• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

PARMAKLARIM ZARAR GÖRÜRMÜ SiZCE?

lost__92

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA800-1X -YAMAHA S650-A300V2
değerli üstadlar 1-2 haftadır el yayı ile çalışıyorum, bilmeyen arkadaşlar olabilir googleye el yayı yazsınlar çıkar , el yayı eli geliştiriyor ve 1-2 hafta içerisinde ciddi gelişmeler kaydettim, tokalaşırken elini sıkıpta acıtamadığım bi insanı bağırtacak kadar :) komik bi örnek oldu ama..

sadede gelelim, bu el yayı parmaklarıma zarar verirmi? belki parmaklarım hissizleşebilip org çalmada sıkıntı yaşarım diye korkuyorum,

ek olarak geçenlerde pa3x in başına geçtiğimde tuşeleri aşırı derecede hafif geldi (eskiden çok çok ağır gelirdi 3-4 ay önce) çalarkende çok rahat çaldım sıkıntı filan yaşamadım,eskiden çalarken elime ağrı girerdi ve tuşelere basmakta büyük sıkıntı yaşıyordum

siz değerli üstadlardan el yayı ve parmakları hissizleştirip çalmada sıkıntı yaşatırmı? sorusunun cevabını bekliyorum,

aramızdan çıkıpta biri biz doktormuyuz demesin :D , burada çok tecrübeli üstadlar olduğu için bu konuyu açma gereği duydum, şimdiden teşekkürler

Cevap: PARMAKLARIM ZARAR GÖRÜRMÜ SiZCE?

Aksine daha da güçlendirir. İşyerinde bile bilgisayar klavyesinde yazarken parmaklar durduğunda da ben kullanıyorum. İşe yarıyor, parmakların açılmasını canlanmasını sağlıyor...

Bence bi zararı olmaz faydası olur.

peder bey hissizleştirirebilir dedi korktum baya :) içimi ferahlattınız üstadlar

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu tür yaylar parmak,bilek ve dirsekten aşağıdaki kol kaslarınızı ve bağlarınızı güçlendirir. Ancak piano eğitiminde tavsiye edilmez. Parmaklarınızın piyanodaki kondüsyonunu geliştirmek için piano için özel refleks ve kondüsyon geliştirme egzersizleri vardır. Bu egzersizleri yapmanız piyano için, uzun vadede yaydan daha faydalı ve etkilidir. "Parmaklarımı güçlendireyim" derken parmaklarınızın esnekliğini kaybetmeyin.
Saygılar...

Bu tür yaylar parmak,bilek ve dirsekten aşağıdaki kol kaslarınızı ve bağlarınızı güçlendirir. Ancak piano eğitiminde tavsiye edilmez. Parmaklarınızın piyanodaki kondüsyonunu geliştirmek için piano için özel refleks ve kondüsyon geliştirme egzersizleri vardır. Bu egzersizleri yapmanız piyano için, uzun vadede yaydan daha faydalı ve etkilidir. "Parmaklarımı güçlendireyim" derken parmaklarınızın esnekliğini kaybetmeyin.
Saygılar...

Kesinlikle Harfi harfine dogru ,uzak durmanda fayda var umut acikgoz tarzi calacam demiyorsan ;)

Kesinlikle Harfi harfine dogru ,uzak durmanda fayda var umut acikgoz tarzi calacam demiyorsan ;)

Abicim adam süper çalıyor ama cihazı çok hırpalıyor. Biz o tarzda da çalarsak bize ne klavye dayanır ne de org... :D