• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Tuş lastiği eskime belirtileri

amattor

Süper Bilgili Platinum
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
GEM genesys
Herkese selamlar. Tecrübeli arkadaşlar bizi bilgilendirir umarım. Şimdiden teşekkürler.
Orglarda tuş lastiği eskiyince ne gibi belirtiler olur. Mesela tuş hassasiyetini kapatınca enstrüman sesi oldukça fazla, hassasiyeti açınca maksimum hızda bile çok yüksemiyorsa lastik eskimiş olabilir mi? Ses gelmezse tozdandır, lastiğin altındaki karbonları temizleyin diyorlar. Bu karbonlar uzaktan kumanda karbonları gibi aşınır mı veya lastik değişmeden sadece bunlar değişir mi? Teşekkürler..:)
Bir de hassasiyet çalışıyor, aftertouch çalışmıyorsa sebebi ne olabilir..

Cevap: Tuş lastiği eskime belirtileri

Tuş lastiklerinin eskimesi durumunda basılı kalma gibi durumlar oluyor. Bu da lastigin yırtılması gibi durumlarda geçerli oluyor. Sesin az ya da çok geliyor oluşu tuş lastiğinden kaynaklanmaz genelde karbonlardan kaynaklanır. Karbonlar eskidiyse ne kadar tuş lastiği de değiştirsen işlemiyor :) Eğer böyle bir problemin varsa cihazı sök, tüm tuş lastiklerini ve karbonları selülozik tinerle temizle. Eğer hala yanlış basan ( normalinden az ya da çok ses veren ) tuş varsa onların karbonları bitmiştir artık, alttaki board'ı komple değiştirmen gerekebilir.

Tozdan yapar açıp sil yine olmadımı sıvı iletkenler var onlardan sür yinemi olmadı mecbur lastik alacan yine de olmazsa orgu değiştir :) umarım sorununu en kısa zamanda halledersin.

Tozdan yapar açıp sil yine olmadımı sıvı iletkenler var onlardan sür yinemi olmadı mecbur lastik alacan yine de olmazsa orgu değiştir :) umarım sorununu en kısa zamanda halledersin.

Teşekkürler, aslında bende önemli sorun yok , ama olursa ne gibi belirtileri olur diye merak ettim. Bir de aftertouch olayını tam bilmiyorum,GEM' de ayarlardan açılıp kapatılıyor mu, yoksa çalışmıyor mu? anlamadım?

ben tuşlardan ses gelmediğinde veya hassasiyetlerinde problem olduğu zaman lastikleri söküp
sabunlu suyla yıkayıp iyice kuruluyorum.hiç bir problem kalmıyor.