• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Ev stüdyosu kurulumu

korkmaz

Gold
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg Pa4x Pro
Merhaba değerli müzisyen arkadaşlarım,
Ben bu işi evde kendi keyfi için yapan birisiyim, ticari bir faaliyetim ve beklentimde yok bunu en baştan belirtmemde sanırım fayda var.

benim istediğim kendi çapımda temiz kayıtlar yapabileceğim bir sitem oluşturmak, aynı anda maksimum 2 enstrüman ve bir mikrofon kullanılır sanırım.

iyi sayılabilecek bir bilgisayarım var, bana tam olarak hangi cihazlar lazım ve ortalama fiyatları ne olur bu cihazların.

elimde yamaha a2000 ve pc den başka bir malzeme yok şu an.

yorumlarınızı ve değerli fikirlerinizi bekliyorum, özellikle evinde bu tarz bir sistemi olan arkadaşlar var ise bana cidden çok büyük iyilik etmiş olurlar.

Cevap: Ev stüdyosu kurulumu

öncelikle ses kartı üzerine yoğunlaşın...
bütçeniz nedir?

Bir ara uyguladığım bir sistemden bahsedeyim.
Orgu kulaklık çıkışından PC ye bağladım. PC de kaliteli bir 2+1 vardı. Audacity programı ile de çok temiz mp3 kaydı yapabilirsin. İlave olarak PC ye mikrofon bağlayabilirsin. PC deki ekolayzır desteği ile 2+1 hoparlorlerden çok net temiz ses çıkıyor. Hatta PC girişine bir T jack ekleyerek ikinci bir enstrumanı da bağlayabilirsin.

öncelikle ses kartı üzerine yoğunlaşın...
bütçeniz nedir?

açıkçası çok bütçe hesabınyapmadım çünkü malzemeleri bilmiyorum, yani bana ne lazım onu bilmiyorum bir arkadaşım,

mixer
monitor hoparlör
condenser mikrofon
harici ses kartı

mutlaka olmalı dedi, fakat bana bunların ne kadarı lazım bilemedim, ürün listem netleşse bütçede netleşecek haliyle.

Bir ara uyguladığım bir sistemden bahsedeyim.
Orgu kulaklık çıkışından PC ye bağladım. PC de kaliteli bir 2+1 vardı. Audacity programı ile de çok temiz mp3 kaydı yapabilirsin. İlave olarak PC ye mikrofon bağlayabilirsin. PC deki ekolayzır desteği ile 2+1 hoparlorlerden çok net temiz ses çıkıyor. Hatta PC girişine bir T jack ekleyerek ikinci bir enstrumanı da bağlayabilirsin.

bende şu an ona benzer bir sistem kullanıyorum ama gecikme sorununu aşamadım. biraz saha işi profesyonelleştirmek istiyorum açıkçası.

Ses kartı olmadan gecikme sorununu aşamazsınız. Bilgisayarınız yeterli diyorsunuz.
Edinmeniz gerekenler;

Ses kartı, mikrofon, Referans monitor ve kulaklık.

Mixer almayın boşuna evde yapacağınız 2 enstruman bir mikrofon kaydı için mixere para vermeyin.

Başlangıç seviyesi ses kartları sıfır fiyat olarak 400 lira, mikrofon fiyatları hakkında bilgi sahibi değilim, referans monitor 1000 lira civarı ve iyi bir referans kulaklık 300 lira civarı.

Bu fiyat aralıkları marka modele göre çok farklılık gösterir bütçenize göre hareket etmelisiniz.

Bu konuda her konuda olduğu gibi ne kadar para, o kadar iyi sistem. Mümkün olan en yüksek bütçeyi kullanmanızı tavsiye ederim. Halka misali, kayıt ve dinleme sistemi için en zayıf halka kadar iyi sonuç alabilirsiniz. D/A - A/D dönüştürücülerinizde bu halkaya dahil. Ayrıca ilgilenmeye başladıkça sizi yarı ses mühendisi yapabilecek çok teknik bir konu. Kazdıkça kazıyorsunuz.

Kolaylıklar dilerim.

ilgilenen herkese teşekkür ederim,

mixer almıyorum diyelim. Ses kartında ne aramalıyız mesela midi girişi olmalı mı ? klavyeyi ne şekilde bağlamalıyım midi to usb ile mi, direkt ses çıkışından ses kartına mı girmeliyim?

mikrofon için dinamik ve condenser gibi seçenekler sunuluyıor ayrıca yatay-dikey diye bir kriterde var sanırım.(Emin değilim bundan)

referans monitör ile referans kulaklık aynı işi yapar mı?

özellikle kulaklık tarafında bana marka ve model önerebilir misiniz?

Yamaha A2000 klavyemi normal bir midi klavye gibi kullanıp, ilgili programların vst lerini kullanabilme şansım var mı? Yoksa yeniden bir midi klavye mi almam gerekecek. Eğer a2000 bağlanabiliyorsa nasıl bağlamak gerekiyor, pc ye mi ses kartına mı?

