• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

YAMAHA PSR A3000 Tuş Takımı Hk.

Cevap: YAMAHA PSR A3000 Tuş Takımı Hk.

Değerli Arkadaşlar,

Yanlış anlaşılmasın diye yazıyorum.

Yamaha PSR A3000’in ritim kalitesi biraz geride derken cihazı kötülemek değil, aksine genel itibariyle çok iyi olduğunu başta belirtmişim. Bu benim kişisel görüşümdür. Sizler bu görüşüme katılır veya katılmazsınız. Sonuç olarak canlı performans değil bir video kaydıdır. Hangi koşullarda, nasıl kayıt yapıldığını bilemeyiz. Biz ancak kulağımızla duyduğumuzu ölçer, ona göre değerlendiririz. Herkesin görüşlerine saygı duyarım.

Örneğin; bana göre Yamaha PSR A3000, ses kalitesi; 100 üzerinden 99 olursa, ritim kalitesi de 98 gibi geldi, arasında çok önemli bir fark yoktur. Yani, başta bahsettiğim gibi video kayıtlarına göre değerlendirmemdir. Sesteki kayıtların canlılığı karşısında, ritimlerin “daha tok, vurgulu, canlı ve ön planda” bir izlenim alamadım. Klavyeyi kullanan arkadaşlar elbette ki daha iyi bilirler. Belki de cihaz üzerinde gerekli ayarlamalar, hassasiyetler yeterince yapılmadığından olabilir. Sonuçta bu cihazı video kayıtlarına göre değil, canlı performansa göre değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Benim karşılaştırmam video kayıtları içindir. En doğrusunu ancak kendim canlı test ettiğimde daha iyi anlaşılacaktır.

Video kayıtların asla kötü olduğu anlamına gelmemeli. Buradaki kıyaslama ritim kalitesi ile ses kalitesi arasındaki ölçü farklılığıdır. Her ne olursa olsun bana göre; Yamaha PSR A3000, özellikle ve özellikle ses olarak süper, ritim olarak da çok çok iyidir. Eğer ki cihazın tuş takımı da iyi çıkarsa, kendi kategorisinde piyasada tutunabilecek (Pahalı ve yüksek modeller hariç) ender klavyelerden biri olacaktır. Şu an için bu cihaz benim gönlümde yer etmektedir. Aksi halde kıyaslamanın kötüleme veya bir başka marka, model cihaz ile karşılaştırma olarak değerlendirmemenizi rica ederim. Lütfen görüş ve önerilerinizi yazınız.

Herkese saygı ve sevgilerimle iyi çalışmalar.

Gültekin

Yamaha'nın bu fiyatlardaki cihazlarından almayı artık hiç düşünmüyorum ama ileride neden olmasın. Ancak şunu belirtmeliyim:

Yamaha'nın ritimleri yumuşaktır. Düğünde filan kullanacak adamın iki kez düşünmesi gerekir. Fakat çok güzel bir artısı var bunun. Ritimdeki hiçbir ses bir diğerini kolay kolay perdelemez. Bu sebeple konser, canlı müzik vs. olunca harika bir performans alırsınız. En kötü yanı ayarları kaydettiğimiz 8 tuşun olmasıydı bence. Ritmin altına kaydediliyor KORG'da. Bence bu sistem daha iyi. Yamaha da bunu yapacaktır zamanla.

Tuşesine gelince çok kaliteli değildir fakat benim gibi elleri hafif kişiler için çok iyi. Hatta tuş boyutları bile farklı gibi geliyor bana diğer orglara göre. Yumuşacık tuşlarda çalmayı seviyorum. Çok kaliteli olmasa da sizi üzmez. Hatta o tuşlar sayesinde bazen kendi çaldığınıza bile inanamayacaksınız. Bir keresinde başıma gelmişti. Düğünde A1000tr kullanıyordum. Çok kuvvetli olmasa da o kadar akıcı ve tatlı bir ses vardı ki dersin bunlar MP3 açmış. Bunu çalan ben miyim gibi bir şaşkınlık yaşayıp parmaklarımı tuşlardan hafifçe çektim. Sonra tabii toparlayana kadar birkaç nota yanlış bastım.

Geleyim cihazın bence en önemli özelliğine:
Bilgisayara bağlayınca hoparlörden ne duyuyorsanız o sesin bire bir aynısını alıyorsunuz. Şu an pa800 kullanıyorum ama bizim cihazda ne yazık ki bu kusur var. Herkes davulları yumuşatırken ben davulları kısıp akompanyayı yükseltmeye çalışıyorum. Düzenlediğim ritimlere de "compressor" efekti uyguluyorum.

Yamaha'nın bu fiyatlardaki cihazlarından almayı artık hiç düşünmüyorum ama ileride neden olmasın. Ancak şunu belirtmeliyim:

Yamaha'nın ritimleri yumuşaktır. Düğünde filan kullanacak adamın iki kez düşünmesi gerekir. Fakat çok güzel bir artısı var bunun. Ritimdeki hiçbir ses bir diğerini kolay kolay perdelemez. Bu sebeple konser, canlı müzik vs. olunca harika bir performans alırsınız. En kötü yanı ayarları kaydettiğimiz 8 tuşun olmasıydı bence. Ritmin altına kaydediliyor KORG'da. Bence bu sistem daha iyi. Yamaha da bunu yapacaktır zamanla.

