• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland kullanıcılarına bir sorum olacak?

hayalperest

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
-
Merhaba değerli arkadaşlar. Ben İstanbulda'ki bir müzik mağazasından Roland GW-8 org siparişi verdim. Allah kısmet ederse eğer Pazartesi günü elime ulaşacak. Benim kafamda şimdiden bir soru işareti oluştu. Onun için siz değerli Roland kullanıcıları vede kendi adıma olarak yazmış olduklarımı sizlerle paylaşmak istedim. Cevaplarsanız eğer çok sevinirim. Sorum şudur; Ben İstanbulda'ki bir müzik mağazasından sipariş vermiştim. Ancak, ürünümün kendi stoklarında olmadığı için, İthalatçı firmadan ürünü tedarik edebileceklerini söylediler vede ürünü temin edip kargo firmasına teslim ettiler vede şuanda kargomun gelmesini bekliyorum. Sipariş verme esnasında formun not kısmına birşeyler yazdım. İşte ürün kırık, dökük, ezik, vuruk, açılmamış olması veya benzeri gibi... Acaba bende diyorum'ki, bu ürünler gerçekten müşteri istekleri doğrultusundamı olarak adrese gönderiliyor, yoksa İthalatçı firmalar kutuyu açıpta birşeyler yapıpta tekrar paketleyip ürünü sıfır diye müşteriye gagalama peşindemi koşuyorlar? Ayrıca kargo firmalarınında ürünü açıp v.b. gibi durumlar karşısında'ki müşteriyi mağdur etmeleri gibi bir durum söz konusu olabilirmi sizce? Eğer bu yazdıklarımda bir kusurum varsa özür dilerim herkesten. Beni mazur görünüz. Ben hiç kimseyi karalama derdi içinde değilim. Ama sonuçta ben bir müşteri olarak vede içimde'ki korku dürtülerimi dışa vurmak açısından yazayım istedim. Son olarak ise; Aranızda bu ve buna benzer gibi durumlarla karşılaşan vede mağdur olanlar var ise eğer düşüncelerinizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum. Herkes kendi duygu ve düşüncelerini paylaşmakta en doğal hakkıdır diye düşünüyorum. Allaha emanet olun arkadaşlar... Saygılar...

Cevap: Roland kullanıcılarına bir sorum olacak?

Kardeşim , eğer ki bir müzik mağazasından almışsanız böyle sorun olacağını hiç zannetmiyorum.Gw8 2.el piyasası yok gibi bu nedenle 2. eli sıfır diye verme ihtimali de yok.İçin rahat olsun.

öncelikle hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.

marka model ve fırma önemli değil.yapmanız gereken dikkat etmenız gereken hususlar var sadece.
fatura adınıza ve adresinize kesilmiş olmalı.ürünnün ne olduğu faturada açıkça belirtilmeli yani marka model isim seri no gibi.

faturada ödemiş olduğunuz tutarı görmelisiniz.
garanti belgesi faturaile beraber kutu içeriğinde olmalı.

kargo size ürüü teslim ederken kargo görevlisi ile birlikte ürünü açıp herhangibir kırık dökük ezik vb ayrıca aletin calışma durumunuda kontrol ettikten sonra karrgo teslim tutanağını veya formunu imzalayın ve ürünü teslim alın

olması gereken bu durumlar dışında herhangi bir eksiklik kırık dökük vb durum varsa ürünü teslim almaya bilirsiniz.ve anında durumu alış veriş yaptığınız firmaya bildirmeniz gerekir.

eğer alış veriş yaptığınız firma işini doğru yapan bir firma ise zaten bütün açılmamış kapalı kutu elektronik cihazlar kargo firmaları tarafında taşıma esnasındaki doğabilecek hasarlara karşı sigaortalanarak taşınmak zorundadır

Evet arkadaşlarım ben sıfır olarak sipariş ettirdim. Ancak sıfır diye ümitlendiğimiz aletler bazen açılıp tekrar paketleniyor. Bazen aleti zamanında sıfır almış olup, beğenmeyip veya bir problem olması gibi durumlarda ürünü geri iade eden insanlarda oluyor. Sonra müşterinin kullanmış olduğu aletleri değerlendirip elden ele dolaşıyor gibi aleti satmaya kalkan satıcılarda olu veriyor. O yüzden dolayı ister istemez içimde korku paniği oluşuyor. Yanlışım varsa sizler düzeltin. Bu tedirginliğim bir insan olarak elimde değil sonuçta. Yani uzun lafın kısası, bazen kullanılmış ürün olarakta satıyorlar diye düşünüyorum.

