• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

tyros4 mü- pa3x mi

• Konbuyu başlatan sekooo
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 31
  • Görülen : 12K
Cevap: tyros4 mü- pa3x mi

Tekniğe dayanmayan subjektif yorum yapmak huyum değildir. Ama TC Helicon Firmasının Vocaderi iyi yaptığını biliyorum. Yamaha dünya devi..Daha iyisinide yapabilecek kapasiteleri olabilir. T4 ün vokaderli bir demosunu dinledim net olarak. Gayet başarılı buldum ama kulağıma TC Heliconun Pa3x e uyguladığı daha gerçekci geldi....

Peki bunun nedenini düşündün mü ? Çünkü TC Helicon firması sadece o işi yapıyor.. Ki adamlar dünya devi !..

Bu konuda KORG'un marifeti nedir ?.. Hiç bir marifeti yok
Kendisi vocoder bile üretemiyor !!.. 7000 Bin lira para veriyorsun ama TC Helicon satın alıyorsun :D

İşte ben bu tip durumları kavramayıp ''Vay be KORG Vocoder yapmış'' diyen insanlara üzülüyorum !..

Araştırmıyoruz - Öğrenmiyoruz - Bilmiyoruz..

Para yok demeyi biliyoruz ama gidip Tyros4 - Pa3x almayıda biliyoruz..

arkadaslar ya yılbasında yenı bır org cıkarırsa yamaha hemde sample okuyan ozaman ne olur bıraz daha canlanırmı yada gerılırmı ortam

arkadaslar ya yılbasında yenı bır org cıkarırsa yamaha hemde sample okuyan ozaman ne olur bıraz daha canlanırmı yada gerılırmı ortam

Ortamın canlanması veya gerilmesi tamamen kullanıcılara bağlı.Bakıp araştırıldığında kimisi aletlerden çok memnunken bazıları da yapılan çalışmaları beğenmiyor veya yetersiz buluyor.Tamamen kullanıcılara bağlı....Bende T2 var Batuh tan satın aldım 1 yıl önce ve alırken çevremdeki herkez nevalesi yok gibi bir sürü telkinlerde bulundular ama ben kendime güvendim aldım ve bugüne kadar ne ritm ne ses sıkıntısı çekmedim ve mutluyum......

Eger seslerin canliligi ve daha ziyade bati performansi diyorsan ve tabii bütcen de müsaitse her ikisi de degil ;
Su an ritmli aletler icinde hic bir markanin eline su dökemeyecegi tek org :KETRON AUDYA 5.

PA3X'i yaklasik 1 ay önce aldim. Bence cok kullanisli alet. Bizim kullanma yapimiza göre tasarimi kullanma tarzi Yamaha'dan daha basit. Ben satin almadan önce her ikisini de denedim. Ve kesinlikle önyargili olarak degil. Yamaha'yi begensem onu alacaktim. Ama nedense Korg genel anlamda daha hosuma gitti.

En büyük avantaji, daha önceki modellerin globaller disinda tüm nevalesini kullanma imkani sundugundan, hic bir ön calisma gerektirmeksizin sahneye koy basla. Hatta set olmasa bile 8 ritm ve Korg'un orjinal türk arap vs soundlari gayet güzel. Bu bir arti.

Ikincisi Korg'un Update olayi cok saglam. Düsünün pa2x ve PA 800 icin cikardiklari son update ile resmen yepyeni org satin almis gibi oldunuz. Bu yabana atilacak bir sey degil.

Kaldi ki piyasanin yüzde 90'i Korg kullaniyor. Bu da her zaman aktüel bir seylerin yapilacagi anlamina geliyor. Bu maalesef Yamaha'da söz konusu degil.

Sunu da özellikle belirtmek istiyorum. PA3x kesinlikle dügün aleti diye asagilanacak bir cihaz degildir. Ister Swing cal, ister caz cal, ister Rock'n Roll. Bu tamami ile kullanicinin kapasitesi ve müzik bilgisi ile alakali bir durumdur. Zaten üzücü olan, sirf abuk sabuk 2-3 zurnayi 4-5 macun sesleri kullanmak maksadiyla bu aletin hakkini veremeyen, sunulan performansi yeteri derecede kullanamayan kullanicilarin bu kadar para verip böyle kalite bir cihazi almasidir. Aynisi kesinlikle Yamaha icin de gecerlidir.

