• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Sıfırdan başlamak...

Burak A.

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
ennlist.com
Enst.
Korg PA600 QT
Forumdaki tüm müzisyen arkadaşlarım abilerim,Korg PA600qt orgumu aldım ve artık sizlerin yolunda ilerlemem icin teknik altyapi su an icin mevcut sayılır ancak maalesef ki isimden ve zaman sorunundan dolayı kurs almam ne yazik ki mümkün değil.Bu konuda en büyük yardımcım sizlersiniz.Daha öncesinde tuşlu bir çalgı çalmamış biri olarak notasiz kulaktan amatör olarak baglama caldim,orgda basit şarkıları biraz ugrastan sonrasinda çıkarabiliyorum ama nasil ilerleyecegimi bilmiyorum,ilk surdan baslamalisin suna dikkat etmelisin parmak durusun su olmali yanlis baslayip yanlis gitmesin vesaire,gibi sizlerin tavsiyelerine ve yardimlariniza ihtiyacim var.Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Cevap: Sıfırdan başlamak...

Hayırlı olsun.Mutlaka nota öğrenerek ilerlemeye çalış.İLk yapman gereken parmaklarına esneklik ve hız kazandıracak eksersizleri çalışmak olmalıdır.Bunun için Youtube'da Levent Ünlü 'nün org ve piyano eğitimi videolarından yararlanabilirsin.Başka kişilerinde videoları var.Tartım ve tuş hakimiyetinin gelişmesine bu başlangıç örnekleri yardımcı olacaktır.İkinci olarak yine youtubede yer alan Hanon eksersizlerini her iki elini de kullanarak çalışmalısın.Ancak,bunlar seni bir yere kadar geliştirecektir.Bu nedenle fırsat ve imkanın olursa profesyonel birisinden eğitim almanda yarar olacaktır..

Cevaplar icin tesekkurler Mehmet abi azim var olmayan zamanlarda bile basindayim orgun sadece azim yeterse basaririm insallah :)

Hayırlı olsun.Mutlaka nota öğrenerek ilerlemeye çalış.İLk yapman gereken parmaklarına esneklik ve hız kazandıracak eksersizleri çalışmak olmalıdır.Bunun için Youtube'da Levent Ünlü 'nün org ve piyano eğitimi videolarından yararlanabilirsin.Başka kişilerinde videoları var.Tartım ve tuş hakimiyetinin gelişmesine bu başlangıç örnekleri yardımcı olacaktır.İkinci olarak yine youtubede yer alan Hanon eksersizlerini her iki elini de kullanarak çalışmalısın.Ancak,bunlar seni bir yere kadar geliştirecektir.Bu nedenle fırsat ve imkanın olursa profesyonel birisinden eğitim almanda yarar olacaktır..

Org egitimi konusunda cok fazla video bulamadim abi ama levent unlunun dersine rastlamistim bu hanon egzersizlerini de izleyeyim dedigin gibi.Kulaktan calarken daha kolay gibi geliyor ama arada bastigin bir yanlis nota ahengi bozuyor baglamada da egitmen sikintisi cekip kara duzen ogrendim ancak nota bilgisini eger kendim yapabilirsem ogrenmeye calisicam.Dinledigim sarkilari calmaya calismak baslangic asamasinda yararli midir peki?

Elbette çok yararlıdır.Hatta, bu foruma üye olan arkadaşlarımızın video biçiminde yayınladıkları halk,sanat,slow vb.gibi şarkılarla ilgili yapılmış çok başarılı demo çalışmaları var.Bunlardan mutlaka yararlan..Onları çaldığı tonda klavyeni transpoze edip,eşlik etmeyi dene..

Ben sana altın bir tavsiye vereyim. Çalarken mutlaka konuş, kimse olmasa bile kendi kendine konuş. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda birisi soru sorsa cevap veremezsin, yada çalmayı bırakıp öyle cevap verebilirsin.

sağa ve sola dogru arpejlere çalışmanda parmak egzersızlerı konusunda fayda goruyorum
nihavend ,hicaz ,rast gibi makamları saga ve sola dogru bol bol dolanın notayı bıtırınce ters yone ve bazen oktanın yarısından diğer oktavın yarısına kadar ...ilerleyen zamanlardada en uctan dıger uctakı oktava kadar geçis yapın
parmakların zamanla klavye ıle butun oldugunu goreceksınız ..
en önemli nokta da hevestır .. kolaygelsın MÜZİKLE KALIN

Cevap: Re: Sıfırdan başlamak...

Ben sana altın bir tavsiye vereyim. Çalarken mutlaka konuş, kimse olmasa bile kendi kendine konuş. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda birisi soru sorsa cevap veremezsin, yada çalmayı bırakıp öyle cevap verebilirsin.

Kesinlikle altın değerinde bir tavsiye,şu an belki yeni çaldığım için böyle ama hakikaten öyle bir odaklanıyorum ki herşeyi duyuyorum ama tepki vermek için durmam gerekiyor :)

sağa ve sola dogru arpejlere çalışmanda parmak egzersızlerı konusunda fayda goruyorum
nihavend ,hicaz ,rast gibi makamları saga ve sola dogru bol bol dolanın notayı bıtırınce ters yone ve bazen oktanın yarısından diğer oktavın yarısına kadar ...ilerleyen zamanlardada en uctan dıger uctakı oktava kadar geçis yapın
parmakların zamanla klavye ıle butun oldugunu goreceksınız ..
en önemli nokta da hevestır .. kolaygelsın MÜZİKLE KALIN

Eskişehirli hemşehrim,abim tavsiyen için teşekkür ederim.Ama makamlar konusunda en ufak bir fikrim yok,notalarda geziyorum ama tek düze bi ses geliyor flüt çalar gibi :) Sizleri dinleyerek,taklit etmeye çalışarak ilerliyorum :)