• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

roland e80

Cevap: roland e80

selam
bende e80 almayı düşünüyorum programda düğün vs. kullanıcam önce set bulayım dedim yok nasıl bir alet tavsiye edermisin selamlar

roland e-80 bildiğim kadarıyla pahalı hatta çok pahalı bir org

Gereksiz bir pahalılık var o alette bence de. Abartı yani...

Gereksiz bir pahalılık var o alette bence de. Abartı yani...

İlk çıktığı zaman alıp halen kullanmaya devam ettiğim klavyedir. Uzunca bir süre satmayı düşündüm ama çoğu 'gereksiz pahalı' buluyor olmalı ki benim istediğim parayı vermeye yanaşan çıkmadı, ben de satıştan kaldırdım.

E80, önceki model olan G70'e oranla daha az adet ses daha fazla adet drum kit içerir. Tuşesi G70'den daha basit ve 5 oktavdır (61 tuş). Diğer yandan mp3 çalar. G70'de SRX kartlarından sadece 1 tane takılabiliyor, E80'de 2 adet takılabiliyor. Gitar modu çok çok başarılıdır. Bunların yanında içerdiği seslerin yüksek kalitede olması fiyatını yükseltiyor. Bunu kendi deneyimimle açıklamak gerekirse; Tyros 4 almak için düşünüyorum bir süredir, sesler ve özellikler bakımından E80'in yerine ya da yanına almayı düşünmeme rağmen bir türlü sonuca ulaşamıyorum.

Workstation ya da arranger farketmez; tüm Roland'larda çıkışların, sample'ların ve özellikle tizlerin yüksek kalitesi vazgeçilmez benim için. Sistem olarak Korg'un workstation'larını pek beğenirim ama Roland sound olarak başkadır. Bu yüzden Tyros 4'ün gerçekten barındırdığı sesler açısından çok ciddi bir cihaz olduğunu göz ardı edemesem de E80 tüm yukarıda yazdıklarımın yanı sıra kullanım kolaylığı ile de ciddi anlamda öne çıkıyor. Sahnede süreklilik açısından çok başarılı. İster SongBook, ister Performance kullanmak mümkün.

Benzer klavyelere göre kullanıcı sample hafızasının olmaması büyük eksiklik olsa da SRX kartları bunu ciddi anlamda telafi ediyor; davul-zurna dışında. Sample hafızası olsa diğer markalar ciddi anlamda sıkıntı yaşarlardı kanısındayım.

E-80 çıkış tarihi itibari ile sevdiğim beğendiğim bir klavyedir.Hatta Srx kartı takılması özelliğinden dolayı birkaç arkadaş tıpkı pa1x teki emoboard gibi bir srx kart çalışması yapılması konusunda başarısız girişimlerimiz olmuştu :) Cevcev üstada katılıyorum sample özelliği olsa diğer klavyeler ciddi sıkıntılara girerlerdi...

Ritim ve ses birlikte içeren SRX kartı var piyasada. G70 için tasarlanmış fakat E80'de de kullanılabilen... O yönde çözüm yoluna gidilseydi, sitede Yamaha ile ilgili bir süredir takip ettiğim telif hakları sıkıntıları da olmazdı. SRX kart kimdeyse ritim ve sesler onda olurdu, setleri yazacak arkadaşlar da rahat ederdi aslında. Roland yetkililerini Türkiye'ye çekme çalışması yapmalı distribütörce. Tabii bu yönde bir pazar yaratmak isteniyorsa...

Dün zuhal müziğe gittim yeni roland ritimli aleti yaza doğru beklendiğini söylediler tabiki e80 ayarında .İnşallah sample kullanıcıya açık olurda özlediğimiz roland tadına ulaşırız.

ilgine çok teşekkür ederim peki türk ritimleri ne derece başarılı setler nasıl örneğin 9/8
5/8 falan. zuhal müzik bu konuda zayıf deniyor sen hangi seti kullanıyorsun şimdiden sağol