• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

YAMAHA PSR A3000 Tuş Takımı Hk.

Gültekin

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
Değerli Müzisyen Arkadaşlar

Piyasaya yeni çıkan Yamaha PSR A3000 org videolarını izledim, kaliteli ses ve çok güzel çalışma yapmışlar, kendilerine teşekkür ederim.

Ses kalitesi olarak özellikle TSM ve THM icra için üzerinde hoparlörü olan orglar içerisinde en kaliteli orglardan biri olduğunu söylemek isterim. Ancak ritim kalitesi biraz sesten gerilerde. Ritim çok tatmin edici olmasa dahi o fiyata ve işlevsel olarak kategorisinde alınabilecek süper orglardan biridir. Alanlara ve almak isteyenlere hayırlı olsun.
Yamaha PSR A3000'i satıcı bayide görmek ve orada test etmekte yarar var ancak benim henüz vaktim olmadı.
Yamaha PSR A3000'de Ritimlerin daha tok, vurgulu ve ön planda olabilmesi için üzerinde biraz daha çalışmak gerekmektedir. Değerli müzisyen arkadaşların bu hususa eğileceğini ve gerekli alt yapı çalışmasını yapacaklarını umut ediyorum. Piyasada tutunabilecek orglardan birisi olacağı şimdiden görülmektedir.

Yamaha PSR A3000'i Test edenlere veya kullanıcılara sormak istiyorum:

Yamaha PSR A3000'de bir profesyonel klavyeciye gidecek tuş takımı var mıdır? Bir örnek vermem gerekirse; yıllar önce piyasaya çıkan Yamaha PSR A1000 org vardır. A1000'i test ve incelediğimde bir profesyonel klavyeciye gidecek tuş takımı bulunmadığından ve çocuk oyuncağına benzetildiğinden dolayı kalitesiz buldum ve almadım. Acaba, Yamaha PSR A3000'ün tuş takımı A1000'e benzer midir? Değerli müzisyen arkadaşlarımızın "TUŞ TAKIMI" kalitesi hakkında yorumlarını rica ederim.

Herkese Saygı ve Sevgilerimle, iyi çalışmalar.

Gültekin

Cevap: YAMAHA PSR A3000 Tuş Takımı Hk.

Ben kullanıyorum, tuş takımı diğer psr aletler ayarında belki a1000 den bir kaç tık iyi denilebilir ama pa3x tuşesi gibi değil altı boş, kurşun veya kemik ağırlık yok örnek vermek gerekirse organ tuşları ayarı denilebilir..Bence sırf tuşesi yüzünden alet almamak profesyonellik değil milletin ne diyeceğini umursamak ve çevreye göre alet seçmektir ki bu yanlıştır kullandığım için söylemiyorum bu profesyonellikte bir aleti bu fiyata başka markada almak mümkün ise bence bir an bile düşünmeyin..Eğer tuşe çok rahatsız edecekse alırsınız 400-500 liraya bir midi klavye sorun çözülmüş olur
Saygılar

Bütün psr serilerinde (fiyatı 7000 bile olsa da ) kalitesiz bir tuş takımı var malesef. Ancak tyros serileri profesyonel klavyecilere hitab edebilir. Yamahada sesler çok kaliteli ancak tuşe zayıf bence.

Malesef Tus takimi berbat...
Zaten en kötü yanida bu...
Ama alisabiliyorsun cabuk!
Galiba bunun pesine Tyros 5 gider artik.
Ritimler ve seler süper ama. (Kameraci arkadas bile ses farkini anladigina göre....) :)

