• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Askere giderken ne lazım olur , malzeme listesi , askere gidecekler için bilgiler

Nejat Levent

MERHUM ( Allah Rahmet eylesin)
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Askere giderken ne lazım olur , malzeme listesi , askere gidecekler için bilgiler

Askerlik süresince vatani hizmet yapan askerin tüm ihtiyaçları Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karşılanır. Özel bakım ve kişisel rahatınız için şöyle malzemelere ihtiyacınız olabilir:
Orada size verilecekler: Birliğinize teslim olduğunuzda size askeriye tarafından makul bir ücret karşılığında verilen çantada aşağıdaki malzemler bulunur:
Yaklaşık olarak (25cm)X(25cm)X(50cm) boyutlarında fermuarlı lacivert bir çanta.
Bir kutu kendinden cilali siyah ayakkabı boyası.
Bir sabun kutusu ve bir sabun.
Bir banyo havlusu.
İki tane elbise askısı.
Palaska.
Ufak bir dikiş kutusu.
Traş malzemelerinizi, diş fırçanızı vs. koyabileceğiniz kapaklı plastik bir kutu.
Bir çift plastik terlik.
Bir çift siyah çorap (kışlik değil).
İki adet fanila, askeri yeşil renkte.
İki adet külot
Kepinize dikmeniz gereken renkli düğme (nüfte )
Postal için tabanlık keçe
Bir çift eldiven (kış dönemi için).
Çengelli iğneler.
Mehmetcigin El Defteri, içinde marşlar, yemin metni, rütbeler, takvim, adres yazacak yer vs. olan küçük bir defter.
Boyuna asılan cinsten para kesesi.

Götürürseniz çok iyi olacaklar: Yukarıdakiler haricinde ihtiyacınız olacak şeyleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Bunların hemen hepsini birlikte (parayla) temin edebilirsiniz, ama hazırlıklı giderseniz çok daha rahat edersiniz.
Türk Telekom Aile Kart (Gideceğiniz her birlikte bulunan ankesörlü telefonlardan rahatça kullanabilirsiniz. Üstelik görüşme ücretini sevenleriniz öder, harçlığınız cebinizde kalır.)
İki adet ufak kilit (biri postal için diğeri çantanın fermuarını kilitlemek için)
Pijama; mevsime göre eşofmanlar aynı işi görebilir
Eşofman alt/üst
Siyah çorap (Yıkamak ve özellikle kurutmak kolay değil; ayağının terlemesini hesaba katıp, bütün gün postalın içinde olacağını da düşünerek, ne kadar götüreceğinize karar verin. Soğuk dönemler için masraftan kaçınmayıp dağcıların kullandığı çoraplardan alabilirsiniz.)
Postal için tabanlık (ortopedik alırsanız ayağınız daha rahat eder, yalnız o durumda postalınızı iki boy büyük almayı unutmayın)
İç çamaşırı (Aynen çoraplarda oldugu gibi yıkama zorluğunu unutmayın, mümkün olduğunca çok bulundurun.)
Bir çift eldiven veya eldiven içi
Havlu, banyo ve yüz için
Pilli traş makinasi, pil
Traş köpüğü, jilet kullanıyorsanız elbette
Kolonya
Diş fırçası, diş macunu
Sabun, şampuan
Krem veya benzeri cilt kurumasını önleyici malzeme
Vitamin (İlaç ve vitaminler girişte kontrol ediliyor, fazla bulurlarsa sizin isminiz altında
Plastik bardak
Tırnak makası
Ayak için pudra
Yara bantı, postal vurması halinde kullanılacak cinsten ortasi delikli nasır bantları
Kulak tıkacı (koğuştaki horlamaya karşı)
Göz bağı (koğuşlar her zaman karanlık değil, özellikle ranzanın üst katında yatıyorsanız)
Kalem, kağıt
Ameliyat raporları (sağlık nedeniyle yapılmaması gereken şeyleri belgelemek için)
Çantanızın ve diğer eşyanızın (mesela kepiniz) üzerine numaranızı yazmak için koyu renkli bir marker
Pilli, ufak okuma lambası. Traş olmak, dikiş ya da okumak için kullanışlı olabilir.
Üniformalardaki dikişler kolay sökülebilir. Dikiş yerlerini tutturmak için bir miktar tutkal.

