• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Ketron XD9 aldım izlenimlerim...

Cevap: Ketron XD9 aldım izlenimlerim...

kopyalayabilirsin

plus 4te bir tane edi zurna ve yeni mey sesi var gerisi aynı düğün işi yapmıyorsan elindeki proğram yeter bence bendede var ben düğün işi yapıyorum o yüzden yüklettim hayırlı olsun ketronun yaylı ları hiçbirinde yok bence gayet güzel yumuşak tonları gerek yok bence plus 4 e genede sen bilirsin tabii

Klavyemi ketron xd9 la takas ettim. Henüz birkaç saatimi geçirdim ve bende ilk izlenimlerimi paylaşmak ve sonrasında birkaç soru sormak isterim.

Kişisel görüşüm xd9 gerçekten bu paraya alınabilecek en iyi cihazmış. Sanırım benim cihaz 8mb. Bu kanıyada üzerinde turco1 seti yüklü olmasından vardım. Sanırım 8mb lik bir set bu. Buna rağmen üzerindeki soundlar güzel. Aletin kendi batı ritimleri mükemmel diyebilirim. Bir çoğu sahnede rahatlıkla kullanılabilecek türden. Hem ritimler sağlam, temiz, hemde gereksiz akumpanyalar, ataklar yok. Benim cihazdaki türk ritimlerininde çoğu güzel ama daha iyilerininde olduğunu biliyorum. Kasası biraz yıpramış ama yinede 10-12 senelik cihazdan beklemeyeceğim kadar sağlam. Çalışmayan fonksiyonu yok, sadece iki düğme biraz zor basıyor. Cihazda kullanılabilecek, gerekli olabilecek her türlü fonksiyon var. Sanırım şu şartlarda uzuuun bir süre kullanacağım klavyeyi buldum. Kısmetse zaman içerisinde klavyenin ihtiyacı olan ve Türkiye'de bulabileceğim her türlü parçasını değiştirerek yenilemek ve birazda modifiye etmek istiyorum. Bu cihaz bence gerçekten bakımı hakeden ve kıymeti bilinmesi gereken bir cihaz. Birkaç saat içinde üzerindeki yarım yamalak yüklenmiş ve programlanmış setiyle sevgimi kazandı bile. Sevgimi diyorum; çok enteresan birşey bu. Bu duyguyu en son seneler önce korg i3 te yaşamıştım. Kısacası bu paraya, bu kategoride cihaz arayan veya ketron için acaba diyen arkadaşlara şiddetle ve gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Şimdi birkaç sorum olacak, bilen üstadlarımız lütfen cevapsız bırakmasınlar.

Bir süre 8mb olarak kullanıcam. Sonra kısmetse, olursa 16 ya çeviricem. 8mb için piyasadaki en güncel veya iyi set hangisidir, nereden edinirim veya paylaşabilecek olan varmıdır bunu öğrenmek istiyorum.

İkincisi cihazın iletişimi için harddisk takmak en iyi yöntemmidir? Pc de floppy yok. Veya pc ye floppy sürücü taksam boş disket falan bulunurmu? Malum artık 2 gb lik flash dahi bulunmuyor. Floppy to Usb anladığım kadarıyla biraz zahmetli ve karışık.

Diğer bir sorum üzerindeki set içerisinde bazı seslerin volume'ü çok düşük. Voice edit'ten girip seviyeyi 127 ye dayıyorum ama yinede bazı sesler düşük kalıyor. Oda yetmeyince balance'ı ayarlıyorum. Bu balans ayarı sesler için nereye nasıl kaydedilir. Yani roland'daki performans gibi bir kayıt mecrası varmıdır. İlk defa ketron kullandığım için terimlerine yabancıyım. Program olayı var ketron'da bumudur kayıt mecrası ve nasıl kaydedilir? Veya sesi yükseltmenin başka bir yolu varmıdır.

Şimdilik bu kadar sormak istediklerim, fazla bunaltmayalım :)

Şimdiden teşekkürler.

soruna cevap olarak

1:versiyon 2.1a yani plus 2 ise şuanda en beğendiçim erso settir Plus 3 ve 4 ün setleri hakkında birşey diyemem bu konuda sana Yunus_53 kardeşim daha iyi bilgilendirir

2:klavyeye Hdd takabilirsin fakat Ketronlara uygun Hdd zor bulunuyor..Diğer klavyelerde özellikle Rolandlarda Floppy yerine Usb-flashbellek okuyucusu takılabiliyor ketronda'da olur sanırım

3:Ritimin zayıf atmasıyla alakalı şunları diyebilirim...Ritim yazılırken Tuşelere hafif vurulmuş olabilir...

