• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Müzisyenlere vergi

Cevap: Müzisyenlere vergi

bu şimdi olmasa da yakında olacak arkadaşlar buna hazırlıklı olalım

bizim buradada aynı olay eskiden elden çalısabiliyoduk ama şimdi muhasebeli sisteme geçmek zorunda kaldık basıt usul kabul edilmiyo piyanist şantör olarak vergi levhası çıkartıyosun mesela sezonda 4 5 düğün faturası kesiyosun veriyosun muhasebeye...

bu durumda en kolayında şahıs mükellefiyetliği isteyeceklerdir. belirli bir işyeri adresiniz olacak işveren olarak bağkura kaydınız yapılacaktır. bunları anlaştığınız muhasebeci belli bir bedel karşılığında takip eder.

elde edilen kazançlarda fatura isteyenlere evrak kesme yükümlülüğünüz olacaktır. diğer bi anlamda hizmet faturası keseceksiniz. tabiki isteyen olursa.! fatura kesmekle iş elbetteki bitmiyor. kiracı iseniz 3 ayda bir stopaj ödemeniz ve her ay kdv çıkmasa daki damga vergisi ödemeniz bunlarla birlikte bağkur ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekecektir.

Muhasebeciye yapılan ödemeler max. 100 tl civarında olacaktır. işyeri tabela ödemesi, çevre temizlik vergilerinide unutmamak gerekir.

nerelisin sen ee yaptırım uygulamadılar mı kesin aynı meslekten birişikayet etmiştirseni

Tabiki meslektaşım şikayet ettmiş.Maliye memurları bunu ima etti.Memurlar bana hiç görünmedi.Düğün sahibine yoklama fişi vermişler.Şu şekilde yazıyor
...........kimlik nolu ..ad soyad.ilçe halkından tarkanaga isimli şahıs ....tl karşılında müzisyen olarak düğünde çaldığını iş bitiminde kendisine ... tl ödeyeceğini beyan etti.
Gibi bir yoklama fişi bu fişle benim müzisyenlik faliyetimden para kazandığımı tutanaklaştırmışlar.yani benim müzisyen olarak çalıştığımı tesbit ettiler.Maliye memuru ceza falan kesilmedi ama kayıtın olunca bunun faturasını kesecksin dediler

2004ten deftere tabiydim..2010 yılında kapattırdım 6 ay sonra şikayet etmiş ''biriileri''
tekrar girdik..deftere tabiyiz..basit usül falan yok ikametgah yeriniz 5000den fazlaysaa..veya ikametgahınızı 5000den az bi yere yaptırdınızz..gidip 5000li bi yerde iş yaparsanız ve yakalanırsanız çok kötü sonuçlar olabilirr..

bu konuyu canlı tutalım arkadaşlar birilerinin canı yanmadan demo ve ritmlerden daha önemli olduğunu düşünüyorum açıkçası eğer bir ceza kesilirse 7000 tlden başlıyor ve geriye dönükte işlem yapılıyor