Yasak Olanlar
Fotoğraf makinası ve her türlü elektronik cihaz (özellikle radyo).
İçinde uyuşturucu madde olan ilaçlar.
Askeriye tarafından sakıncalı olarak listelenmiş kitaplar
Uyulması gereken kurallar - Kaçınılması gereken olaylar İçtimalara vaktinde gelmeye bakın.
Etrafta komutan varken dikkatli olun. En iyisi oradan uzaklaşın.
ASLA gönüllü olmayın
Yalakalık yapmayın.
Angarya işlerden mümkün olduğunca kaytarın. Bu konuda istihbarat almak için çavuşlarla aranızı iyi tutun.
Cüzdanınıza sahip çıkın.
Özellikle ilk geldiğiniz gün sizi keklemeye çalışan askerler olacaktır uyanık durun.
Gerektiğinde hemşeri ayağına yatın.

*Not : Son dönemlerde kışla çevresinde ve otogar civarlarında gözlerinden şehre yeni gelmiş bir asker olduğu belirlenen kişilere yaklaşan dolandırıcılar türemiştir.bu dolandırıcılar ben albayımr ütbeliyimseni rahat ettiririmseni habercim(postam) yaparım veya usta birliğini istediğin yere ayarlattırabilirim diye vaatlerde bulunarak er kişileri birçok kez dolandırdıkları saptanmıştır.Dikkatli olunkesinlikle inanmayın..

...........

Moderatör tarafında düzenlendi:
Askerlikte ilk gün
Genelde ilk gün sudan çıkmış balık gibi olur yeni gelenler. Ortama uymaya dostlar edinmeye çalışın asık suratlı olmayın.mecbur yapacağınıza göre bu işi bari neşeli olarak yapın. -10 derecede eğitim yaparken bile neşeli olun Koğuşta yatak seçimi size bırakılırsa ranzanın üst tarafını seçin. Faydasını görürsünüz. Dolabınızın kilitlenebilir olmasına özen gösterin. Eşyanızı ortada bırakmayın. Özellikle kep palaska türü herkesin kullanabileceği eşyanıza sahip olun kaptırırsanız bir daha bulamayabilirsiniz. Verilen üniformada sorun varsa çekinmeden söyleyin. Özellikle botlar ayağınıza tam olmalıdır. Daha sonra acı çekersiniz o botlarla bütün gün yürüyeceksiniz çünkü. Bol üniformadan zara gelmez ama darsa hemen değiştirin.

Günlük çizelge
Tabii her birlikte mevsime göre değişik olur bu çizelge ama gene de fikir verir.
06:00 Kalk ve temizlik
06:30 Kahvaltı
07:00 Mıntıka temizliği
07:50 Sabah içtiması
08:00-12:00 Eğitim (Her saat başı 10 dakika mola verilir)
12.00-13:30 Öğle yemeği ve dinlenme
13:30 Öğle içtiması
13:30-16:30 Eğitim ve spor(Her saat başı 10 dakika mola)
16:30-19:00 Serbest zaman (Başka bir iş yoksa!)
19:00-19:30 Akşam yemeği
19:30-21:30 Komutanlık saati (Gece dersi yoksa serbest zaman)
21:30-22:00 Yat hazırlığı ve yat
Duruma göre günde 2 saat nöbet (gece veya gündüz) tutmanız gerekebilir bu durumda nöbet çizelgesinden nöbetinizi öğrenin. Gece nöbetiniz varsa sizi kaldırırlar zaten.

