• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Ketron XD9 aldım izlenimlerim...

Murat Koç

Moderator
Moderator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
MEDELİ DANTE TR J - YAMAHA A2000
Merhaba arkadaşlar..

Müziği program bazında bıraktığımdan, evde takılmak, bağlama çalarken eşlik etmek ve eş dost toplantılarında çalmak için ucuz yollu bir cihaz almak niyetindeydim. Sağolsun burdan piyanistali3460 kardeşim çok yardımcı oldu. Esasen Yamaha A1000 in işimi göreceğini düşünerek o yönde bir cihaz baktık ama temiz birşey bulamadık. Sonra Ali kardeşim kendisinde bir S650 birde XD9 olduğunu söyledi ve yine sağolsun bu iki cihazıda detaylı olarak incelememi sağladı. ilk başta S650 ye baktım, içindeki sesler ve ritimler güzeldi, batuhan üstadın yapacağı usb ilede daha mükemmel olacağı kesin ve bu sebepten almak niyetindeydim. Ancak menüler gerçekten adamı sinir hastası edecek cinsten, komayı ayarlamak, ayrı bi cinslik, A300 bile bundan daha pratik diyebilirim. hiç değise, koma skalası var alette.

Neyse, Ne olursa olsun alacaktım, zaten sahne yapmak gibi bir derdim yoktu ve bağlamaya eşlik etsem ritim versem yeterdi. Ali birde xd9 dene abi dedi; Birde onu denedik ama alet kafamda hiç olmayan bir orgtu, yani 10 yıllık cihaz, teknoloji eski, ne sorunlar çıkacağı belli değil, sesler kimbilir nasıl, ritim desen ayrı bir dert.

Cihazı kurduk, seslere inanamadım, orgun içindeki ritimler iyi değildi, ben evden diskete ritim atıp getirmiştim, onu yükledik kimisi hiç uymadı, uyanlar idare ederdi. Bunca yıl yamaha kullandım, (A300V2-A1000-OR700V2PLUS-A2000V2PLUS+ EMO) sonra Korg kullandım (pa80-pa800) ama gerçekten seslerin doğal geldiği insanı dinlendirdiği, çalarken mutlu ettiği bir cihaz daha görmedim. XD9 hiç ummadığım yerden vurmuştu beni, üstelik üstündeki set plus4 bile değildi.

XD9 şeffaf görüşlerim eksi yanları ;

-Çok ağır, taşırken belfıtığı olma riskiniz yüksek
-Teknoloji eski usb yok, disket sürücülü bilgisayaraınız yoksa işiniz zor.
-patern ram yoksa, 45-50 ritimden fazla ritim almıyor, varsa 200 ritim atıyorsunuz (benim aldığımda yok taktırmayı düşünüyorum)
-pahser efekti yok lesli bağlama olmuyor (çokta önemli değil benim için)

Artı yönleri;

-Sample sesler çok gerçekçi ve çok doğal çalarken insan mest oluyor (yaylılar inanılmaz güzel)...
-Menülere alıştığınız zaman güzel ve pratik geliyor.
-Fiyat olarak şu an zaten yerlerde ve ucuz yoldan kaliteli sample çalan cihaz almak isteyenler için birebir. ( Şuan nerdeyse bir pa80 in yarı fiyatına sahip oluyorsunuz)
- Plus 4 ü yükletirsem dahada güzel olacak sanki, Halk müziği yapanlar içinde biçilmiş kaftan.

Kısacası 10 yıllıkda olsa 15 yıllıkda olsa, eski teknolojide olsa, önemli olan iş görmesi ve çaldığınızda size mutluluk vermesi. Ben çok memnun kaldım, evde zevkle kullanıyorum.

Piyanistali3460 kardeşimede çok teşekkür ediyorum. Benle okadar ilgilendi cihazları tanıttı hiç aklımda yokken en sonunda xd9 sahibi yaptı...

Cevap: Ketron XD9 aldım izlenimlerim...

Gerçekten ketrondaki sesler kadar doğal ses veren org yok. Ketron da ses yumaşaktır softdur. Korgda o kadar usb set alıyoruz yine ketrondaki doğallığı bulamıyoruz.

öncelikle hayılı olsun.disket olayı sorun değil bence.şimdi usb emulatörler bu işi fazlasıyla görüyor.ben taktım ve kullanıyorum.forumda gonzales var ilgilenirsen yardımcı olur.

hayırlı olsun , ketron xd9 un darbuka tonları sx3000 den bile daha iyi geliyor bana bence xd9 aynı fiyatlı orglardan çok üstün ve kaliteli bir alet ve mikrofon bağlanıyor hd takılıyor vocalizer takılıyor yani birde iyi bir kullanıcının elinde olursa daha iyi olur fakat her zaman dediğim gibi bu ketron acemi orgu değil yoksa sızlanıp durursunuz bu arada sx3000 download sayfasında sx3000 ve xd9 için batı ritimler koymuştum ben lazım olursa indirip dene istersen lazım olabilir.Ayrıca sana tavsiye 100 liraya usb emulatör var takarsan disket derdin olmaz ve harddisk te işe yarıyor

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum.

