• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Bk 5 kullanıcılarına

torukmakto

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
roland BK-5or&roland g-1000
Kısa ve öz konuşacağım.Değerli bk 5 kullanıcıları.uzun zamandır sessizce forumu takip etmekteyim.genelde istekleriniz ve örneklemeleriniz hep Korg daki ses ve ritimler bk 5 te görmek istiyorsunuz.neden Korg serilerinde olmayan ses ve ritimlerin örneklerini sunup biz bunu istiyoruz demiyorsunuz?o zaman gidip Korg alın.her markanın farklı bir saundu ve tarzı vardır.bk 5 i korga benzetmek istiyorsunuz farkındamısınız.rolandın klarneti,pianosu,elektrodu,saksafonu,vs,farklıdır ve farklı kalmalıdır.biz rolandcılar olarak,FARKIMIZ TARZIMIZDIR.....HER MEYVENİN TADI KENDİNE HASDIR VE FARKLIDIR....isteklerinize bu doğrultuda olursa başarı kesindir.ben klavyemi çalarken uzaktan beni dinleyen bir meslektaşım benim bk 5 çaldığımı anlamalı.roland farktır,ayrıcalıktır ve bk5 korgun bir serisine benzemeyecektir.isteklerinize lütfen ROLAND ca olsun,başka dilden anlamayız biz Rolandcıyız 28 senedir...SEVGİLERİMLE......

Cevap: Bk 5 kullanıcılarına

bu yazı üzerine örneklerimi konu kapatılmış olarak düzelttim teşekkürler torukmakta

Moderatör tarafında düzenlendi:

Amacımız birilerine benzemek değil,farkımızı ortaya koymaktır....konuyu kapatmanıza gerek yoktu Fikret bey,başarılı çalışmalarınız elbette takdire layık sabırla bekliyoruz çalışmalarınızı...sevgiler..

Aslında yazdıklarınız her marka - her model bazında geçerli bence.
Enteresan olan bir durum da şudur:
Örneğin; bağlama çalan biri sürekli aynı sesi duyar, keza gitar, flüt, piano, keman vs. vs.
Org için neden yeni veya değişik sesler arayışındayız acaba...

.ben klavyemi çalarken uzaktan beni dinleyen bir meslektaşım benim bk 5 çaldığımı anlamalı.roland farktır,ayrıcalıktır ve bk5 korgun bir serisine benzemeyecektir.isteklerinize lütfen ROLAND ca olsun,başka dilden anlamayız biz Rolandcıyız 28 senedir...SEVGİLERİMLE......

hocam kesinlikle haklısınız,evet Roand cıyız...Fakat kullanıcılar beğenmedikleri yanlarını konuşacaklar ki bir sonraki seride bu eksiklikler giderilsin...Ben BK5 kullanıcısıyım ve cihazımdan çoğunlukla memnunum.Peki madem memnunum o zaman iyi bir set çıkmasına gerek yok mu?Tabiiki var.Kullanıcıların %99 u hala bir set çıkacak umudu ile bekliyorlar.Ben cihazımının Korg gibi olamasını istemiyorum.İstemek anlamsız zaten; dediğiniz gibi gider bir Korg alırım.Saygılar....

Hocam Mümkünse sizden set paylaşmanızı bekliyorum..torukmakto

bk-5 te SET diye bir şey olamaz bu mümkün değil bunu aklınızdan çıkarın makinanın doğasında bu yok

bk-5 te SET diye bir şey olamaz bu mümkün değil bunu aklınızdan çıkarın makinanın doğasında bu yok

Aynen,hepimizde aynı sesler mevcut,isteyen zevkine göre ediliyor.set işinede gelince,Korg ve yamahada var set işi.bizde ise var olanı eşitlemek.hadi biraz efect çalışın bakın neler olacak.

Torukmakto abimi söylediklerinden dolayı tebrik ve teşekkür ediyorum fakat ben ekstra birşeyler söyleyip içimi dökmek istiyorum. Klavyede adam akıllı 1 yılımı doldurmadığım için yorumlarım cahilane olabilir şimdiden yanlışlıklar için özür diliyorum. Ben fl stüdyo da dwp ses ve orgtan convert edilmiş ritimlerle müzik yapmaya başladım. Bir süre sonra sıkmaya başladı. Daha sonra kendime üst düzey bir klavye aldım fakat haftası olmadan maddi sebeplerden dolayı sattım. Üniversitemin müzik grubunda fl stüdyo ile bir iki parça çaldım ve hocam bana klavye alabileceğini söyledi. Derken maddiyata göre klavye aramaya başladım ve internette roland bk5 in tanıtımlarını izledim. Şunu söylemeliyim ki en iyi tanıtımı roland yapıyor bence. Aklımı çeldi. Bir yandan da roland ile efsaneler düşündürüyordu. Yok cengizin emrahın şarkıları full rolandmış, efendim alet taş gibiymiş vs vs. Neyse bk5 i aldım. Tabi uzun zaman geçti. Artık şunların farkına vardım.