Asker sözlüğü
Özellikle usta birliğine gidişinizde etrafınızdakilerin konuştuklarını anlamayabilirsiniz. İşte sözlüğümüz
Ables : Bedava beleş. Kişiler için de kullanılır. Ables çavuş ables albay gibi.
Alt devreçömez : 3 ay sonra gelen yeni asker grubu.
Baston : 5 alt devre.
Bölükçü : Bölük Komutanı.
Çarpılmak : Yakalanmak.
Çömçöm : 2 alt devre.
İçtima : Askerlerin yoklama için bir araya toplanması.
Kıdem basmak : Tecrübeli asker olmak.
Takla Atmak: Göze girmek için yapılan her şey
Kolluk vurmak(gezdirmek) : Nöbetçi onbaşı/çavuş olmak.
Mehtap : İzne gidilecek gün.
Serap : Acemi birliğinin biteceği gün.
Nefte : Kepe takılan sınıfı belirten düğme benzeri yuvarlak.
Öz torun : 4 alt devre.
Pis Torun : 3 alt devre.
Şafak Karanlık : Askerliğin bitmesine çok var.
Şafak Doğan Güneş : Askerlik yarın bitiyor.
Şafak cart-curt : Askerliğin bitmesine çok az kaldı.
Taburcu : Tabur Komutanı.
Terör : (1) Sert komutan. (2) Teftiş günü.
Tın : Takmamak umrunda olmamak. Örnek : Çok da Tın ! Tın diyorum !
Toprağım : Hemşerim.

Askere Gidecekler İçin Asker Argosu Sözlüğü - Askere Gidecekler İçin
Filiz Bingölçe er ve erbaş ile askeri okul öğrencilerinin ürettiği argo kelimeler ile anlamlarını "Asker Argosu Sözlüğü" adlı kitapta topladı. Alt-Üst Yayınları’ndan piyasaya çıkan kitapta vatani görevini yerine getiren er ve erbaşın ürettiği dil ve ritüellerin yanı sıra askeri okul öğrencilerinin argosu ile profesyonel asker jargonuna da yer veriliyor. Kitapta yeniçeri argosu ile "Amerikan askeri Alman askeri ve Afrikalı savaşçı" argosu da Türkiye’de kullanıldığı haliyle sözlüğün varlık hanesinde yer alıyor. Sözlükte yer verilen bazı ilginç argo kelimeler ile anlamları şöyle: Hürgeneral: terhis olan asker.
PVC torun: 9 ay askerliğini yapmış kimse.
Şafaktepti: Askerliğin uzamasına neden olacak bir ceza alma hali.
Poşet: 9 ay askerliğini yapmış kimse.
Otobancı: Komando askerler.
Ağır Makinalı: Asker karavanasında çıkan nohut yemeği.
Lağımcı: Siper ve tünel kazmak için eğitim görmüş istihkam eri.
Mağara: Eğitim düzeyi düşük nerede nasıl davranacağını bilmeyen er.
Mehmet Ağa Mehmet Bey: Bedelli kısa dönem askerlik yapan askerler.
Sakal istirahati: Yüzünde yara çıktığında revirden izinli olarak sakalını uzatan er ya da erbaş.
Tenekeci: Tankçı askerlere verilen isim.
Uzun Namlulu: Asker karavanasında çıkan pırasa yemeği.
Dede: Bir yılını doldurmuş asker.
Disko: Kışla içerisinde bulunan hapishane.
Kara şimşek: Erlerin karavanasında mercimek yemeğine takılan ad.

İzinler ve Cezalar
İzinler
Askerlikteki her ay için 2 gün izniniz var. Yani 15 aylık bir askerin 30 6 aylık bir askerin 12 gün izni vardır. Genelde acemi eğitiminin sonunda 7 gün dağıtım izni kullanılır. (Bu izin toplam izninizden düşülür) Geriye kalan izin usta birliğinde bölük komutanına başvurularak kullanılabilir. Her 15 günde 1 defa (Bazı yerlerde haftada bir) çarşı izni verilir. Yani sabah kışladan çıkar akşam da paşa paşa geri gelirsiniz. Çarşıda dikkat edeceğiniz şey inzibatlara çarpılmamaktır. İzinden vaktinde gelmeye bakın. Eğer askerlik yaptığınız yerde aileniz/eşiniz varsa evci iznine başvurabilirsiniz. Bu durumda her hafta sonu 2 gün evde kalabilme imkanınız olur. Usta birliğine giderken bu durumu aklınızda tutun hafta sonları askerlik yapmamış olacaksınız. İmkanınız varsa bu işi yapın yani.
*Not : Evci izni kimi birliklerde verilmemekte yada sınırlı olarak verilmektedir.