Yamaha teknik anlamda daha üstün bunu kesinlikle kabul etmek gerekiyor. Ancak maalesef piyasadaki arkadaslarin cogu kendi aletlerini daha tanimiyorlar ve ugrasmiyorlar. Ben eger toplama setlerle calisacaksam, ram kapasitem ha 30 gb olmus ha 1 gb ne farkeder.
Yamaha teknik anlamdaki bu üstünlügünü maalesef artiya ceviremedi. Bütün sorun bu. Ama illa Yamaha olacaksa ve yapilacak müzik Türk müzigi agirlikli ise OR700 varken o kadar para verip Tyros almak sacmalik. Ayni sekilde Korg'un Pa500 Türkiye'si var.

Aslinda uzun sözün kisasi; cihazi hangi amacla kullanacaginiz bu önemli. Ses amacliysa zaten Synthisizer olacak. Artik Motif olur, Fantom olur, Cronos olur, M3 olur, Kurzweil olur. vs vs.

Ritmli klavyelerde ise su an "sartlar itibari" ile Korg bence.

Bir de arkadaslar sunu hatirlatmakta fayda görüyorum. Bu aletlerde saglam sahne performansi almak icin mixerinizin , kabinlerinizin dandik olmamasi lazim.

hakanaki genel olarak katılıyorum..

önemli olan 2 husus var :

1-Enstrümanı hangi amaçla kullanacağınız,
2-Enstrüman hakkında gerçekci ve faydalı yorum yapabilmeniz için mutlaka yerinde test etmek ve mukayese edebilmek açısından da mutlaka teknik bilgilere sahip olabilmek,

önemlidir....

Mutlaka her eşyanın diğer muadil eşyalara göre artıları ve eksileri olacaktır.Ancak temel anlamda vazgeçilmez özelliklere sahip olması da önemlidir.Yani "olmazsa olmaz" özellikler üzerinde insanların bilgili olması gerektiği kadar, enstrümana hakim de olunması gereklidir.

Saygılarımla...

kötü org yoktur.kullanmasını bilip çaldıktan sonra her orgla iş yapılır.başkada bişey demicem.

mürhen hocam katılmıyorum size yanlış anlamayın ama alette sound şart ben çok ritim yazdım fakat teneke gibi çıkınca insanın çalası gelmiyor tamam diğer arkadaşımız haklı ne amaçla kullanacaksınız ben amacımı söyleyeyim benim klavyelerden beklentim şuki oda oluyor
1 orjinal ritimlerim
2 orjinal gerçekçi seslerim
orjinal ritimlerimi tyros veriyor ve kayıt yaptım studio ya bile gitme gereği duymuyorsunuz set konusunda sıkıntı olabilir ama yeteri kadar ritim orjinal olsun güzel olsun yeter
ses konusundada moss bordlu bi triton studio yeterli Hicham ın setini yükle keman mış klarnetmiş kawalaymış gereken tüm gerçekçilik var ama ben pa3x alacağım paraya tyros2 + triton studio alırım daha mantıklı
benim stilim piyasa mecburi olarak tsm thm arabesk fantazi pop yani bayan sanatçı ne okuyorsa onu çalmak zorundayım ki or700 alıp pop ritmi açıpta para kazanabiliriz ama zaten sıkıldık bu işlerden haksızlıklardan bari işimizi sıkıcı olarak değil zevk alarak yapalım değilmi?
eğer gücüm yetse alacağım klavyeler şunlar tyros3 + triton studio tyros için ritim yazan arkadaşlarımız tyros a yönelse ses yazan arkadaşlarımız moss lu triton sesleri yapsa inanın ne pa3x e ne audya5 e nede tyros4 e gerek duyarım ritim için tyros3 ses için studio neden 2 alet biliyormusunuz ne olursa olsun 1 klavyeden ritim ve ses aldığınız zaman polifoniden dolayı ritimin öz ünü bitiriyor 2 klavye kullandığınız zaman eminim zevk alacaksınız ve hiç bi zamanda değiştirmek istemezsiniz bilmem bu yazdıklarımı yanlış anlamazsınız umarım
bu siteye ilk üye oldugum zaman 2004yıllarında 8mb xd9 um vardı bende sıkıntı çekiyordum set ritim ses vs... satıp gidip korg i3 ve triton studio almıştım triton yeterliydi fakat wk3 le değiştirdim daha sonra i30 sonra ketron x1 ama triton hep aynı kaldı maddiyattan sattık ama triton değişmeyecek bi alettir saygılar

hocam ne ak ne kara bence gidin inceleyin iki aletide siz karar verin. yıllardır tartışılıyo her iki markada. bence en güzel karar böyle verilir derim...

sayenizde güzel bilgiler ögreniyoruz..teşekkürler..

gerçekten çok faydalı bir tartışma olmuş... Konuyu açan ve yorum yapan arkadaşlara çok teşekkür ederiz..