• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Sıfırdan başlamak...

Cevap: Sıfırdan başlamak...

Keşke memleketimde olsam sizle tanisabilsek paylasimda bulunsak Mustafa abi ama is geregi İstanbulda ikamet ediyorum :( .Ama eskisehire geldigimde bi cay borcunuz olsun :)

tamam kardeşim sözüm olsun
mutlaka haberdar et

Gayet başarılı gidiyorsun. En azından makamın dışına çıkıp abuk subuk notalara basmıyorsun, bu sende yetenek olduğunun göstergesidir bence. Yanlız kameranın açısındanmı bilmiyorum ama sanki elin hafif çapraz duruyor tuşların üzerinde. Eğer öyleyse dik durmalı ve şimdiden beş parmağınıda çalmaya zorlamanı tavsiye ederim. Devam kardeşim, sende yetenek var.

Cevap: Re: Sıfırdan başlamak...

Gayet başarılı gidiyorsun. En azından makamın dışına çıkıp abuk subuk notalara basmıyorsun, bu sende yetenek olduğunun göstergesidir bence. Yanlız kameranın açısındanmı bilmiyorum ama sanki elin hafif çapraz duruyor tuşların üzerinde. Eğer öyleyse dik durmalı ve şimdiden beş parmağınıda çalmaya zorlamanı tavsiye ederim. Devam kardeşim, sende yetenek var.
Sizden boyle güzel yorumlar almak daha da motive ediyor insanı abi :) parmak duruşuna dikkat etmemiştim ona dikkat edicem bundan sonra ve beş parmak çalmaya çalışacağım.Bir de abi bir makam üzerinden mi gitmeliyim tam hızlı gezesiye kadar notaları,yoksa değişik makamlarda çalsam alışma açısından öğrenmeyi geciktirmiş mi olurum acaba..

Bir makam üzerinden gitmek tabii ki daha hızlı olur. Fakat diğer makamlarıda baştan öğrenecek şekilde ilerlemen temeli sağlam atmak anlamına gelir ve her baba yiğidin hakkı değildir bana göre. En azından ilk etapta iki farklı notadan çalman, beynin müzikal gelişimi açısından faydalı olur. Ben ettim sen etme :)

Kulağın iyi, sıkı çalışırsan mutlaka karşılığını alırsın bence. Re den çalmayı dene birde, denersen mi ve si ye koma vereceksin. Si yi meyan kısmında kullanıyoruz daha çok ve tabii akoruda ihmal etme. Başarılar.

Cevap: Sıfırdan başlamak...

Kulağın iyi, sıkı çalışırsan mutlaka karşılığını alırsın bence. Re den çalmayı dene birde, denersen mi ve si ye koma vereceksin. Si yi meyan kısmında kullanıyoruz daha çok ve tabii akoruda ihmal etme. Başarılar.

Volkan abi re'den çalıyordum ilk 5-6 gün,sonra youtubeda derslerde mi çalınırken görüp denedim mi daha kolay geldi.Şu an hep mi den çalıyorum.Devamlı bir karar sesinden mi çalmalıyım,ya da mi den çalmak mı re'den çalmak mı gerekir yorumunuzu bekliyorum.

Evet mi en kolayıdır, cihazlarda transpose olduğu için nereden çaldığının çok önemi yok. Ben gelişim açısından dedim. Daha öncedende söylediģim gibi tek notadan ilerlersen karmaşa olmaz, hızlı ve kolay olur. Fakat diğer notalardanda çalmayı başarabilirsen çok daha sağlam çalarsın ileride, yani sana her türlü artısı olur ama aynı zamanda oldukçada zor olur. Bence şimdilik tek notaya ve akorlara yoğunlaş, parmak gelişimi ve hakimiyeti açısından re veya do gibi siyah tuşlarında dizeye dahil olduğu notalardan başlamanı tavsiye ederim. Re olursa re den çalan nispeten falzla olduğu için daha kolay yardım alabilirsin diye düşünüyorum.