• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Selamlar

• Konbuyu başlatan SamedD
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 6
  • Görülen : 2K

SamedD

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Medeli DanteTR - Bağlama-Ney-Mızıka
Arkadaşlar. Yaklaşık 1 senedir org çalıyorum. Fakat halen anlayamadığım şeyler var. bunlardan biriside akorlar. her çaldığım şeyde akor basıyorum fakat doğru akor mu basıyorum belli değil. kulağa hoş geliyor ama bu yanlışı düzeltmek istiyorum. nedir bu akor mantığı. her notanın bir akor karşılığı mı var. varsa yazarsanız çok sevinirim.

(nasıl akor basıyorum; mesela nota si de. akumpanyadan sol , si , re basıyorum. bunu her nota için yapıyorum.)

Cevap: Selamlar

Bende bu konudan çok müzdaribim arkadaşım.Kulağıma hoş geldiği gibi çalıyorum ancak mantığını anlayamadım kafayı yicem.O kadar çok belge indirdim resimli falan ama yok kafam almıyor.Her parçanın mı yok sa makamınmı yoksa karar sesinin mi yok sa notanınmı akor karşılığı var bir türlü bu konuda cevap bulamadım..:(((

Evet arkadaşlar yok mu yardımcı olabilecek kimse ?

Umarim biraz faydasi olur.
Akor, en az üç ayrı notanın bir arada tınladığı ses kümesidir. Bu notaların nasıl yapılanacağı, yani üst üste konulacağı, yapılan müziğin stiline veya müzikte o anda yaratılmak istenen etkiye göre belirlenir. Klasik tonal armonide akorlar, bir temel notanın üzerine üçlü aralıkların üstüste konulması ilkesiyle kurulurlar. Bu üçlülerin büyük (majör) veya küçük (minör) olmalarından doğan kombinasyonlarla da akorların cinsi belirlenir. Üç notadan oluşan akorlarda, birbirinden farklı dört çeşit akor tipi kurulabilir.
Do sesini kök (karar) ses (ks) kabul edecek olursak:
do-mi-sol (ks+b3+k3) (majör - major)
do-mib-sol (ks+k3+b3) (minör - minor)
do-mi-sol# (ks+b3+b3) (artık - augmented)
do-mib-solb (ks+k3+k3) (eksik - diminished)

Abicim çok saol. Peki şimdi müziği çalıyorum. do notasına geldim akor basmam gerek. do-mi-sol mü basıcam do -mib-sol mü?

Umarim biraz faydasi olur.
Akor, en az üç ayrı notanın bir arada tınladığı ses kümesidir. Bu notaların nasıl yapılanacağı, yani üst üste konulacağı, yapılan müziğin stiline veya müzikte o anda yaratılmak istenen etkiye göre belirlenir. Klasik tonal armonide akorlar, bir temel notanın üzerine üçlü aralıkların üstüste konulması ilkesiyle kurulurlar. Bu üçlülerin büyük (majör) veya küçük (minör) olmalarından doğan kombinasyonlarla da akorların cinsi belirlenir. Üç notadan oluşan akorlarda, birbirinden farklı dört çeşit akor tipi kurulabilir.
Do sesini kök (karar) ses (ks) kabul edecek olursak:
do-mi-sol (ks+b3+k3) (majör - major)
do-mib-sol (ks+k3+b3) (minör - minor)
do-mi-sol# (ks+b3+b3) (artık - augmented)
do-mib-solb (ks+k3+k3) (eksik - diminished)

Hocam karar sesim re benim.Bende yukarıdakinin do yerine re olanınımı basıcam acaba?:confused:

Karar sesin re ise ayni ölcüyü kullanabilirsin . Majör icin re-fa- la gibi mesela.Calinan sarkiya göre 4 cesidini kullanin ve size göre en uygun olanina kendiniz karar verin .