• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Yamaha Üstadlarından rica

• Konbuyu başlatan Ruhi
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 3
  • Görülen : 2K

Ruhi

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
YAMAHA OR700 TR V2 - YAMAHA DSR 200
Sevgili müzisyenler. Bildiğiniz gibi en çok tercih edilen müzik aleti, özellikle bir ya da iki kişilik guruplarda, klavyedir. Klavyelerde de en önemli iki unsur, ses ve ritmdir. Ben ritm üzerinde duracağım. Bilindiği gibi bir çok klavye üzerinde ritm yazılabilmektedir ama bu aynı zamanda çok hassas zamanlama gerektiren bir olaydır. Saniyenin dörtte biri zamanında bir darbuka tırı atmak, klavyenin tuş hassasiyetiyle de orantılı olduğu için, bazen hassas ritmler gerektiği gibi olamamaktadır. Ritm olayı ayrıca bazı programlar üzerinden de yapılabilmektedir. İşte ben bu aşamada, Yamahaya gönül vermiş ya da profesyonelce çalışan arkadaşlarımızdan, bu programların kullanımlarını anlatmaları bir çok müzisyene kolaylık sağlayacaktır. Örneğin, Stylemaker, styleplayer, casmeditör ve bunların örneğin Cubase ile birlikte nasıl kullanıldığını adım adım basit bir şekilde anlatabilirler. Tabi aslında başka programlar da var. Örneğin cakewalk... Ayrıca midi kullanılarak nasıl ritm yapılır? Programla ritm yazan arkadaşlar, çalıştıkları programı ve basit detayları açıklayabilirlerse. eminim bir çok kişi müteşekkir olacaktır. Şimdiden emeği geçecek tüm arkadaşlara teşekkürler.

Cevap: Yamaha Üstadlarından rica

Güzel bir konuya değinmişsin abicim.
bu konuyu işlemek için son kulanıcın en az 2 ya da 3 programa hakim olması gerekmekte.

böyle bir anlatım için uzunca bir çaba ve emek gerektirmektedir.

kendi adıma konuşuyorum.

Bu tür eğitici dökümantasyınların bi çalışması içerisindeyim. Fakat, zaman denen şey okadar kısıtlı ki...

Uzunca bir zamana ihtiyacım var.
Önümzde 2 önemli proje var. Bu projeler tamamlansın,

Yamaha Destek adı altında bir web sayfası çalışmamız var. Bu siteyi en kısa zamanda hayata geçirip, gerek klavye üzerinde, gerekse bilgisayar destekli ritim, midi vs.. konuları görsel ve yazılı şekilde işlemeyi düşünüyoruz.

Ama birazcık zaman geçmesi gerekiyor.

Ortalık biraz durgun farkındaysanız. Yamaha için pek bir sirkülasyon yok. Ama bu durgunluk kısa bir süre sonra sona erecek. Arka planda yamaha adına büyük çalışmalar var ve devam ediyor. En azından Batuhan ve Ben geceli gündüzlü çalışıyoruz.

Bu sessizliğimizden faydalanıp, ulu orta laf sokanları görüyoruz/duyuyoruz. Ama top bizde, bomba bizde...

Elbet bir gün patlayacak...

Güzel bir konuya değinmişsin abicim.
bu konuyu işlemek için son kulanıcın en az 2 ya da 3 programa hakim olması gerekmekte.

böyle bir anlatım için uzunca bir çaba ve emek gerektirmektedir.

kendi adıma konuşuyorum.

Bu tür eğitici dökümantasyınların bi çalışması içerisindeyim. Fakat, zaman denen şey okadar kısıtlı ki...

Uzunca bir zamana ihtiyacım var.
Önümzde 2 önemli proje var. Bu projeler tamamlansın,

Yamaha Destek adı altında bir web sayfası çalışmamız var. Bu siteyi en kısa zamanda hayata geçirip, gerek klavye üzerinde, gerekse bilgisayar destekli ritim, midi vs.. konuları görsel ve yazılı şekilde işlemeyi düşünüyoruz.

Ama birazcık zaman geçmesi gerekiyor.

Ortalık biraz durgun farkındaysanız. Yamaha için pek bir sirkülasyon yok. Ama bu durgunluk kısa bir süre sonra sona erecek. Arka planda yamaha adına büyük çalışmalar var ve devam ediyor. En azından Batuhan ve Ben geceli gündüzlü çalışıyoruz.

Bu sessizliğimizden faydalanıp, ulu orta laf sokanları görüyoruz/duyuyoruz. Ama top bizde, bomba bizde...

Elbet bir gün patlayacak...

Evet gerçekten çok yoğun olduğunuzu biliyorum. Sadece kendi işinizle değil başka işlerle de meşgulsunuz ve dediğin gibi zaman olayı çok önemli. Bunu çok iyi biliyorum çünkü ben de aynı şeyleri yaşıyorum. Yamaha için çok iyi şeyler yapılacağından da eminim. Bu arada marka olayı ticari bir olay olduğu için her zaman saldırı olacak ve bir sürü asılsız şeye inanan da çok olacaktır. Bunun en önemli nedenlerinden biri de bilgisizlik tabi ki.

Yinede zaman buldukça basit bir kaç adımda olaya nasıl başlanıldığını anlatmak belki de çok önemli olabilir. Örneğin, programın bir sequencer programıyla birlikte kullanılmasının gerektiği, bilen bir insan için çok önemsiz bir ayrıntı gibi görülebilir ama hiç bilmeyen bir insan için çok önemlidir. Bir programın ilk başlangıcı için bilinmesi gereken bir kaç önemli adım, bilenler için önemsiz görünürken, bilmeyenler için en büyük sorunu oluşturmaktadır. Bir örnek vereyim: Cubase kullanacak olan bir kişi midi klavyesini kullanacaktır ama klavyeyi nasıl tanıtacağını bilmiyorsa, baştan işi bitmiş demektir. Tüm çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Sevgiyle kalın.

haklısın abicim...

inşallah en kısa zamanda ufak ufak başlarız.