• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

MOTIF XF democuk...

ac2ronay

MERHUM ( Allah Rahmet eylesin) Ali Ronay şanlı
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
yamaha MOTİF XF6
haftasonu klavyeyi performans modda çalarken öylesine kayıt ettim ve sizlerle paylaşmak istedim.

çaldıklarım yerli malı,
zaten batı tarzı demoları fazlasıyla iyi çalanlar varken youtube aleminde kendimi çokta fazla rezil etmek istemedim:D
videoyu youtube a yükleyince biraz ses kalitesi bozulmuş, dip ve bas sesler pek net duyulabılıyor malesef, artık idare edersiniz.
herneyse iyi seyirler...

Cevap: MOTIF XF democuk...

Hocam gerçekten çok güzel olmuş,ses kalitesi dediğin gibi kayıt dolayısıyla çok iyi olamasada çok beğendim.Parmaklarına,yüreğine sağlık....

Hocam ellerıne sağlık gayet basarılı olmus....ya bu motif denen alet fenna bısey zaten daha önce bunun tanıtım vıdeosunu ızlemıstım hasta olmustum :)

Teşekkürler paylaşım için. Sol eldeki akompanye, bass ,drum real time özelliklerinden bahsedebilirmisiniz.

Teşekkürler paylaşım için. Sol eldeki akompanye, bass ,drum real time özelliklerinden bahsedebilirmisiniz.

mustafa hocam kısaca ifade edeyim...

klavyede ""performans mod" isimli bir seçenek var(korg da combi diye geçiyor).
burdA 4 farklı sesi veya durum kiti klavyenin istediğim bölümlerine yerleştirebiliyorum.
bu sesi ister çalıyorum ister makinanın sunduğu 8000çeşit veya kendi yazdığım arpejlerden birini atıyabiliyorum...

yani mesela:
bir rock drum kitine, drum ballad arpeji ;
bir bas sesinede slow bas arpeji vererek klavyenin soluna atıyorum.veya yanına birde gitarda ekliyorum..
en son olarak klavyenin sağ bölümüne solo çalmak istediğim sesi ekliyorum...
böylelikle motif bir nevi Arranger keybord vazifesi görüyor.
yani sağ elimle solo atıp , sol elimlede bana eşlik eden bir akumpanyayı çalıyorum..

cihazda hazır farklı tarzlarda hazırlanmış 512 tane performans var...
tabi kendin hayal gücünle hazırlayacakların sana kalmış...

umarım ifade edebildim...

[okan09okan09

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mustafa abi aynı bildiğin ritmbox lu orglar gibi ekranın altındaki f1 den f6 ya kadar giden düğmelerde ritmin değişik varyasyonları oluyor yanılmıyorsam f6 atak olacaktı,bizim arkadaşta xs 7 var oradan biliyorum ,ama şu bi gerçek çok deli sesler var cihazda çok ,rimler bile o kadar şahane ki gerçek bir oyuncak bizler için.
Xf deki Davul tonu o kadar iyiki, yamaha ısrarla tyros serilerine bu tonu koymuyor. Ayrıca tüm sesler daha güçlü ve tonlu çıkıyor. Bende düşünüyorum bu aletten. Yanınada basit bir arenje...

[okan09okan09

Moderatör tarafında düzenlendi:

Xf deki Davul tonu o kadar iyiki, yamaha ısrarla tyros serilerine bu tonu koymuyor. Ayrıca tüm sesler daha güçlü ve tonlu çıkıyor. Bende düşünüyorum bu aletten. Yanınada basit bir arenje...

aslında ben bunu uzun süredir anlatmaya çalışıyorum...
basit bir arranger + güçlü bir snyth ile alınacak sonuç çok daha iyi...
yani bu bir gerçek hiçbir ritmbox lı klavye Motif bir cihazın sesini veremez...

tyros ile motif bazı ortak sesler içersede,
aynı ses motif te çok daha güçlü ve dolgun geliyor kulağa.
bunu yamaha nın pazarlama stratejisi olarak düşünüyorum:cool:

gayet başarılı güzel bir çalışma olmuş ac2ronay.. iyi çalışmalar diliyorum.yenilerini bekliyoruz.