• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Tesisat hakkında bir soru

labirent75

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Selam Müziksever arkadaşlarım.Benim tesisatım hakkında sizlere bir sorum olacak.
8 kanal küp anfim var.Orgu anfiye bağladığımda ritmler sesler gümbür gümbür çalıyor. Ancak mikrofonu bağladığımda mikrofondaki sesim orgun sesinin yanında çok silik ve düşük kalıyor. Şarkıyı söylerken mecburen bağırarak söylüyorum :)
Bunun için orantılı olması için mecburen orgun sesini anfiden yada orgun üzerinden kısıyorum.Mikrofonun sesini ayrıca anfiden son ses açıyorum...
Acaba bu durum mikrofonun kalitesinden mi kaynaklanıyor...
Yani anlayacağınız şöyle bağırmadan rahat rahat sarkı söylemek istiyorum.
Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum...Şimdiden teşekkürler....

Cevap: Tesisat hakkında bir soru

Anfiden mikrofonun gain ayarlarını biraz çabilirsin.Orgun takılı olduğu kanalı sona getir.Ana volümleride sona yaklaşık yap.orgun ana volümünden sesi ayarla kardeşim.Bu arada mikrofonun markasını da yazarsan daha iyi olur...

Mixeriniz ne marka?Mikrofonunuz ne marka?Kullandığınız enstruman kabloları ne durumda?Mikrofonu hiç yere düşürdünüz mü?Mixerin tüm kanalları stabil çalışıyor mu?Cevaplarınız sonrası tekrar konuşalım...

anfinin markası semicon 8 kanal... Mikrofon imp 250 ohm..Zannedersem bu değer ne kadar düşük olursa microfon daha iyi olur diye biliyorum...Mikronun markasını bilmiyorum fii tarihinde almıştım dynamic mikrofon yazıyor.avm2500 diye birşey yazıyor...

Anlattığınız şeyler birçok nedenden olabilir. Başta mikrofon eskimiş, düşmüş hasar görmüş veya gerçekten kalitesiz olabilir. Mikrofonun kalitesi çok önemli. Örneğin bir carol mikrofonla shure arasında çok fark var. Sonra mic. kablosu eskimiş, kalitesiz ya da hasarlı olabilir. Daha sonra anfinin mic girişi yaptığınız kanalı bozuk olabilir. Veya orgunuzu mikrofon girişine takıyorsanız sesi çok yüksek gelebilir. Kaliteli bir mikrofon kullanarak giriş yaptığınız kanalı sesi bozmayacak şekilde en yüksek konuma ayarlayıp sonra orgun sesini istediğiniz düzeye açabilirsiniz. Kolay gelsin :)