• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

yamahadan korga geçiş

Cevap: yamahadan korga geçiş

ilginiz için teşekkürler eğer ce usbyi sizde öneriyorsanız ben almayı düşünüyorum, baktığım setler beni tatmin etmedi şahsen, bölük pörçük mevzulardan hoşlanmıyorum, ritmin iki fill in bölümünün boş olması beni rahatsız ediyor misal.

Ritmler konusunda setin sıkıntısı yok ancak son güncelleme ile maalesef tüm ritmlerim iki fill in'li hale geldi. Benden mi, ce usb güncellemesinden mi çözemedim. Çünki aynı zamanda 3x'in sürümünü de yükseltmiştim.

Ritmlerin bazılarında değişik altyapılar var. Örneğin Slov1 ve 2 ritmleri kit olarak gayet güzel fakat geri planda looplar farklı bir enstantane ile çalıyor. Aslında piyasada gezen ritmlerde duyulamayan türden biraz işin profesyonelliğine kaçarak yazılmış ritmler bunlar ama kulak alışkı olmayınca boğuk gibi geliyor arka plan. Tabi yüzlerce ritmden birkaçı böyle biraz marjinal.

Çok fazla rtim var ve bazen ritmler arasında kaybolunuyor. 2-3sn düşünüyorum bazen nerdeydi bu ritm diye. Genelde ritmler oldukça düzenli. Güncel, kullanıcı bölümlerinde biraz karışıklık var. Son versiyonlardaki ritmler buraya eklendiği için oluyor bu karışıklık. 2 ayda bir güncelleme geliyor. Ce'nin güzel bir yönü, ben usb'yi ikinci el olarak aldım ve mail adresine bildirdim. İlk güncelleme de mail düştü. Destek konusu önemli usb'de ve ikinci el kullanıcısını bile ihmal etmeden mail adreslerine eklemeleri bence güven veriyor.

Pad'lar çok büyük oranda rtimlere yüklenmiş ve gerçekten ritmleri farklılaştıracak türden. Bu padlar ile usb kullanıcısı olmanın farkını yaşıyorsunuz.

Ancak konu seslere gelince ritmlerdeki performans geride. Kötü değil sesler ancak karmaşık ve sınıfama bazı bölümlerde es geçilmiş. Cihazın orjinal sesleri de (belki editlenmiştir bilmiyorum ama ben farkedemiyorum) var bazı bölümlerde. Bu kötü birşey değil, en azından kısa yoldan ulaşmak adına ancak usb'nin sesleri ile bu sesler arasında level farkı inanılmaz. Orjinal sesler zayıf kalıyor ve bu sesler ister istemez kullanılamıyor. Usb'ye ait BAzı seslerde de, geçişlerde potansiyometre ile ayar yapmaya ihtiyaç duyuluyor. Genel anlamda yaylılar çok iyi. Çeşit çok. Saz, elektro, klarnet, ud, zurna genel anlamda güzel ve bu seslerin sınıflandırılması da güzel olduğu için denemesi de kolay. Ancak, ücretsiz olan Ersin Eren setin temiz Piano Fantezi sesini bulamadım ve yine bu setten yükledim. Sınıflandırılmış bir saxofon ve trompet bölümü yok. Bu nedenle yine daha düzenli ve ses olarak beğendim erso eren setin seslerini kullanıyorum. Kanun sesi beklediğimden farklı ve 3 alternatifi var. Kemanlar bana yapay geliyor, sample olmadan bile gerçekçi ses veren Keman sesleri belki de çok profesyonel olsun diye ayarlanmaya çalışılırken gerçekçilikten biraz uzaklaşmış bilemiyorum. BAtı tarzı sesler, farklı banklarda sırasız olduğu için kullanışlı değil. Makedon seslerin düzeyi çok yüksek diğer seslere göre. Belki orgun detay ayarlarına hkim olanlar bunları düzenliyorlardır ancak bence paralı bir sette manul müdahaleye ihtiyaç duyulmamalı.

Bir de sanırım 17 veya 18. güncelemeden sonra seslerin yerleri değişti banklarda. Bu da pek iyi olmadı. Tam yerlerine alışmşken hepsi farklı yerde olunca, güncelleme yapsam bile, sesleri önceki versiyonlardan birine göre ayarlıyorum. Bu sefer yeni güncellemede gelen seslerin yeri çakışıyor derken biraz karışıklık oluyor.