Tuşesine gelince çok kaliteli değildir fakat benim gibi elleri hafif kişiler için çok iyi. Hatta tuş boyutları bile farklı gibi geliyor bana diğer orglara göre. Yumuşacık tuşlarda çalmayı seviyorum. Çok kaliteli olmasa da sizi üzmez. Hatta o tuşlar sayesinde bazen kendi çaldığınıza bile inanamayacaksınız. Bir keresinde başıma gelmişti. Düğünde A1000tr kullanıyordum. Çok kuvvetli olmasa da o kadar akıcı ve tatlı bir ses vardı ki dersin bunlar MP3 açmış. Bunu çalan ben miyim gibi bir şaşkınlık yaşayıp parmaklarımı tuşlardan hafifçe çektim. Sonra tabii toparlayana kadar birkaç nota yanlış bastım.

Geleyim cihazın bence en önemli özelliğine:
Bilgisayara bağlayınca hoparlörden ne duyuyorsanız o sesin bire bir aynısını alıyorsunuz. Şu an pa800 kullanıyorum ama bizim cihazda ne yazık ki bu kusur var. Herkes davulları yumuşatırken ben davulları kısıp akompanyayı yükseltmeye çalışıyorum. Düzenlediğim ritimlere de "compressor" efekti uyguluyorum.

O 8li Register Bankalari yanisira her ritime ozel ayni Kork taki gibi 4 er ses saklayabilirsiniz....

Yeni serilerin Real kit-power1-power 2-real rock-akustik kitleri oldukça sert. Diğerleri klasik yamaha tınısı. Ancak unutulmaması gereken Yamahanın komple çıktısı da Tyros5 ve sonrasında eskisine göre daha sert....

Dun a3000 denedm ritim konusunda bence asmislar. Real kit super olmus.yeni bateriler cok gercekci ve derinlik hissi var bnce. Drum kitlere hasta oldm. Bu alet is yapar. Tus takimina yapacak bisey yok. Her aletin eksisi var. Ritimler yumusak geliyor bnce bu cok iyi bisey tesisatida yormaz hemde kaliteyi arttitr.

Yamaha a3000 or700 gibi tus takimlari.or700 iki sene sonra tuslarinin basmamazligi basliyormus a3000 de oyle olacak tus basmama gibi temasizlik gibi bunlar dr.Salim in yorumlaridir sirf tus takimi yuzunde almayacam cunku gonderip yaptirma gibi bi sansim yok

Merhaba arkadaşlar,

Yamaha PSR A3000'i henüz deneme fırsatım olmadı. İnşallah yakın bir zamanda İstanbul'da bir satıcıda deneyeceğim. denemeden sonra tuş takımı hakkında yorumlarımı ayrıca belirteceğim. Eğer, tuş takımı profesyonel kullanıcıya hitap edecekse bu cihaz alınabilir. İncelemeye gittiğimde İnşallah yorumlarda belirtildiği gibi olumsuz çıkmaz.

Değerli arkadaşlarımızın yorumlarına baktığımız zaman genelde tuş takımının kalitesizliğinden bahsetmektedirler.

Oysa ki, tuş takımı haricinde Yamaha PSR A3000 özellikle Türk Müziği (THM-TSM) ses olarak bir örnek vermem gerekirse (Korg'u kötülemek için değil) bana göre Korg Pa 900'a göre daha gerçek ve canlı. Ritimler de Korg Pa900 kadar olmasa bile fevkalade çok iyi. Ancak, A3000'e kaliteli ses ve ritim özellik verilmesi yanında basit bir tuş takımı olması şaşırtıcı geliyor. Böyle imal edilmesi maliyet dışında acaba teknik bir husus mu var? Oysa ki Yamahanın eski klavyeleri kaliteli cihazlar idi.

Gerçekten yorumlara ve izlediğim demolar, videolar Yamaha PSR A3000 hoparlörlü klavye olarak, ses ve ritimleri canlı olan en iyi orglardan biridir. Üzerine kaliteli farklı setler yapılırsa daha da performanslı olabilir. Sahnede, düğünde, evde kullanılabilecek bir klavye.

Kaliteli ses ve ritimler için yüksek teknoloji ve maliyetle üretilebilirken, neden Yamaha PSR A3000'e basit tuş takımı üretmektedir? Eski bir Yamaha kullanıcısı olarak anlamakta güçlük çekiyorum. Her güzelin bir kusuru elbette ki bulunur. Bundan daha ucuz klavyelerde bile muhteşem tuş takımı olan orglar varken, A3000'de bu kadar basit tuş takımı olması, bu güzelin bu kadar basit kusuru olmaması gerek ve YAMAHA'ya yakıştıramıyorum.

