• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Uzun hava ritmi ????

• Konbuyu başlatan bah156
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 16
  • Görülen : 4K
Cevap: Uzun hava ritmi ????

Bu kadar dellenmeyin bence.... Arkadaşın ritim kastinden, ritim bölümünde ritim ismi altınada uzun hava diye talep etmesidir. bazı setlerde de var. Ayrıca nota bilen ve eskiden eğitim veren kişi olarak, bazı uzun havalarda 4/4 ölçüde ritim uzun hava okunabilir. havasına göre değişir yani :) düm teke tek tek gibi.... Yine bazı eserlerde 4-4 ölçü giden bir eser içinde ritim ritim durmadan sadece bas ve arpejler geri durarak uzun hava okunabilir, yani uzun hava ritmi gerekmez, eserin içinde akar durur. Arabesklerin bazı örneklerinde vardır.... Karadenizde de bir 7-8 eser okunuyor... klavyede istersem armoni ve bası kısarak uzun hava okuyabilirim. 5/8 eser de dahil buna... yeterki oku.. :)

Arkadaşlar kimseyi küçümsediğim falan yok gene söylüyorüm uzun hava serbest çalınır dilediğiniz müzik hocasına sorun. Her yazılan ve adına rtim denilen ritim olmaz ćalın bana dinletin size ne olduğu söyleyeyim. ARIKAN üstat bakın kendi ağzınız ile söylüyorsunuz Akorla zılgıtla doldurmalardan bahsediyorsunuz işte bu serbes çalma demektir. Belli bir ölçüsü, standardı, vurgusu olmayan olgu ya direk ritim denmez. Madem öyle bir ritim vardıda niye bu güne kaldı. Bundan önceki Ritim yazanlar bunu niye çözemedi. Hangi org ile çalınırsa çalınsın veya yapılsın mutlaka serbest çalmadır RiTİM olamaz. RTİM olduğunu düşündüğünüz olgunun metronoma uyma derecesini denedinizmi? Saygılarımla

Hocam zaten uzun havanın ritmi olmadığını ben de biliyorum. Ama yeni nesil orglar için kolaylık olsun diye yazmışlar. Benim pa3x de uyarlayarak kullandığım sette var. Ben de bunu dinlediğim için söylüyorum zaten akor, zılgıt ve asma davulla 4/4 ölçüde 4 ya da 8 mezür olarak kolaylık olsun diye intro gibi ya da midi yazar gibi style olarak yazılmış... Arkadaş da bunun pa1x için olanını istemiş. Bunda sinirlenecek bir durum da görmüyorum.

Ekteki resimde bulunan ve işaretlediğim pa900 setinden kendime uyarladığım set içerisinde bulunan UZUN HAVA style görüntüsü ve mp3 kaydı...

m6Z1Jy.jpg

Selam arkadaşlar ortam gergin tartışmayalım lütfen...
Arkadaşın sıkıntısını anladım urfalı olduğum için sık sık uzun hava çalma gereği duyarım... Seslere dem verilir çalınır evet bu konuda haklısınız ama ses değiştirirken seslere verilen demler farklı olduğu için farklı bir dem gelir veya ses yüksek - düşük gelir bu yüzden ya aynı seste çalma mecburiyetinde kalırsınız ya da bütün seslere aynı demi aynı ses düzeyinde verip kaydetme gibi uzun bi çabaya girersiniz...

Şimdi ben öncelikle elimde kullandığım 2 adet dem ritmini yarın paylaşacağım ayrıca ağam ağam ve deve ritmini elimden geldiği kadar düzenleyip atacağım... Ayrıca uzun havalar çok farklı bir müzik dalıdır altına ister halay ritmi at ister 4/4 ory ritmi fark etmez solist yaptıktn sonra ortama da uyduktan sonra sıkıntı yok.

RİTİM

KAYIT DİNLE

ELİMDEN GELDİĞİ KADAR YAZMAYA ÇALIŞTIM AMA EMO BOARD YOK BENDE UYUM SAĞLAYA DA BİLİR SAĞLAMAYA DA BİLİR.

BU DA RİTMİ BENZETMEYE ÇALIŞTIĞIM UZUN HAVA

GÜLE GÜLE KULLANIN

Hocam yüreğine sağlık çok teşekkürler , ikinci elektroda çok hoşmuş :)

Hocam yüreğine sağlık çok teşekkürler , ikinci elektroda çok hoşmuş :)

Teşekkür ederim, elimde güzel sesler ve ritimler var kendi yazdıklarım, editlediğim ve çok değerli bi abimden aldığım...

Ama set olarak paylaşmayı düşünmüyorum. Neden derseniz arıkan hocam bilir değmiyo şurda usb tadında bi set yaptıracaktık kimse yanaşmadı. Herkes kolayın peşinde yani...

0 542 546 9474 telefon numaram lütfen sadece whatsaptan ulaşın her konuda yardımcı olurum yine