Ersin Eren'in Ce usb için kendi çalışmaları var. Bu çalışmalar da çok değerli. Ce kullanıcılarına ücretsiz verilen büyük bir emeğin karşılığı olan bu kitlerle pa3x ses ve ritm yönünden daha da zenginleşiyor.

Ce'nin Pa3x için olan seti, EXP olan. Boyutu daha büyük ama sıkıştırılmış oluyor. Anlamsız bir şekilde yetersiz alan uyarısı alıyorum özellikle sample seslerin yüklendiği user bölümlerinde. Gerçekten yükleyemiyor mu? Eksik mi tam mı yüklüyor? karşılaştırma yapamadığım için bilemiyorum. Oysa ki; EXB setin 128mb için hafıza uyarısı verdirmemesi lazım.

Ce seti seçmemin nedeni, internet sayfasındaki demolardaki Sİbel Can parçasıydı. Bu kadar güzel dengelenmiş bir ritm diğer demolarda kulağıma çarpmadı ama bu benim zevkim. Hatta diğer ritmlere de çok dikkat etmedim, o ritmi beğenince; diğerlerinde de aynı emek vardır diye.

Arkadaşların belirttiği gibi, tüm usb'leri dinlemek gerek. Sahne alıyorsanız, ortamınıza göre bazı usb'ler çok kaliteli de olsa sizi tatmin etmeyebilir. 9/8'lik ritmlerle program yapmanız gerekirken, Halayları daha ağır basan bir kit alabilirsiniz ve çok kaliteli de olsa hoşunuza gitmeyebilir. 9/8'liği örnek verdim ama Ce'nin 9/8'likleri gerçekten farklı ve doyurucu. Eksik bulamazsınız.

İlk aklıma gelenleri yazdım. Maalesef usb'ler için internette çok fazla yorum yok. Alanlar çok detaya inmiyor, OLumsuz yönleri hemen hiç yazılmıyor. Belki ikinci el piyasası düşünülüyor, belki bilgi vermek istemiyorlar. Bazı olumsuz yorumlar ise daha çok karalama amaçlı oluyor ki bu da gerçekçi değil.

Şahsen;

Ritm : 9/10
Ses : 7/10
Düzenleme : 6/10
Destek: 10/10

Saygılarımla.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Öncelikle hayırlı olsun...Cihazın kullanma klavuzu işini görecektir vede sitede mevcuttur..ayrıca P3x e ait Ücretsiz set olmadığını düşünüyorum zaten 3x'lerdeki çoğu set Pa800 setidir :) Eğer Usb alma gibi bir lüksün varsa bence Usb li bir pa3x senin için daha iyi olur en azından keyifle çalarsın :)

Yav bu korgta ki set bilmecesini hala anlamış değilim... Bu set denen şey ne oluyor seslerin editlenmiş halimi yoksa var olan drum kitlerden ayrı bir user drum kit yapmak mı yoksa tamamen dışardan yüklenmiş drum kitler ya da sesler mi... Bu paralı usb lerde ritm ve seslere mudahale edilemiyormu... Kişi kendi keyfine göre o sesleri tekrardan editliyemiyormu... Ben roland bk-5 kullanıyorum batı ses ve ritmler hiç editlenmeden bile şahane geliyor sadece türk ritm ve seslerini editliyorum o kadar...

Yav bu korgta ki set bilmecesini hala anlamış değilim... Bu set denen şey ne oluyor seslerin editlenmiş halimi yoksa var olan drum kitlerden ayrı bir user drum kit yapmak mı yoksa tamamen dışardan yüklenmiş drum kitler ya da sesler mi... Bu paralı usb lerde ritm ve seslere mudahale edilemiyormu... Kişi kendi keyfine göre o sesleri tekrardan editliyemiyormu... Ben roland bk-5 kullanıyorum batı ses ve ritmler hiç editlenmeden bile şahane geliyor sadece türk ritm ve seslerini editliyorum o kadar...