Disket sürücülü masaüstü pc'im olduğundan USB olmaması, problem teşkil etmiyor. Ama belki daha sonra usb emilatör takabilirim. 2-3 gündür evde olduğumdan, internetteki tüm xd9 ritimlerini indirdim, ve 3 gün boyunca tek tek deneyip, güzel olanları ve işime yarayanları ayıordım. Bunları daha sonra sizlerle paylaşacağım. Bence amaç yüzlerce ritim olacağına 50 adet olsun ama hepside net ve tam vuruşlu kulağa dolgun gelen tarzda olsun. Bende bu kriterlerle eleme yaptım, bunları paylaşacağım işine yarayanlar, 200-300 ritmi denemektense en ideale sahip olsunlar.

PiYANİSTŞANTÖR hocam, sizin yayınladığınız batı tarz ritimleride indirdim, ama bunlara daha fırsat gelmedi. Onlarıda kullanmak güzel olacaktır eminim. Bu bakımdan emeğinize sağlık tekrar teşekkür ediyorum.

Bence herkes elindeki hazinenin kıymetini bilmeli. Şimdi bir bağlama yada keman alıyoruz, kırılana kadar yada, sapı atıpta bozulana kadar kullanıyoruz. Ama klavye işinde bu böyle değil, herkes (bende dahil) bir yenilik sevdasındayız. Şimdi düşünüyorumda pa800 e 4000 tl ler verdiğim zamanları yada A2000 v2plus a dünya paralar yığdığım zamanları. Gerçektende boşmuş, onların 4te 1 fiyatına bir alet alıyorsunuz ve size onlardan daha fazla müzik hazzı veriyor...

Hayırlı olsun güle güle kullan:)

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum.

Disket sürücülü masaüstü pc'im olduğundan USB olmaması, problem teşkil etmiyor. Ama belki daha sonra usb emilatör takabilirim. 2-3 gündür evde olduğumdan, internetteki tüm xd9 ritimlerini indirdim, ve 3 gün boyunca tek tek deneyip, güzel olanları ve işime yarayanları ayıordım. Bunları daha sonra sizlerle paylaşacağım. Bence amaç yüzlerce ritim olacağına 50 adet olsun ama hepside net ve tam vuruşlu kulağa dolgun gelen tarzda olsun. Bende bu kriterlerle eleme yaptım, bunları paylaşacağım işine yarayanlar, 200-300 ritmi denemektense en ideale sahip olsunlar.

PiYANİSTŞANTÖR hocam, sizin yayınladığınız batı tarz ritimleride indirdim, ama bunlara daha fırsat gelmedi. Onlarıda kullanmak güzel olacaktır eminim. Bu bakımdan emeğinize sağlık tekrar teşekkür ediyorum.

Bence herkes elindeki hazinenin kıymetini bilmeli. Şimdi bir bağlama yada keman alıyoruz, kırılana kadar yada, sapı atıpta bozulana kadar kullanıyoruz. Ama klavye işinde bu böyle değil, herkes (bende dahil) bir yenilik sevdasındayız. Şimdi düşünüyorumda pa800 e 4000 tl ler verdiğim zamanları yada A2000 v2plus a dünya paralar yığdığım zamanları. Gerçektende boşmuş, onların 4te 1 fiyatına bir alet alıyorsunuz ve size onlardan daha fazla müzik hazzı veriyor...

bende sx3000 ni iki kere satmaya karar verdim siteye ilan verdim iki kere vazgeçtim tam ilanı verdim sonra orgun başına oturdum sonra ben bu güzelim orgu niye satıyorum dedim kıyamadım vazgeçtim çünkü istediğim herşey fazlasıyla süper kalitede var bu alette ve en son satmayıp yanına benim biraz yeni alet alma hevesimi giderecek yeni bir oyuncak almaya karar verdim ve gw8 de karar verdim çünkü bana göre bk5 ten daha iyi bir org ve ucuz:) pa600 ve a2000 gibi ara gazlarına para vermemeye karar verdim bu aletleri satarsam ancak pa3x alırım aşağısı hikaye

öncelikle hayırlı uğurlu olsun....en iyisini yaptınız...bence siz aklınızı sevin:)....11 yıllık değil, 21 yıllıkta olsa ketron xd9 bir efsanedir.herzaman ve heryerde her tarz müziği rahatlıkla yapabilirsiniz. osu eksik busu eksik hiç önemli değil ..yeterli artılarına bakmak lazım birazcıkta.alt tarafı 1200 bilemedin 1500 tl lik bir cihaz.ve bence sample olarak geliştirilmiş en iyi makine.bilenin elinde şahlanan bir makine...daha ne olsun.. bende ketronu çok sevenlerdenim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hayırlı olsun kardeşim xd9 u bende bir ara kullandım bana göre Klavyelerde en pratik alet diyebilirim her yönden çok basit Heleki ritim yazması çok çok basit....

Şu xd9 her zaman kafamın köşesinde kalmış bir alettir. Sonunda alıcam galiba. Ritim kopyalama olayı varmı acaba? Yani gw8 deki gibi orgun üzerindeki herhangi bir ritmin, istediğin varyasyonunu diğer bir ritme kopyalayabiliyormuyuz?

Teşekkürler.