• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

beyin ayırma ellerin bağımsız hareketi

hooper113

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yok
Merhabalarbu işte yeniyim öğrenmeye çalışıyorum daha önce amatörce bağlama çaldım ve bağlama çalarken türkü bile okuyamıyordum hemen konsantrem bozuluyordu, yani iki işi aynı anda yapamıyorum konsantrem bozuluyor..
Kendimi org ( klavye) öğrenmeye adadım çok kararlıyım ama çok büyük bir sorunum var : sağ elimle bir şeyler çalmaya çalışırken sol elim ile başka bir şey yapmaya çalışınca ( misal ses açma ritim değişme ne olursa olsun ne yaparsam yapayım konsantrem bozuluyor,iki eli birbirinden bağımsız hareket ettiremiyorum.Galiba buna beyin ayırmamı diyorlar tam emin değilim.

Arkadaşlar üstadlar ne yapmam lazım hangi egzersizler uygulamam lazım ? bir el ile birşey çalarken sol elim ile konsantrem bozulmadan nasıl hareket edebilirim.
Sağ el ile birşey çalarken sol elim le ses bile açamıyorum hemen sağ elimin düzeni bozuluyor.

merhaba kardeşim bende yeniyim 1-2 aydır klavye çalıyorum benimde konsantrem bozuluyordu inan biraz çalışıp kendini toplarsan düzeliyor ben düzelttim

klavyenle zaman geçirdikçe alışırsın acele etme sabırla denemeye, çalışmaya devam et

genelde nota ile çalışırsan daha çabuk düzeliyor

Güzel kardeşim;

Öncelikle kararlı olmalısın. Klavye öyle göründüğü gibi basite alınacak bir enstrüman değildir. Çok istikrar, çok antrenman yapman gerekiyor. Bir kere kesinlikle yapamıyorum edemiyorum diye pes edip cihazı bir kenara atmayacaksın. O seni değil sen onu yenene kadar savaşmalasın. Daha sonra beynin ellerin her şeyin alışmaya başlayacak sen bile anlamayacaksın. Mesela en basiti çalarken yapamıyorum dediğin ne varsa onun üzerine yoğunlar. Çalarken ses mi açamıyorsun ? 1 hafta çalarken ses açmaya alıştır kendini. Çalarken ses mi değiştiremiyorsun ? 1 hafta buna çalış vs vs. böyle böyle yapamadıklarının üstüne giderek çalışarak başarılı olacaksın. Zaten başarılı olmaya başladığını gördükçe o canına yandığımının aletine iyice sarılacaksın. :)

Selamlar...