• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

buyrun burdan yakın...

Cevap: buyrun burdan yakın...

Karaman'dan yazıyorum.burdada durum sizin söylediklerinizden farklı değil 500-800 lira arası düğün çalarken fiyatı yüksek tutmaya çalışsakda salonda 30 'a 40 'A dışarda 100 liraya 150 liraya bu işi yapanlar var.dediğiniz gibi ya sanatçı belgesiyle yola devam edilecek bu işi yapanlar vergiye tabii tutulacak,iş yapabilmesi için bazı kriterleri bulunduracak kendisinde ,yapamıyorsa piyasada bu işi yapması yasaklanacak yapanlar hakkında idari yaptırım uygulanacak sadece hobi olarak veinde yapabilecek.yaptığımız işe teklif edilen fiyatılardan utanır olduk artık.yapılabilir bi tarafı kalmadı.10 sene önceki fiyatla şuan belki daha aşağı fiyat.

Maalesef yapacak birşey yok arkadaşlar! 1980'lerde mahalle düğünlerinde saz grupları, salonlarda ise orkestralar vardı. Artık yoklar, neden yoklar? Çünkü piyanist'ler var. ( Aslında ben piyanist denmesine de karşıyım, çünkü çaldığımız enstruman piyano değil ) Eski müzisyenlerin içinde klavye çalabilenler klavyeci oldu, diğerleri ise mesleği bıraktı.
Burada müzisyenin yapacağı şudur: Çok iyi ve farklı olmalı ve gittiği işlerde farkını farkettirmeli. Önümüzde ki yıllarda sadece iyi ve farklı olanlar kalacaktır, diğerleri ise 100-150 liralık işlere gidebilirlerse na ala!
Asıl tehlike arkadan geliyor! Konservatuvarlar ve fakültelerin müzik bölümleri, her yıl binlerce mezun veriyorlar. Şu anda bu kardeşlerimiz düğün işlerine küçümseyerek baksa da; bir süre sonra bir çoğu düğülere de gitmeye başlayacak. "Onlar düğün çalamaz" dediğinizi duyar gibiyim. Çalarlar arkadaşlar, hemde alasını çalarlar. Artık insanlarımızın müzik zevki de değişiyor.
Bence düğün işlerinden ekmek yiyen arkadaşlarımız, bu işi ek iş olarak düşünmeliler; sadece bu işle geçinmek çok zor ve yarın ne olacağı belli değil.
Allah hepimizin yardımcısı olsun.

aynen katılıyorum.ne kadden ekmek o kadden köfte....100 tl.ye pa80 bile götürmek lüx artık.g-600 bulun gidin mp3 devammm.....

ben de çok üzgünüm bu konuda benim amca oğlu düğün yaptı beni tutmadı orkestra olarak bana 100 liraya tuttum dedi merak ettim bu adam ne çalıyor diye neyse düğüne gittim bir baktım ses sistemleri kurulmuş anfisi kolonu falan microfonda aaaaaaaaaa bi baktım looptop sözlü sözsüz oyun havaları ya çok sokk oldum bizde erzurumda iş bulamıyıoz valla bedevacılar varken zorrr 25000 lira org 2000 liraya tesisat ve salonda 70 lira dısarı iş ise 150 ile350 arası gelde yap bu işi

Gerçekten Türkiye'de son yıllarda sadece düğün-eğlence işinde değil, emek vererek yapılan bütün işlerde emeğin ucuzlatıldığını görüyoruz. Gittikçe daha çok çalışıp daha az kazanmaya alıştırmaya çalışıyorlar. Sanırım avrupaya yakın çin olacağız:) Arkadaşlar yazmış.. meslek odaları, sendikalar, iyi de Türkiyede daha çook olgunlaşması gerekiyor. İzmir aslında bu konuda önderlik yapabilir..

Bence konunun uzmanı bir hukukçu veya mali müşavire danışıp, bir an önce yasalar çerçevesinde örgütlenmenizi öneririm.
Başka çözüm yolu yok.
Her önüne gelen düğüne gidemez o zaman. Giderse de kayıtlı üyeler ve standartlara uyan üyeler ekmek yer piyasanızdan.
Olması gereken de bence budur...

bundan sonra bende öle 200 tl olurmu diyene inat olur dicem gidecem arkadaşların dediği gibi yakacam cigaramı alacam çayımı elime musuda kucağıma koyacam ne istedin abi tamam tık tık sen ne istedin abi tık tık :)öle başa böle tarak....

aynen böyle işte.ne kadden ekmek o kadden köfte.....

Sizler kendi kendinizi bitiriyorsunuz zaten.
Yakın sigaralarınızı keyifle o halde...