Cezalar
Dayak/Küfür gibi cezaları bir yana bırakırsak kanuni cezalar şu şekilde oluyor : İzinsizlik Hapis Hapis/Geç Terhis. İzinsizlik durumunda Çarşı/Evci izni iptal olur. Aylarca dışarı çıkamazsınız. Hapis daha ciddi suçlarda verilen bir cezadır. Ancak ismine bakıp aldanmayın. Hapis cezası ağır angarya olarak uygulanır. Bok dökmek gübre taşımak inşaat vb. gibi işler hapis cezası alanlara verilir. Eğer askeri mahkeme kararıyla hapis cezası alırsanız hapiste geçen günler askerden sayılmaz ve geç terhis olursunuz.
Örnekler verecek olursak çarşıdan geç dönmek izinsizlik
Nöbette uyumak hapis
Komutana bağırmak hapis/geç terhis gibi cezalara denk gelebilir. Ancak bu kesinlikle böyle olacak diye bişi yok çarşıdan geç gelip hapis yiyebilirsiniz

BÜTÜN ASKERLERİMİZE HAYIRLI TESKERELER DİLİYORUM ...BAHTINIZ ve YOLUNUZ HEP AÇIK OLSUN. ..ALLAH KAZADAN BELADAN KORUSUN HEPİNİZİ...GÜLE GÜLE GİDİN GÜLE GÜLE GELIN İNŞALLAH

Ispartadaki zulüm dolu günlerim geldi aklıma,hayatımın en berbat 80 günüydü,genede insanda ayrı yeri ve hatırası vardır askerliğin...

ank. çankaya cumhur başkanlığı muhafız alayındaki askerlik günlerim aklıma geldi şimdi...hala 3 saat kıpırdamadan tuttuğum nöbetlerin psıkolojisi üzerimde!..bu sayede o günlerdeki arkadaşlarımda şöyle bir geçmiş oldu gözümün önünden sağol üstad ...nerden buldun bu güzel konuyu anlamadım valla çok iyi oldu hani gençlerde var aramızda tebrikler üstad eline koluna sağlık devamı gelmesi dileğimle sağlıcakla kalın üstadım.

gerçekten çok güzel bi paylaşım olmuş.ben güzel bi şekilde okudum bitirdim.daha askere gitmediğim için:)))

550 gunun her gunu bitmez bu askerlik dedim.
simdi ustunden yillar gecmis ama halen dun gibi :)

ben don-fanila-permatik felan götürmüştüm-gittim gün çaldırdım
muha

Cevap: Askere giderken ne lazım olur , malzeme listesi , askere gidecekler için bilgi

bende 12 nisanda askerim hayırlısı ile, umarım sağ salim gider gelirim ama gözüm korkmadı desem yalan olur, malum yaş 33 oldu ve eğitimde sıkıntı çekeceğimi düşünüyorum:(

Cevap: Askere giderken ne lazım olur , malzeme listesi , askere gidecekler için bilgi

ellerinize sağlık faydalı bilgiler vermişsiniz.bende sonuna kadar dikkatlice okudum.bizimde yol yakındır...

Usta nerden buldun böyle konuyu ya :D harbi insanın bi beyni uyuşuyor gitmesemmi diye :D ama mutlaka not ekle usta sonuna '' askere gideceğiniz gün çok neşeli olursunuz sanki tek asker sizsiniz ama o otobüs , uçak , tren , gemi vs koltuğa k*çınız deydimi EYVAH nereye gidiyoruz benim ne işim var dersiniz :D:D