Merhaba Değerli Arkadaşlar.
Güzel ve şeffaf yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.
Müzik yaparken sadece kulağa değil aynı zamanda fiziksel dokunuşlardan da haz duymak gerekir. Tuş hassasiyetin müzik kalitesine dolaylı etkisi vardır. Parmakların tepkisine, tuşların ağırlığı ve itme güç oranı ile kontrol mekanizmasını daha dengeli sağlar. Bu etki gücü fiziksel olarak kullanırken haz duygusuna dönüşür. Bu sebepten, tuşların hassasiyeti ve itme gücü zayıf olan klavyelerden uzak dururum, zevk vermez. Ne yazık ki, maliyeti düşürmek adına mekanik sistemlerin zayıflatılarak sadece ses ve ritim kalitesi artmasıyla birlikte profesyonel klavye kullanıcılarını ne kadar tatmin edebilir, ne kadar alışılabilir?
İzlediğim Yamaha PSR A3000 videolarda, aynı kategoride olan klavyelere göre ritim kalitesi biraz geride olmasına rağmen özellikle sesler oldukça kulağıma iyi geldi, süper. Yukarıda arkadaşlarımızın ifade ettiği gibi tuş kalitesi PSR A1000 modeline göre daha iyi ise, asgari düzeyde bu org alınabilir kanaatindeyim. Bunu test ve inceleme sonunda karar vereceğim, bakalım tuşlar ne kadar tatmin edici olacaktır? Eğer, tuşlar çocuk oyuncağı gibi ise inanın çok…… ama….çok yazık!!!
26 yıldır Yamahanın eski bir model org kullandım ve bu cihazın tuş takımından hep haz duydum. Yeni nesil klavyeciler, bu zevki ancak pahalı cihazlarda hissedeceklerdir.
Konu hakkında görüş ve önerilerinizi belirtiniz. Herkese saygı ve sevgilerimle, iyi çalışmalar dilerim.

Gültekin

Aynen düşüncelerinize katılıyorum Gültekin hocam. Özellikle piyano çalan insanlara bu tuşlar zevk vermez. Bazı profesyoneller ağırlıklı tuşeli midi klavye kullanıyor bu yüzden. Ayrıca başka bir tespitimi belirteyim: psr serilerinde tuşlar biraz sığ basıyor, yani tuşa tam basılı haldeyken, tuş piyano veya profesyonel bir tuşe kadar derinleşmiyor. Dokunmatik yani.., psr a 1000 3 yıl kullandım, onun tuşesi sanki daha iyiydi. Son psr serilerinde tuşlarda yay yok, tuşlar lastiklerin üzerinde inip çıkıyor. Bunları kötülemek için yazmadım ama 5000 tl verilen ''tuşlu'' bir cihazda ''tuşlara'' önem verilmeli bence. Saygılar

Gidip denemeden almayin derim ,ben ilk caldigimda kisa bir sok gecirmistim ama alistik gitti tabi tyrosun tusesini hic bir cihaz doldurmaz ;) Kronosa bile oyuncak gibi tus takimi koymuslar simdi Kronos2 de az duzelmis diyorlar ama yinede o sistem kendilerine has Yamahanin ozel sistemi

Merhaba Gültekin hocam, A3000 ritm kalitesi geride derken neyi kastediyorsunuz? Ne ile kıyasladınız örneğin?

Merhaba Değerli Arkadaşlar.
Güzel ve şeffaf yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.
Müzik yaparken sadece kulağa değil aynı zamanda fiziksel dokunuşlardan da haz duymak gerekir. Tuş hassasiyetin müzik kalitesine dolaylı etkisi vardır. Parmakların tepkisine, tuşların ağırlığı ve itme güç oranı ile kontrol mekanizmasını daha dengeli sağlar. Bu etki gücü fiziksel olarak kullanırken haz duygusuna dönüşür. Bu sebepten, tuşların hassasiyeti ve itme gücü zayıf olan klavyelerden uzak dururum, zevk vermez. Ne yazık ki, maliyeti düşürmek adına mekanik sistemlerin zayıflatılarak sadece ses ve ritim kalitesi artmasıyla birlikte profesyonel klavye kullanıcılarını ne kadar tatmin edebilir, ne kadar alışılabilir?
İzlediğim Yamaha PSR A3000 videolarda, aynı kategoride olan klavyelere göre ritim kalitesi biraz geride olmasına rağmen özellikle sesler oldukça kulağıma iyi geldi, süper. Yukarıda arkadaşlarımızın ifade ettiği gibi tuş kalitesi PSR A1000 modeline göre daha iyi ise, asgari düzeyde bu org alınabilir kanaatindeyim. Bunu test ve inceleme sonunda karar vereceğim, bakalım tuşlar ne kadar tatmin edici olacaktır? Eğer, tuşlar çocuk oyuncağı gibi ise inanın çok…… ama….çok yazık!!!
26 yıldır Yamahanın eski bir model org kullandım ve bu cihazın tuş takımından hep haz duydum. Yeni nesil klavyeciler, bu zevki ancak pahalı cihazlarda hissedeceklerdir.
Konu hakkında görüş ve önerilerinizi belirtiniz. Herkese saygı ve sevgilerimle, iyi çalışmalar dilerim.

