• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

**kutlu doğum haftası**2013

Cevap: **kutlu doğum haftası**2013

hocam bizim kimseye dinsiz falan dediğimiz yok bu sizin fikriniz. ayrıca hurafeye falan inandığımızda yok. elimizin altında bilgisayar var internet var. merak ettiğimiz konuyu arayıp öğrenme imkanımız var. arkadaşın sorduğu tüm soruların somut cevaplarını yazdım okuduysanız. bunların hiç birisi hurafe değildir gerçektir. hurafeye inanacak kadar bilinçsiz cahil insanlar değiliz. sizin kast ettğiniz insanlar yüz yıl öncesinde kaldı. bir atasözü var: parayla imanın kimde olduğu belli olmaz derler size dinsiz demiyorum fakat şu konuya yüzlerce cümle kurdunuzda peygamber efendimizin doğum gününü kutlarım diyemediniz neyazıkki :)

Size laf yetiştirmenin imkanı yok. Baş edemiyeceğim pes dedim. Lütfen konuyuda kapatalım artık. Sabah oldu ama iyi geceler.

Size laf yetiştirmenin imkanı yok. Baş edemiyeceğim pes dedim. Lütfen konuyuda kapatalım artık. Sabah oldu ama iyi geceler.

ben size laf yetiştirmiyorum. laf yetiştirmek haksızlara mahsustur. sadece tezlerinizi çürütüyorum ve bunu nezaman isterseniz tekrar yaparım. sizede iyi sabahlar..

biz kimiz ki bir insana kafir diyelim biz kimiz ki bir insanı hakir küçük görelim

biz müslüman lıkta kendi ile iyilik cömertlik insanlık yardım sever bir müslüman olma yolunda savaşıyoruz

güzel bir şekilde biten konuşma ne güzel peygamberimiz de müslümanlara özellik le tembiğlemiş denir

her bir müslüman ona ve elçilerine elçileri nin sahabelerine inana rak burala ra kadar gelmiştir

herkese de anlayaca hı bir şekilde diller de anlatılmıştır hz muhammed mustafa efendimiz

Moderatör tarafında düzenlendi:

Allah tekrarını nasip eder inşallah...

Ch.

amin inşallah

Peygamber efendimizin dogum gunu kutlu olsun ....

Yalnız bizim bayramlarımız kurban ve ramazan bayramı her sene 11 gün yer değiştirirken neden peygamber efendimizin dogum tarıhı değişmiyor ... Sonucta o da diğer takvime göre belirlenmişti ?

Bana mantıklı bir şekilde açıklayacak birisi var mı ?

ALINTIDIR
İslam’ın emirleri Müslümanlara Kur'ân-ı Kerim’de ve hadislerde kamerî aylar ile bildirilmiştir. Kur'ân-ı Kerim, mesajlarının tamamını ay takvimi esasına göre indirmiştir. Haccın ne zaman başlayacağı, temel ibadetlerimizden orucun ne zaman başlayacağı, hangi gece veya gündüzlerin diğer gecelerden üstün olduğu veya feyiz ve bereket açısından daha önemli olduğu hep hicrî takvim esasına göre belirlenmiştir.
Yılla Dünya’nın Güneş çevresinde dolanımı için geçen süre anlatılıyorsa buna şemsî yıl (güneş yılı) denir. Bu süre 365 gün 6 saattir. Şemsî yılı temel olan takvime de miladi takvim denilir. Eğer yıl sözcüğüyle 12 kez dolanım anlatılıyorsa buna da hicrî-kamerî yıl denir. Ay, Dünya çevresinde bir dolanımını 29.5 günde tamamladığına göre bu süre 29.5x12=354 gün eder. Böylece hicrî-kamerî yıl, şemsî yıldan 10.5-11 gün kısadır. Bu yüzden (Hicri yıl miladi yıldan ( 365.2422 - 354.367 =) 10.8752 gün daha kısa olduğundan aylar da bazen 29. bazen de 30 gün çekmektedir.) hicrî-kamerî takvime göre saptanan Ramazan ve Kurban Bayramları şemsî yılın değişik mevsimlerine ve tarihlerine rastlar. Bu dönem 33 yılda bir yinelenir. Örneğin; bu yılda (1986) 9 Haziran’da başlayan Ramazan Bayramı 33 yıl sonra aynı tarihine denk gelecektir.
Sonuç olarak; oruçta, üç yüz altmış beş gün olan şemsî (miladî) takvim değil, üç yüz elli beş gün olan kamerî (hicrî) takvim esas alınmıştır. Orucun her yıl 10 gün önce gelmesi bu iki takvimin farkından kaynaklanır.