Paket açılıp tekrar kapatılıyor ise eğer, bu neden yapılmak istenir?
İki muhtemel cevap :
1) Satan kişilerin de ifadesi, "İçerisine Türkçe kullanım kılavuzunun konulması".
2) Kullanılmış ürünü sıfır niyetine satmaya çalışmak.

Birinci gerekçenin ne zararı olur? Bence olmaz
İkinci gerekçenin ne zararı olur? İtibar kaybı ve müşteri memnuniyetsizliği dolayısıyla saygısızlık.

Birinci durumu anlamak zor olur ve açıkçası müşteriye zararı nispeten daha azdır.
İkinci durumda ise kuvvetle muhtemel cihazın kullanılmış olduğu, uygun ışık ve görsel şartlarda mikro çizik, aşınma gibi belirtilerden anlaşılabilir.

Olayın kargo boyutunda ise hiç bir sorun yok eğer ürün sıfır ise.
Neden?
Çünkü kargo firması sıfır ürünü sigortalayarak taşır.
Önemli olan eğer üründe taşıma kaynaklı bir arıza çıkarsa ve bunun taşımadan kaynaklandığı ispat edilebilirse sigortalı cihazın bedeli müşteriye ödenir.

Sonuç:
Bu tip sorunlar elbette yaşanabilir. Eğer aklı kurcalar bir yanı var ise bizzat dükkana, mağazaya giderek, dikkatli ve gözü açık davranarak alışveriş yapmaktır.

Böyle bir imkan yok ise de bazı muhtemel sorunlara karşı hazırlıklı ve en önemlisi bilgili ve tedbirli olunması.

Güle güle kullanın şimdiden, bol müzikli günler...

melih17 kardeş; Seninde söylediklerini anlıyorum. Ancak, benim gibi düşünen bazı insanlar ürünü sipariş ettikleri aşamada en doğal kişisel hakları olarak ürünün sıfır vede açılmamış, kullanılmamış olarak ellerine geçmesini isterler. Ben bu durumu en doğal ve normal olarak karşılıyor vede saygı duyuyorum. Hani bir laf vardır. Herkesin duyguları ve düşünceleri bir değildir. Renkler ve zevkler tartışılmaz gibi sayılabilir neyse... sonuçta kutusunun açılmasını isteyende olabilir, istemeyende. Türkçe kullanım kılavuzunu koydurtanda, türk ritim ve seslerini yükletende, yükletmeyende. İsteyende kutuyu hiç açtırtmak bile istemez. Bu sonuçta kişisel tercih meselesidir. Son lafım şudur; Benimde kendi düşüncem, sıfır kullanma gereği olarak duyduğum nacizane kararımdır. Gelelim ikinci soruna; Bende diyorum'ki, aslında reklam olmasın diye bazı bilgileri buradan paylaşmak istemiyorum. Ancak, öyle firmalar varki gerisini sizler düşünün, isterseniz google.com'da bir araştırma yapın bakalım "kullanılmış ürün gönderdiler" v.s... diye. Bakalım ne çıkacak karşınıza kendi gözlerinizle görün. Tüm forum hakkında yapılan yorumları ve siteleri inceleyin vede daha sonra benim haklı olup olmadığıma sizler burada karar verin. Sonuçta insanların ne düşündüklerini hiçbirimiz iyi bilemeyiz. İyi insanlarda var kötü insanlarda. Bu yazdıklarımı siz değerli trakyamuzik.net üyeleri olarak kendi üzerlerinize alınmanızı kesinlikle istemiyorum. Sözüm genelleme olarak meclisten dışarıdır. Onun için satın alabileceğimiz ürünleri başta almadan önce iyi düşünüp karar vererek tedbirli olmamız gerektiğini düşünüyorum... Saygılar...

Alışveriş yaparken bilinçli olmak, tecrübeli olmak en önemlisi tabi ki de bu konuda.

İlaveten:
.....Türkçe kullanım kılavuzunu koydurtanda, tür....
Koydurtmak değil yalnız, tüketiciyi koruma kanunu gereğince satıcı koymak zorunda ve de bu nedenle kutuu açmak zorunda kaldıklarını söylemişti bir firma sahibi.

Bilginize.