Eğer ritim üzerinde değişiklik yaptıysan seslerinde ve tonlamalarında Orgu ekranı anamenüdeyken Exite basıyorsun ve Style on setup sanırım bu şekilde bir seçenek vardı ona basıp isteğe bağlı ritim ismni değiştirip f10 basıp kaydediyorsun....son olarak ekleyeceğim şudur diyelimki orgta demleri açtın G# e ayarladın transpızeni komalar açık vs vs ve her orgu açtığın zaman bunların bu şekikde otomatik olmasını istiyorsan Exit a basıp orda power on setup yazan bir seçenek var (tan olarak ismini hatırlamıyorum ama başı powerle) ona basıp F10 luyoruz ve olay bitiyor

Hayırlı olsun güle güle kullan.
Ketronda ses bölümleri:
1-fabrikasyon batı sesler
2-user ses bölümü, burada aynı zamanda flash hafızadaki sample seslerde var ve bu kısımda ister batı seslerin ister flash daki sample seslerin volümlerini artrabilirsin efektlerini değiştirip user olarak kaydedebilirsin senin volüm sorunun buradan hallediliyor bu kısımdada volüm 127 ye çıkartılıp daha yetmezse bu kısımda sayfa ilerletilip çıkan listede alt sıralarda bir tuş hassasiyeti kısmında ses seviyesi dahada artırılabilir daha sonra bu user sesi, kaydettikten sonra bu user sesi program a çağırırsın buradanda volümünü artırırsın programa ister tek ister 2 3 veya 4 ses üst üste kaydedersin.
3-program ses: buraya yukarda anlattığım gibi 4 lü ses atıp efekt kaydırma hangisi hangi oktavdan çalsın çalmasın ıvır zıvır bir sürü ayarı yapıp kaydedebilirsin.
4 one touch sesler: her ritime 10 ses atayabilirsin bu kısma fabrikasyon ses user ses ve program seslerden çağırabilirsin.
5-registrasyon: bu kısma sesle beraber transpoze koma oktav ritim tempo ayarlayıp kaydedebilirsin bu kısmı şarkı defteri gibide kullanabilirsin.

hafıza olayları:
ketrona pa80 de olduğu gibi ide formatında hd takılıyor piyasada her laptop tamircisinde çıkma bulursun org üzerinde format atarsın ve çok işe yarıyor tavsiye ederim
usb emulatör takması en basit işlem flopy i çıkarıp yerine bunu koyuyorsun fişler aynı zaten o kadar basit disketi unutuyorsun.
orgun arkasındaki data bağlantısından bilgisayara bağlayıp ritim ses atabilirsin programı bilgisayara kuruyorsun bende var istersen verebilirim sadece kablo yaptırman lazım çok önceki konularda kablonunresmini koymustum ketron bölümüne

bence kullanım klavuzunuda oku

kardeşim hayırlı olsun ..aramıza hoş geldin ...ketronu dahada çok seveceksin.... belki bilmiyorsundur diye yazıyorum.... ketron aletleri için sürekli destek sağlayan (SİSTEM NK) diye bir site var... bu siteden öğrenmek istediğin herşeyi telefonla, yada maille hertürlü öğrenebiliyorsun..çok yardımcı oluyorlar ...ve set olsun ritim olsun her şey orda var.ben çoğu işlerimi ordan hallettim ..ayrıca nette ketron xd9 kullanım klavuzu türkçe yaz çıkar bul indir yükle ...çok yardımcı olur sana ..bende 3 ay felan oldu alalı ...bende ketron xd9 plus 3 kullanıcısıyım.kolay gelsin.

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Bilgiler çok açıklayıcı. Bu sistem NK yı biliyorum. Oda çok şaşırttı beni. Yok yok gibi ve servis anlayışlarıda biraz farklı. Onlarada bir teşekkür mail'i attım şimdiden.

Benim cihaz arkadaşın dediği gibi 2.01A release. Bu ne anlama geliyor?

USB emulator takılınca disket unutuluyorsa en cazip olanı bu sanırım.

Çok teşekkürler tekrar ilginize.

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Bilgiler çok açıklayıcı. Bu sistem NK yı biliyorum. Oda çok şaşırttı beni. Yok yok gibi ve servis anlayışlarıda biraz farklı. Onlarada bir teşekkür mail'i attım şimdiden.

Benim cihaz arkadaşın dediği gibi 2.01A release. Bu ne anlama geliyor?

USB emulator takılınca disket unutuluyorsa en cazip olanı bu sanırım.

Çok teşekkürler tekrar ilginize.

Kardeşim 2.01a ise plus 2 dir klavyen 16mb ise plus 2 nin 16mb lik setlerini atabilirsin ama 8mb ise plus 2 nin 8mb lik setlerini atabilirsin.

Kardeşim 2.01a ise plus 2 dir klavyen 16mb ise plus 2 nin 16mb lik setlerini atabilirsin ama 8mb ise plus 2 nin 8mb lik setlerini atabilirsin.

Çok teşekkürler. Önce bir usb emulator edineyim sonra giricem bu set işlerine bakalım.

Birde şunu sormak istiyorum. Usb den bilgisayara bağlanan harici floppy ler var. Ucuz bir çözüm olarak kullanılabilir. Böyle bir sürücü alsam sorun yaşarmıyım acaba bilgisi olan varmı? Bilgisayarın tanıması vs. açısından soruyorum. Birde bu durumda disketleri org üzerindemi formatlamam gerekiyor ve disket kullanımıyla ilgili başka detaylar varmı?

Bu arada gözümden kaçmış, hoşbulduk arkadaşlar. Bende görüldüğü üzere ketron ailesine katılmaktan son derece memnunum.