• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

roland exr 46 yardım

uguralpaydın

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
arkadaşlar seslere efekt( delay) nasıl veriliyor..ve elinde iyi bi set olan varmı..aletin sağ üst köşesinde function tuşu nedir?ses açıp kapama tuşunun altındaki balance tuşları nedir? ilgilenen arkadaşlarımıza şimdiden tşk ler

Cevap: roland exr 46 yardım

hocam foncktıon tuşu türkçe karşılığı fonksiyon,,yani exr46 nın bütün menü fonksiyonlarını içeren dosyadır,,

şimdi sorunun cevabını daha iyi anlıyacaksın,,
bir sese delay efekti verebilmek için,

functıon tuşuna basıyoruz,efektleri buluyoruz yes no veya seleckt (+ -)yönlerini kullanarak efekti veriyoruz,,sese efekti verince bu sesi kaydetmeniz gerekmektedir,,onuda şu şekil yapıyoruz,,user proğram tuşu writing veya write 3 saniye basılı tutuyoruz sana hangi usere kaydetmeni isteyecek misal 200 user varya diyelimki 1 inci user kaydetmek istiyosun 1 yazıyosun yese basınca tamamdır kardeş,,bu şekilde user proğram yapabilirin,,sana tavsiyem user proğram yapabilmen için,

1.sesi sec,,2,dual sesini belirle,3. sekiz adet ses kayıt etme yeri varya orgun üzerinde piano strıngs sax falan yazar tuşların altında oralardaki sesleri kendine göre değiştir,,(misal piano tuşuna tenor sax kaydedeceksin,,tenor saxsa al piaono veya o sekiz tuşdan hangisine kaydetmek istiyosan o tuşa basılı tut mezmerit yazısı ckacak o yazıdan sonra kayıt edılmış olacaktır ve o ses orada kalacaktır,,not:usere kayıt etmeniz gerekir,,yoksa org kapanınca silinir)sese efekti ver,bütün herşeyi tamalayıp sesleri kendine göre ayarladıktan sonra,,user proğram write tuşuna basılı tut,,usere kayıt et,,user proğram 1 2 3 4 5 v.s bu şekilde sırasıyla kendine göre 200 adet user yapmış olursun ve orgu kendine göre tasarlamış olursun kardeşim,,

DUAL tuşunu kullanmak,,,dual sesini değiştirmek için duale basılı tutun ve numaretik olarak ses girin(dulae basılı tatarak ses girin)ses değişecektir,,eğerki daul sesinin sabit olmasını isterseniz baska seslere geçince değişmesini istemezseniz ekranın altındaki tone tuşuna basın ışık yansın,,taki siz dual sesini değiştirene kadar ses değişmez

vay allah razı olsun senden....bir de tlf verirsen çok daha iyi olur...

şimdi kardeş balance ayarı yapmayı bilmiyomusun,,rtm ve ses çalarkende balance ayarı yap anlarsın neye yaradığını :D

userleri yaparken en sonda yapacağın şey kayıt etmeden evvel diyelim,,en son dualı yani 2 .sesi de diğer seslere göre ayarlaki,,useri kayıt ettiğinde dualde hangi ses varsa o ses usere kayıt edilir,,yani user proğram tuşuna basmadan evvel kayıt etmeden evvel dual sesini kontrol et,,anlaşılan exr46 da çok acemisin,,exr46 da 8 varyasyondur,,yani 4 varatıon 4 orjinal,1 fiil.1 ending v.s

varyasyonları rtm çalarken deneyiniz(durumbas,combo,fullband şeklindedir.bunların herbirinde rtmler şekil değiştirir örnek verim..durumbass davul yoktur,,comboda davul vardır,,rtm çalarken davul eklemek için combo tuşuna basınca rtme davulda eşlik eder)

USER PROĞRAM KULLANIRKEN
user proğramı kullanırken rtm değişir,,user proğramı kullanırken misal user 2 seslerini kullanıyosunuz user 3 e geçinçe rtm değişir,,BUNU ÖNLEMEK İÇİN EKRANIN ALTINDAKİ 5 ADET TUŞ VARDIR BUNLAR KİLİT TUŞLARIDIR,,(TONE )DUAL SESİNİ KİLİTLER.bir sesden diğer ses geçerken dual sesi değişir bunu önlemek için ekranın altındaki tone tuşunu kullanmamız gerekişr( STYLE)TUŞU rtmi kilitler user proğramı kullanırken bu ışığın yani bu tuşu kullanmanız gerekir aksi takdirde user değişince rtmde değişir,,diğer tuşlrda aynen kilit görevi görürler,,ekranın altındaki 5 tuş kilit tuşudur,,

abi çok saol allah razı olsun...ama function dan girdim efekt i bulamadım defalarca baktım efekt yok...

transpose den gir famıly den saga dogru git bide öyle dene effekt mi oyle bişey yazıyo du

tranpozse tuşu ses ayar tuşudur diyelimki ben la okuyorum tranpose tuşuylaartı 6 yaparsan o la olur (a) ama sen isteğin gibi yani bildiğin yerden çal o gene la sesi olur delaya sıra gelince fonksiyon tuşa bas family tuşuyla ilerle mutlka delayı bulursdun delayı bulursun delayı bn denedim hiç hoşuma gitmedi tavsiye etmem sesi arr yazıyor o tonda kullan eğer bulamzsan cumzrtesi beni ara akşam saatlerinde bensana telefonda tarif ederim bu arada ben de bilmiyordum feraza arkaşaım yardımcı oldu ben de onun verdiği bilgiler doğrulktusunda uğraştım öğrendim ben her zaman yardımcı olurum kardeş

okeeeeeeee