• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Teknik Soru Yardım Lütfen Klavye Tuşlarında Kullanılan Yağ İle İlgili

h-sinan54

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Roland GW-8, KORG PA500TR
Korg pa1x klavyemin tuşlarında arasıra tutukluk oluyordu temizlemek için söktüm temizledim ama tekrardan tuşları yağlamak gerekiyor tuşları tutan kanallarda lastikler var o lastiklerle sürtünmeyi azaltan yağın cinsi nedir gres gibi bişi ama daha ince kremsi bir yağ nerden bulabilirim neyin nesidir dtl elektroniğe sordum bizde yok falan dediler bilgide vermediler neyin nesi olduğu hakkında kesin ve net çözümü olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim denenmemiş bişi tavsiye etmezseniz sevinirim...Teşekkürler şimdiden

Cevap: Teknik Soru Yardım Lütfen Klavye Tuşlarında Kullanılan Yağ İle İlgili

silikon gres kullanın uzun ömürlüdür. ses te aşındırma da yapmaz
eğer klavye tuşlarında sararma çıkmayan leke gibi deformasyon varsa öncesinde wd-40 ile temizleyin mis gibi oluyor. ama gres sürmeden önce iyice temizleyin

silikon gres için örnek linkler

Moderatör tarafında düzenlendi:

Wd 40 tuşları sarartmaz dimi en sevmediğim şey sararma olayı

aşındırıcı madde içermiyor, sıkıntı olmamıştı, tam tersi sararma varsa temizler de , bende öncelikle tuşların alt kısmında görünmeyen bir yerde deneyin, bir süre bekleyip temizleyin hem içiniz rahat olur, roland la korg arasındaki plastik ham maddesinde farklılık olabilir de olmayabilir de

Moderatör tarafında düzenlendi:

zaten sadece alt kısımda kullanırım siyah lastiklere de kullanabilirmiyim?

açıkçası px1 in tuş dizilimini bilmiyorum ancak slikon gres aşındırma yapmaz , çok az miktarda şırınga ile uygulamanız yeterli olacaktır.

Tuş yapısı Roland gibi sadece ağırlıkları var tuş altında farklı olarak yaylı tuşların hepsi aynı yapida zaten

Ozman sıkıntı yaşamazsiniz ,Roland e40 jx1 e96 g600 em55or kullandım zamaninda çok tamir ettim beni en çok zorlayan jx1 oldu içindeki plastikler erimiş tuşlar hem aşaği yukari hem saga sola oynuyordu :) tum tuslari sokmustum tek tek temizleyip silikon akvaryum hava borusunu ince ince kesip aradaki metale yerlestirmiştim gresi de basınca yağ gibi kaydi tuşlar jx1 kullananlar kronik tuş sorununu bilir,komple ana karta kadar dagitip topladim tam oldu derken ses potansiyometresi yandi degistirip antalyadan birine sattım yeni gibi olmuştu.

Siyah tüp olandan sipariş verdim umarım işe yarar

R.ince Allah razıolsun silikon gress süper oldu eskisinden daha iyi artık..Büyük dertten kurtuldum