedim belki o kablolardandır anakartı söktüm volume tempo tekerinin ordan akor kablosonu melodi kablosuyla değiştirdim melodi kablosunuda akor soketine taktım hala yine o 3 melodi tuşu basmıyor yani sıkıntı kablolardanda çıkmadı akor ve ses kablolarının yerini değiştirmekte fayda etmedi.

4.oktav Re bemol (siyah tuş) , si (beyaz tuş)
5.oktav sol (beyaz tuş)

3.oktavdaki sol tuşuna basılı tutunca 4.oktavdaki re bemol siyah tuşa basınca çalıyor, o ikisine basılı tutunca si beyaz tuşta basıyor bu seferde bu üçüne basılı tutunca 5.oktavdaki sol beyaz tuşta çalışıyor.

Yani bunda arıza toz falan yada tuş lastiği falan gibi şeyler değil çok tuhaf bi arıza var ama nerden kaynaklanıyor bilmiyorum. Eskiden öyle değildi birden öyle oldu. Geçen sene bir aralar bu durum 1. Ve 2.oktavda başıma gelmişti o durum kendiliğinden düzeldi bu seferde yavaş yavaş diğer oktavlara attı, rutubetten mi oldu neyden oldu bilmiyorum. Sorun nerde onuda bilmiyorum. Önceden böyle bir arıza ile karşılaşmış abilerim bi yol gösterin şimdi bu orgun neresinde sıkıntı var neresi tamir olucak hani arıza şurdadır diyebilsem yapıcam yada yaptıracam ama arıza nerde bulamıyorum

o tuşların karbon kontaktlarına giden bakır yollarda çatlama olmuş olabilir. bir ölçü aletiyle önce konnektördeki lehimden kontaga iletkenlik var mı, kontrol edilebilir. Yoksa bakır yollar ölçü aletinin bir ucu iğne ucuna bağlanarak, iğneyle boyalı yerlerden ara ara ölçüm alınarak kopuk yer bulunabilir. Başka bir orgda başıma gelmişti. Çatlak yeri bulup lehimlemiştim. Anakarttan gelen konnektör arızalarında bir kablo bozulduğunda genelde ardışık 4 -5 tuş aynı anda gidiyor. ölçü aleti yoksa pil direnç ve led ile iletkenlik ölçümü yapan basit bir devre yapılabilir.

o tuşların karbon kontaktlarına giden bakır yollarda çatlama olmuş olabilir. bir ölçü aletiyle önce konnektördeki lehimden kontaga iletkenlik var mı, kontrol edilebilir. Yoksa bakır yollar ölçü aletinin bir ucu iğne ucuna bağlanarak, iğneyle boyalı yerlerden ara ara ölçüm alınarak kopuk yer bulunabilir. Başka bir orgda başıma gelmişti. Çatlak yeri bulup lehimlemiştim. Anakarttan gelen konnektör arızalarında bir kablo bozulduğunda genelde ardışık 4 -5 tuş aynı anda gidiyor. ölçü aleti yoksa pil direnç ve led ile iletkenlik ölçümü yapan basit bir devre yapılabilir.

Abi doğru bir yerde iletkenlik var çünkü ardışık olarak aynı hat üzerindeki tuşlar basmıyor. Klavye tuş kartlarını farklı orga takıyorum çalışıyor yani iletkenlik tuş kartlarında değil, iletkenlik tuş kartlarına takılan 2 tane soketli kablodanda değil başka bir yerde sıkıntı var ama nerde bilmiyorum. Signal led lambasının bulunduğu ufak bi kart var klavye soketli kablosunun diğer ucu oraya takılıyor işte orayı kontak spreyle temizledim 4-5 gün tuşlar çalışıyordu ama dün yine aynı tuşlar çalışmamaya başladı. Sorun anakarttan mı diğer kartlarda mı bi türlü bulamadım ölçü aletide yok

Yani klavyeyi kendi kablolarını kullanarak başka orga bağlayınca çalışıyorsa, o Zaman ana kart soketinde veya lehimlerinde veya bakır yollarda problem olabilir. Ardışık tuşlara giden yol kablo soketinde kaçıncı kabloya gidiyor . Onu bulup ana karttan yolunu izlemek lazım..

Yani klavyeyi kendi kablolarını kullanarak başka orga bağlayınca çalışıyorsa, o Zaman ana kart soketinde veya lehimlerinde veya bakır yollarda problem olabilir. Ardışık tuşlara giden yol kablo soketinde kaçıncı kabloya gidiyor . Onu bulup ana karttan yolunu izlemek lazım..
Abi geçen senede akor tuşlarında ardışık tuşlar basmıyordu o kendiliğinden düzeldi şimdi ise sap taraftaki 4 ve 5.oktavdaki tuşlarda öyle oldu ama işin garip yanı geçen sene akorlarda basmayan tuşlarda aynı notlardı bu sene basmayanlarda yine aynı notalar tek farkı geçen sene akorlar basmıyodu bu sene kaydırma yapmış diğer oktavlara