Zafer hocam , o farkın nereden geldıgını biliyorum ... Sorun su o fark olmalı mı ? olması mı mahbul yoksa olmaması mı ..

Hazır bu konulara gelmişken , mesela Kuran ı Kerim i neden Türkçe okumuyoruz ? Türkçe okutulsa da içeriğinde ne yazdıgını herkes anlasa da , kişiler dinimiz ilgili soru işaretlerini kökeni nedir bilmediği hocalar yerine kendi öz kaynağından yani Kuran ı Kerim den öğrense daha iyi değil mi ?

Zafer hocam , o farkın nereden geldıgını biliyorum ... Sorun su o fark olmalı mı ? olması mı mahbul yoksa olmaması mı ..

Hazır bu konulara gelmişken , mesela Kuran ı Kerim i neden Türkçe okumuyoruz ? Türkçe okutulsa da içeriğinde ne yazdıgını herkes anlasa da , kişiler dinimiz ilgili soru işaretlerini kökeni nedir bilmediği hocalar yerine kendi öz kaynağından yani Kuran ı Kerim den öğrense daha iyi değil mi ?

hocam zaten kuranı okumak önemli ama okuduğunuda anlayıp kuranda yazılanı uygulamak dahada önemlidir,
kuran okumak demek zaten budur,oku oku anlamayıp uygulamadıktan sonra ne kadar okursan oku,okuduğunu anlamk çok önemlidir,bilmiyorum anlamıyorum gibi ifadeler de çok yanlış,yeri geldiği zaman işimize geleni bilmediğimiz zaman hemen bi gayretle nasıl öğrenmeye çalışıyorsak bu olayıda bu şekilde çözeriz,

kuranı kerim hicri takvime göre indiği ve uygulandığı için bence 10 gün 11 gün geri atıp atmamasıda o kadar önemli değil,

şuradaki püf noktaya dikkat çekmek isterim,

eğerki 11 gün geri atma olayı olmasa ramazan orucu hep aynı aya dek gelirse olurmu öyle olmaz,
kışın orucu herkes tutar
10 gün geri atmasının sebebide ramazan ayı hicri takivime göre bütün mevsimlere dek geliyor,
orucunda kolaylığı zorluğu var,
yazın oruc tutmak çok zordur ve sevabıda kat kattır,
buda zorluğu kolaylığı ortaya çıkarır,
ramazan orucu tutan kişi özellikle yaz aylarında açlığın susuzluğun yokluğun ne kadar zor olduğunu bize gösterirki bu da fakire yoksula yardım etmeyi öğretir bizlere,
kışında açlığın yokluğun fakirliğin ne olduğunu öğretirki bizlere buda demek oluyorki yazında kışında açlığın yokluğun ne olduğunu tadıyoruzki ona göre insanlara yardım ediyoruz,
oruc tutmanın en büyük faydalarından biri 11 ayda insanın büyüyen midesi ramazan ayında küçülür,insanın vucudunda bulunan zararlı toksinlerin vucuttan atılması,özellikle yaz aylarında vucut zararlı toksinleri daha çabuk atarmış vucuttan,bizi yaratanın adaleti diyelim,bir aya vermemiş ramazan orucunu bir anda zorlaştırmamış,10 gün kayarak yaza doğru yavaş yavaş zorlaştırması diyelim,
buda bir sebebtir,

kurban bayramıda ramazan bayramını takip eder,aralarında 2ay 10 gün vardır,ramazan bayramı ne zaman olursa kurban bayramıda 2ay 10 gün sonradır olay budur