çok soru sordum kusura bakmayın doğru bir iş yapmaya çalışıyorum o yüzden tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

Teşekkürler.

ilgilenen herkese teşekkür ederim,

mixer almıyorum diyelim. Ses kartında ne aramalıyız mesela midi girişi olmalı mı ? klavyeyi ne şekilde bağlamalıyım midi to usb ile mi, direkt ses çıkışından ses kartına mı girmeliyim?

mikrofon için dinamik ve condenser gibi seçenekler sunuluyıor ayrıca yatay-dikey diye bir kriterde var sanırım.(Emin değilim bundan)

referans monitör ile referans kulaklık aynı işi yapar mı?

özellikle kulaklık tarafında bana marka ve model önerebilir misiniz?

Yamaha A2000 klavyemi normal bir midi klavye gibi kullanıp, ilgili programların vst lerini kullanabilme şansım var mı? Yoksa yeniden bir midi klavye mi almam gerekecek. Eğer a2000 bağlanabiliyorsa nasıl bağlamak gerekiyor, pc ye mi ses kartına mı?

çok soru sordum kusura bakmayın doğru bir iş yapmaya çalışıyorum o yüzden tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.

Teşekkürler.

Sırayla cevap vereyim o zaman:)
ses kartınızda midi girişi olması çok önemli değil.Çünkü yeni nesil klavyelerin hemen hepsinde ki sizin a2000 de dahildir buna host çıkışı var. klavyenizin to host- usb bağlantısı ile midi tetiklemesi yapabilirsiniz.
Fakat size tavsiye ettiğimiz fiyat aralığındeki kartların hemen hepsinde de zaten midi girişi bulunuyor. Bağlantı şeklinizin çok önemi yok önemli olan midi sinyallerinin DAW programınıza iletilmesi...
Vokal kayıtları için ille de condanser mikrofon olması da çok şart değil. Kondanser mikrofonlama için kayıt alanınız önem arzeder.Mikrofora giden sinyallerinin oda akustiğinde çevrimi mix sırasında sorunlara yol açabilir ama kondanser mikrofonla aldığınız vokal kaydında oynayabileceğiniz dinamik alanın da daha geniş olduğu bir gerçek...
Bunun yanında vokal kaydı için ses kartlarının üzerindeki mikrofon preampisinin kalitesi oldukça önem arzediyor. Asıl dikkat etmeniz gereken de bu zaten.Kondanser mikrofonlar +48V güç beslemesi ve buna uygun klasik mikrofon kablosu ile değil de balanslı kablo ile çalışırlar.
Bu manada 1000TL ye kadar o fiyat aralığında kendi tecrübelerime göre fiyat-performans kriterleri dahilinde önerebileceğim ses kartları focusrite ve presonus olacaktır. Fakat bu konudaki yelpaze geniş, farklı kullanıcılardan farklı öneriler gelebilir...
Referans kulaklığı-referans monitörü meselesine gelince;
maalesef birçok kişide bu konuda bir kavram kargaşası mevcut. Piyasada bütçenize uygun pekçok model bu isimlerle sunuluyor, halbuki "yakın alan dinleme monitör ve dinleme kulaklık" kavramları farklı olgular.
Referans monitörlerden verim alabilmek için kayıt odanızda bir akustik düzenlemeye ihtiyaç var. Oda içinde dolaşan bass,mid ve tiz frekansların dengelenmesi, akustik düzenleme eğer ki bu işi profesyonel ciddiyette yapmayı planlıyorsanız kafa yorulması gereken sorunlar. Akustik düzenleme yapılmamış bir odada referans monitörü kullanmak sizi mix de ciddi olarak yanıltabilecektir...
Bu yüzden düzenleme dolmayan orta halli stüdyolarda hi-end e yakın sistemler tercih etmekte fayda var...
Örneğin ben Yamaha HS-50 kullanıyorum, camiada referans monitörü gibi algılansa da aslında yakın alan dinleme monitörü olarak geçer ki Yamaha da cihazı için böyle diyor zaten.Aynı şekilde kullandığım Senheiser HD25 de bir referans kulaklığı değil...
Gerçek bir referans sistem alacaksanız hatırı sayılır paralar çıkacaktır cebinizden...
Son olarak tekrar midi klavye almanıza gerek yok, a2000 ni host çıkışından yada midi çıkışından bilgisayara(midi-usb kablo ile de olur) yada ses kartınıza bağlayarak midi keyboard olarak kullanabilirsiniz.
Tabii bu arada çalışmalarınızı host edecek Cubase, Studio One, FLstudio, Logic gibi de bir DAW programına ihtiyacınız var.Kullanacağınız vst lere de bu program hosting edecek zaten...Öncelik ihtiyacınız ses kartı ve mikrofon bunu tamamladığınızda bu konuyu yine konuşuruz...

Bahadır abi yukarıda yazdıklarına ek olarak, cubase konusunda başı arş'a değimiş birisin benim hiç bir tecrübem olmadığını varsayar isek, cubase ilk başlarda bana ağır gelebilir mi ?