1) Klavyelerin hiçbiri sırf Türkiye için yapılmıyor. (dante tr hariç) Hepsi bir takım arge ile türkleştirilmeye çalışılıyor ama olmuyor.

2)Roland genelde kullanıcıya kapalı alet yaptı. Her zaman efekti açık tuttu. Siz efeklerle ne yaptıysanız o. Çok beğendiğimiz e40 klarnette aynı şekilde efeklerl ile o hale geldi. Yani ayılıp bayılacak bir şey değil.

3)Roland kanımca birçoğumuzun aklında klavye olarak yer edinmiş fakat klavye rolandın sadece bir ürün yelpazesi. Daha neler var neler. Synth da rolanda kimsenin birşey dediğini duymadım.

4)Herkes bk5 ile roland ruhu geldi diyor. Ne geldi anlamış değilim.Yine roland yapacağını yaptı batı aleti çıkardı üstüne koma butonu koydu ve dedi ki türkiye anlaşın bi müzisyenle. Size ayırdığımız rom bellek boyutuna göre dahili ses ve ritim yazın. Bizimkiler de emo ile anlaşmışlar. Eski tas eski hamam. ALLAH var bk5 teki ritimlerin benzerlerini ve seslerin birçoğunu ki üflemeliler özellikle hiçbir markada görmedim. Ama dinleyen arkadaşlarım sanki emo usb li a2000 çalıyormuş gibi diyorlar. Yani anlayacağınız al takke ver külah. Dön dolaş aynı yer.

5) Bu alet bana yetmedi dedim sanki çok iyi çalıcıyım ya. Kendime pa900 aldım. Sırf okulda aralık ayında vereceğimiz türkü konseri için. Şimdiden söylüyorum aletim temiz 16 ay garantili ve 1 ocakta satacam :) Neyse aldım pa900. Bir yanda bk5 bir yanda pa900. Tamam 900 güzel alette ne yalan söyleyeyim rolandın fabrika ses ve ritimleri bana daha güzel geldi. Ah break tuşu olaydı bk5 in. Tamam900 ün dnc olayı çok güzel ama arada 2000 tl fark var yani. Hem şuda bir gerçek. Korg gariban hele hele benim gibi öğrenci adamın hiç işi değil. Aleti alırsan ve paran yoksa piyasa setlerine mahkum olursun. Herkesin kafasına göre iş yaptığı bu set olayında anlarsınız ki paralı usb şart ama hangsi. Hangisini de geçtim. Hangisini derken hangisi daha ucuz ve güzel :) ne yapayım öğrenciyim. Yani bu işten cidden soğudum. Yamaha ve ketronu hiç kullanmadım ama korg ferrariyse audya 5 uçaktır diyorlar. Audya 5 kullanan bir arkadaşım var. Dur onunda reklamını yapayım :) söyleyecek çok sözüm var fakat neyse abilerim kardeşlerim üstadlarım ustalarım. Emeği geçen herkese saygım var. Umarım herkesin kullanmaktan,dinlemekten ve dinletmekten zevk aldığı bir klavyesi olur. Ama son olarak şunu söyleyeyim. Evet klavye bir etkendir ama esas iş piyanisttedir. Unutmamak lazım ki efsane olan ferrari değil Michael Schumacher di. Umarım derdimi yanlış da olsa anlatabilmişimdir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Roland ayrı bir org tabiki.. Ayrı bir zevki soundu var.. Ben kullandım ve çok sevdim bk-5 i.. ama yapılan çalışmalar bence bk-5 in yararınaydı.. evet korg a benzetiliyordu ama pa55 yoksa pa80 mi millet pa800 e benzetiyor. aslında gayet te güzel oluyordu. ayrıca yapılacak her calısma amatör yada profesyonel orijinal yada convert ne olursa olsun bk-5 e faydalı olur....