• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Pa 1x icin 64mb ram deneyecegim yakinda

• Konbuyu başlatan 3.oglu
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 20
  • Görülen : 6K
Cevap: Pa 1x icin 64mb ram deneyecegim yakinda

aynen müzisyen arkadaşlarıma katılıyorum mükemmel bir cihaz pro ile hoperlolu arasında saund farkı yok aynı nevaleyi kullanıyor her ikiside ama tecih meselesi kimisi sahnede hoprlorden ses gelmesinden rahatsız oluyor pa1x rem yükseltmesi olsa idi inanın ağır olmasına rağmen zevk ile çaldığım gerçek piyano zevki aldığım bir aleti bende satmazdım fakat bizlerde teknoloji yi takip etmek zorundayız yoksa geride kalıyoruz bir çoğumuzun tek başına proğram yaptığını düşünürsek elimizdeki aletin çok fonksiyonlu olması sahnede bizi rahatlatıyor ama arkadaşımızın şevkini kırmamak adına allah kolaylık versin inşallah başarırsın

Takipteyiz bakalım, yapabilirsen köşeyi dönersin zaten :) hayırlı çalışmalar...

eğer sağlam bir elektronik bilgisine vede yazılımsal olarak desteğin varsa bu iş olmuştur bil

Sistem yazılımına müdale edilemez..

elektronik bilgisinden ziyade programın fabrikasyon işlemci kodlarını bulmanız içinde değişiklikler yapmanız (ki donanım müsaitse) sonra bu programı tekrar derleyerek tekrar işlemciye atmanız lazım konu baya bir derin bilgisayara format atmak gibi sanıyor bazıları ama öyle değil o sebeple bu tür sevdalara hiç boşa kafa yormayın.

işlemciyle ram mb tının bir alakası yok ram mb tının ne kadar olabileceğini destekleyen os yazılımı işlemciyle ram arasındaki tek bağ frekans tır (mhz) pa1x edo ram ile donatılmış ve 32 mb ayrıca exb dediğimiz emo boardlarda ram dir yani pa1x te ayrıyetten 2 tane daha ram slotu va bence mantıklı üstünde uğraşılırsa emo board yerine iki adet 32 mb ram takılabilir pa1x in tam içeriğini görmediğimden kafamdan bu yorumu yaptım ancak bence mantıklı incelemek lazım

Moderatör tarafında düzenlendi:

pa serisi orgların çalışma mantığını anlatayım sys denen bir hafıza var bu flash bir hafıza yani hdd gibi diyebiliriz ancak kısıtlı yani pa1x te tam bilmiyorumda pa800 de 230 mb civarı 230 mb a ne yüklenir musikal resorcesler yüklenir 128 mb civarı ve kalana set yüklenir 64 mb bu hafızadan org her açılırşta resorcesları rom belleğe ve pcm leri buradan rama yükler ve org açılır. yani pa800 256 ram taksanız bile 64mb görür bu ostan kaynaklı ve osu yüklesenizde desteklemez buda sys nin kısıtlı olduğundan ram yükseltmede aynı zamanda bu sys flash 8 gb flash bellek takılır ki desteklesin yani 256 lık seti içine alabilsin ve burdan rama yükleme yapabilsin. pa1x e gelelim bu sys hafıza artırılırsa 128 mb edo ramlar mevcut os ta da oynamayla mantıklı hale geliyor bu ram yükseltme .... saygılarımla....

ercan ozaman başlayalım bu çalışmaya biliyorsun yapamayacağımız işler kalmadı bizim artık kırarak bozarak bir şekilde oluyor yani

ercan ozaman başlayalım bu çalışmaya biliyorsun yapamayacağımız işler kalmadı bizim artık kırarak bozarak bir şekilde oluyor yani

yapalım abimde bir adet pa1x lazım içini açıp yuvalara transistörlere bakmamız araştırmamız frekans aralığını araştırmamız lazım benim tahminimce system belleği arttırıp emo exb yerine 128 mb ram yada daha büyüğü takılabilir ama aynı frekansta çalışan ramleri bulmalıyız ben biraz araştırdım 40 tl ye ramlari buluruz ancak işlemci frekansını bilmiyoruz ona göre ram frekans hesabı yapılmalı

arkadaslar kolay gelsin. ben bir ara PA1X teknik semasini burada yayinlamistim, ben de vardi bir PA1X, sattim. PA1X islemcisinin yeni modelini bulmustum. OS hic degismeden hatta anakart degismeden ( anakartta yalnizca 1-2 ekleme yapiliyordu) degistirilen yeni islemci orgun yukleme hizini 2 -3 kat artiracakti. ayrica sabit rom da degisebilirdi. Ama zamanim olmadigi icin ugrasamadim. Yeni islemci ile ilgili teknik semalar da vardi.