Yukarıda bahsettiğim gibi, profesyonel yüksek teknoloji yanında Yamaha PSR A3000'in tuş takımı basit (amatör) olarak imal edilmesinde; maliyet dışında, teknik bir sebebin olup olmadığı, basitliğin kullanıcıya neye yararı var vb. hususunda yorum yapmanızı rica ederim.

Saygı ve sevgilerimle, herkese iyi çalışmalar.

Gültekin.

Değerli arkadaşlar

Bayram sonrası Cumartesi günü Beyoğlu-Tünel Galipdede Caddesinde bulunan CANGÖZ MÜZİK dükkanında Yamaha PSR A3000’i inceleme fırsatı buldum. Öncelikle incelemeye yardımcı olan satış temsilcisi sayın Özgür Burak KARAGENǒin vakit ayırıp değerli bilgilerini paylaşmasından ve yakın ilgilerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ederim.

Yamaha PSR A3000 Tuş Takımı İzlenimlerim:

Daha önce de açıkladığım gibi A3000de; bir profesyonel klavyede olması gereken kalitenin asgari düzeyde olduğunu gördüm. Özellikle ses ve ritim yönünden oldukça çok profesyonel olan A3000’in en azından Yamaha A1000 gibi çocuk oyuncağı tarzında değil yarı profesyonel tipte tuş takımı olduğudur. Bu tuş takımı ile her türlü müzik yapabilme imkanı vardır ama gönül isterdi ki daha kaliteli olsun. Hele ki piyano çalanlar veya kaliteli profesyonel org tuşlarına alışmış olanlar için yeniden bu klavye tuşlarına alışması gerekmekte. Tuşlar orta sertlikte veya yumuşaklıkta olması, teknik bir hususa hizmetten ziyade maliyete ilişkin böyle üretildiği kanaatindeyim. Tuş takımı her ne kadar orta sertlikte olmuş olsa dahi sonuç olarak A3000’in mükemmel sesi ve ritimleri nedeniyle profesyonel bir klavye olarak görmeli ve verilen parayı hak edeceği kanaatindeyim. A3000’in genel malzeme kalitesi (kasa ve swiçler) orta düzeyde olup eski klavyelerdeki gibi sağlam ve kalite aranmamalı. Bu husus diğer markalarda da aşağı yukarı benzer niteliktedir.

Cihazın menü geçişlerinde pratik yönleri vardır. Hele ki en çok arzu ettiğim bir husus var ki; bir eseri icra ederken eser içinde değişken iki veya daha fazla ritimli bir şarkı olduğunda, şarkının temposunda bir değişme ve kesintiye uğratmadan, tek tuşa dokunarak ritmler arası anlık geçişi sağlaması çok ayrıcalıklı bir özelliktir. Bu özellik pek çok profesyonel orglarda bile bulunmamaktadır. Değişken ritimli çok güzel TSM ve THM şarkılarımız var ve bu sebeple icra edilirken hep sorun yaşanmakta idi. Bu sorun A3000’de giderilmiş oldu.

Yamaha A3000’e ait yakında yeni setler yapılacağından çok daha kaliteli ses ve ritimler ile piyasaya girecektir. Bence bu klavye işlendikçe muhteşem olacaktır. Üzerinde hoparlörü olan bu klavye ile TSM ve THM icra etmek bir ayrıcalıklı.

Tuş takımı hakkında yorumlarınızı rica eder, görüşmek üzere saygı ve sevgilerimle herkese iyi çalışmalar.

Gültekin

Ben a3000 i yeni aldım 2 hafta civarı oldu beni bu sitede bilenler bilir a1000 i 6 sene çipsiz kullandım bence o zamanlarda herkes pa 80 kullanırken ben a1000 kullanıyordum
Yani hesaplayın tuşe ses ritim yüzeysel bakmayın hiç kafanızı bulandırmayın almak isteyen gitsin görsün çalsın herşeyi ne ama hepsine baksın üstüne a2000 seti var ritimlerin akıcılığı altyapılar ses ve ritim üretme yamaha çok geniş bir şekilde bu işe yer vermiş harmoniler efektler bence üzerinde çalışırsanız yamahanın .... benim gibi.... nasıl bir fabrika olduğunu anlarsınız. .saygılar.....

Ben a3000 i yeni aldım 2 hafta civarı oldu beni bu sitede bilenler bilir a1000 i 6 sene çipsiz kullandım bence o zamanlarda herkes pa 80 kullanırken ben a1000 kullanıyordum
Yani hesaplayın tuşe ses ritim yüzeysel bakmayın hiç kafanızı bulandırmayın almak isteyen gitsin görsün çalsın herşeyi ne ama hepsine baksın üstüne a2000 seti var ritimlerin akıcılığı altyapılar ses ve ritim üretme yamaha çok geniş bir şekilde bu işe yer vermiş harmoniler efektler bence üzerinde çalışırsanız yamahanın .... benim gibi.... nasıl bir fabrika olduğunu anlarsınız. .saygılar.....

Hayirli olsun A1000 den sonra yapabilecekleriniz sizin hayal gucunuze bagli cok memnun kalacaginizdan eminim

A3000 mükemmel bir cihaz. Ayrıca at sahibine göre kişner.