Set olayı taaaaa korg i3 zamanından gelen ve korg a özel bir kavramdır. Çünkü korg ritimleri ve onları oluşturan drum kitler ve varsa sample sesler ve global ayarları set adı verilen özel bir dosya içinde bulunur org bunu bu şekilde tanır bu dosyayı bilgisayarda açmak için ise özel bir program gerekir fakat ketron ve yamaha markalarında set diye bir kavram yoktur aslında bunları kullananlarda set met derler ama farklıdır vaziyet mesela bunlardaki ritimleri bilgisayarda tek tek görebilirsiniz. Bu yüzden korg kullananlar piyasada birilerinin yaptığı setleri arar durur yükler yükler siler dururlar bazı yetenekli arkadaşlar bir kaç değişik set içindeki işe yarar sample sesleri bir araya getirmeye çalışır ve yeni set adı altında kullanırlar ve bir sette çalışan ritim diğer sette çalışmaz en büyük sıkıntı budur çünkü her seti oluşturan kişi değişik bir drum kit kullanmıştır ben bile korg kullanırken set yapmıştım :) yani korg kullanmak eğer işi bilmiyorsan oset buset şu set diye arayarak ömür geçirir pa800 kullananların çoğu zırt pırt set yükleyip silerken ram yakmıştır .

piyanist hocam iyide sizde yamaha a2000 ine emo usb set aldiniz o set degilmi?

ayrica emo usb setini almissiniz ve onun icindede emo ya ayit drum kitler var bu drum kitlerle yapilmis ritimler calisiyor yani ayni korgtaki gibi bu drum kit olmasa sizde usb setinizin icindeki ritimleri baska drum kitle calistiramasiniz

arkadasim hayirli olsun bence hicte kötü bisey yapmadin korg sahnelerin krali ve herzaman sahne krali olacaktir
tv lerdeki tüm müzik programlardan görebilirsin hemen hemen heryerde korg
kulaniliyor

korg u cok sevdigimden söylemiyorum ama malesef tüm müzikle ugrasan ustalarin cogu korg a ritimler sesler yaptiki bizlerde nevaleleri cok olan sürekli yenilenen markaya gitmek zorunda kaliyoruz emo eco baykal cüneyt gibi ustalar .v.s ayrica sitede ücretsiz okadar herkulade ritimler varki ise yarayan ve bagimlida degilsiniz istediginiz seti yükleyip hep ayni ritimlerle ugrasmak zorunda degilsiniz yani kapilar acik ayrica pa800 pa2x de loop kesme de var böylelikle bir mp3 ün loop kesip kendinize ritim yapabiliyorsunuz pa3 dede vardir mutlaka

bakin daha yeni yeni emo yamahaya usb yapti ama korg un taki pa1 lerde emo seti var

saygilarimla

Moderatör tarafında düzenlendi:

usb set e benzer bir sistem evet ama set olayı korg ile başlar ayrıca ben korg kötülemiyorumki keşke orga biraz daha para ayırıp pa2x veya 3x alabilseydim daha memnun olurdum konuyu açan arkadaş pa3x almış çok iyi yapmış hayırlı olsun benim daha öncade başka konuda anlatmak istediğim ben sadece korg un ucuz orglarından korg uyorum:) pa600 dediğin gibi güzelde olabilir ama bu kadar ucuz a pa800 den ram ve ekranı daha iyi olduğu gözüken bu aletin ucuz olmasının bir sebebi vardır keşke hem ucuz hem kaliteli olsa o zaman bende alırım seneye inşallah hem 1 sene sonra durumunu anlamış oluruz kullananlardan.

yorumlar için teşekkür ediyorum arkadaşlar paralı usb almayı düşünüyorum gözüme çarpanlar ce usb ve hakanx usb, bakalım hayırlısı

ce usb guzl dıylar cuneyt ertaç batı rıtmlerı guzl yazıyor cevolki set de guzl fırsatın varsa usb shıplerını arayıp hepsını dene bence o kadar para verceksın

Korg serisi biraz daha farklıdır.aslında pa3x den önce daha alt modellerle başlamış olsan daha da rahat ederdin korg a geçiş te ama hayırlısı olsun güle güle kullan.yeni sürüm olduğun için pek yanma çatlama patlama olmuyor ama ani elektrik kesintilerine dikkat et güç kaynağı ups kullana bilirsin.(ben öğle yapıyorum).

arkadaşlar yorumlar için teşekkürler ama konu hortlamış benim konum bu :) yamahaya döndüm ben tekrar ayrı kalamıyoruz :)