• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

OR700 TR V2 ve Bazı Basit Detaylar

• Konbuyu başlatan Ruhi
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 13
  • Görülen : 3K

Ruhi

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
YAMAHA OR700 TR V2 - YAMAHA DSR 200

Bu söyleyeceklerimi orgu kullananların çoğu biliyordur ama yeni alacak olanlar ya da merak edenler için yazmak istedim. Biliyorsunuz, bilmiyorsanız en basit olay bile çok zordur. İlk USB kullanımında bir zorluk çekmiştim. 2 GB' lık USB kullandığım halde sadece 400-500 KB' lık bölümü dolduğu halde başka bir şey yükleyemez olmuştum. Meğer Klasör kısıtlaması varmış. Yani hiç klasör yaratmadan hepsini USB'ye atarsanız(Ritmler, sesler, Registry gibi) belli bir sayıdan sonrasını almıyor. (Tam hatırlamıyorum ama her klasör yaklaşık 150 civarında dosya alıyor). O yüzden Klasör yaratarak bu işi çözüyorsunuz. Böylece USB'niz ne kadar büyükse o kadar çok dosya kullanabiliyorsunuz.
- Ayrıca yine bir kolaylık : USB' nizde V1 ritmleri, V1 sesleri diye iki klasör yaratın. V1 bölümündeyken, istediğiniz bütün ritmleri bu klasöre atın. Ayrıca aynı şekilde sesleri de ses klasörüne atın. Böylece V2 bölümüne geçtiğinizde, Hem V2, hem V1 orijinal ritm ve seslerini, hemde dışardan aldığınız tüm ritm ve sesleri aynı anda görüp kullanma olanağına sahip olmuş olursunuz. Böylece V2 de kaldırılmış ritmlerde elinizin altında olur.
- Burada küçük bir sorun var : Bazı seslerin yerleri değiştirilmiş. Ayrıca ritmlerde de bazı kitlerin yerleri değiştiği için, bazı ritmlerde ve özellikle akorlarda ses değişikliği oluyor. Örneğin V1' deki bir ritmi V2' de kullanırken
eşlik seslerinden biri gitar iken, V2' de Ud olabiliyor. O zaman bunu istediğiniz sesle değiştirmeniz çok kolay. Ayrıca beğendiğiniz ritmin bir versiyonunun eşlik seslerini yada başka bölümlerini, kopyala-yapıştır yöntemiyle o ritmin diğer varyasyonlarına taşıyabilirsiniz de.
- Üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz ritmi seçin.
- Function- Digital Reg Menu - Style creator bölümlerine gelerek o ritmin istediğiniz bölümlerinde değişiklik yapabilirsiniz.
Not: Ritmlerle ilgili detaylara Salim' in Yamaha bölümünde açtığı bölümlere gözatabilirsiniz. Hatta bu konuda Salimin yaptığı video da var. Kolay gelsin. Umarım bazı arkadaşlarımıza yardımcı olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
eline saglik ustat guzel aciklama yapmissin.tesekkurler.

Gerçekten çok güzel bir paylaşim olmuş siz tebrik ediyorum.v2 kullananlar ve almayi düşünenler için büyük bir faydasi olur sağolun...

Bilgilendirme için teşekkürler...

Ben teşekkür ederim arkadaşlar. Umarım birilerinin işine yarar. Kusura bakmayın 'Teşekkür' butonum yok.

çok sorulara cevap bu açıklamalar, yardım sever tezcanlılığınızın bir ürünü olsa gerek ruhi abi ...sağol varol paylaşım için .

çok sorulara cevap bu açıklamalar, yardım sever tezcanlılığınızın bir ürünü olsa gerek ruhi abi ...sağol varol paylaşım için .

Bu güzel düşüncen ve yorumun için ben teşekkür ederim sevgili dostum. Kusura bakma 'Teşekkür' butonum yok. Alacağın olsun.

hocam maşallah bakıyom da çok iştahlısınız.allahım azminizi almasın.sizlerden dah açok bilgiler bekliyoruz.

Bendende bir detay USB ye attığınız dosya veya klasörlerde bazı Türkçe karakterleri kullandığınız zaman dosya ve klasörler gözükmüyor

Bendende bir detay USB ye attığınız dosya veya klasörlerde bazı Türkçe karakterleri kullandığınız zaman dosya ve klasörler gözükmüyor

Evet bu da çok önemli bir detaydı sevgili dostum. Bu arada, bir detay daha verelim: Aynı bölümde klasörleri açmazsak, klasörlerin içini boş görürüz. Örneğin ritmleri görmek istiyorsak, ritmi seçip ondan sonra onun klasörüne gitmemiz gerekiyor. Ritmi seçtiğimizde seslerin olduğu klasöre gidersek, bu klasörü boş görürüz. Bu arada bazı detaylarla ilgili sen, Batuh ya da Salim' in cevaplayacağı bazı sorularım olacak. Bunları da sonra belli başlıklarda soracağım. katılımın ve yorumun için teşekkürler.