Gültekin

ben de yamahanın bir serisini kullandım evet sesler vs iyi ama tuşlar adeta ellerimi yara etti, sert ve sığ idi. ardından dante tr kullandım ki danteye saygım sonsuzdur, mükemmel bir cihaz ve tuşları o kadar rahattı ki. ben amatörüm ancak tuş hassasiyeti kullanışlığı daha ilk dokunuştan anlaşılabiliyor yani dokununca ben bunda rahat ederim diyor insan. Şuan pa900 kullanıyorum, güzel bir tuşesi var, rahat, yumuşak ve ağır kanaatimce. yazılanlara göre yamahanın bizim bütçemize uygun orglarında tuş sıkıntısı mevcut. psra3000 fiyatını tam bilmiyorum ancak o ayarda kaliteli korg serileri mutlaka vardır. elbette siz daha tecrübelisinizdir ancak nacizane bu da benim düşüncelerim üstad. saygılar.

Değerli Arkadaşlar,

Yanlış anlaşılmasın diye yazıyorum.

Yamaha PSR A3000’in ritim kalitesi biraz geride derken cihazı kötülemek değil, aksine genel itibariyle çok iyi olduğunu başta belirtmişim. Bu benim kişisel görüşümdür. Sizler bu görüşüme katılır veya katılmazsınız. Sonuç olarak canlı performans değil bir video kaydıdır. Hangi koşullarda, nasıl kayıt yapıldığını bilemeyiz. Biz ancak kulağımızla duyduğumuzu ölçer, ona göre değerlendiririz. Herkesin görüşlerine saygı duyarım.

Örneğin; bana göre Yamaha PSR A3000, ses kalitesi; 100 üzerinden 99 olursa, ritim kalitesi de 98 gibi geldi, arasında çok önemli bir fark yoktur. Yani, başta bahsettiğim gibi video kayıtlarına göre değerlendirmemdir. Sesteki kayıtların canlılığı karşısında, ritimlerin “daha tok, vurgulu, canlı ve ön planda” bir izlenim alamadım. Klavyeyi kullanan arkadaşlar elbette ki daha iyi bilirler. Belki de cihaz üzerinde gerekli ayarlamalar, hassasiyetler yeterince yapılmadığından olabilir. Sonuçta bu cihazı video kayıtlarına göre değil, canlı performansa göre değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Benim karşılaştırmam video kayıtları içindir. En doğrusunu ancak kendim canlı test ettiğimde daha iyi anlaşılacaktır.

Video kayıtların asla kötü olduğu anlamına gelmemeli. Buradaki kıyaslama ritim kalitesi ile ses kalitesi arasındaki ölçü farklılığıdır. Her ne olursa olsun bana göre; Yamaha PSR A3000, özellikle ve özellikle ses olarak süper, ritim olarak da çok çok iyidir. Eğer ki cihazın tuş takımı da iyi çıkarsa, kendi kategorisinde piyasada tutunabilecek (Pahalı ve yüksek modeller hariç) ender klavyelerden biri olacaktır. Şu an için bu cihaz benim gönlümde yer etmektedir. Aksi halde kıyaslamanın kötüleme veya bir başka marka, model cihaz ile karşılaştırma olarak değerlendirmemenizi rica ederim. Lütfen görüş ve önerilerinizi yazınız.

Herkese saygı ve sevgilerimle iyi çalışmalar.

Gültekin