• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

PA 80 nin transpozesini çözemedim yardım ltf

memo63005

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
korg pa 80 deki transpozeyi anlamadım diğer orglarda -1 -2 -3 veya +1 +2 +3 diye gidiyor notasını anlayoruz ama pa80 de harfli gidiyor anlaşılmıyor lütfen bilen varsa anlatsın C D F A diye giye gidiyor... tşkr

Cevap: PA 80 nin transpozesini çözemedim yardım ltf

kardeşim tabikide harfli gidecek transposeyi dm em fm gm am diye sana gösterir bu da şarkıyı hangi sesten söyleyeceksen mesala solden söyleyeceksen transposeyi gm yapıyorsun ve sol olu 1234 dedigin artı12345 yazanlar eski orglarda kaldı re bi üstü rediyez gösterrir sana yani dmnin yanda kare vardır bu da diyezdir bunlara bence iyi çalışman gerekiyo örenmen için

kardeşim tabikide harfli gidecek transposeyi dm em fm gm am diye sana gösterir bu da şarkıyı hangi sesten söyleyeceksen mesala solden söyleyeceksen transposeyi gm yapıyorsun ve sol olu 1234 dedigin artı12345 yazanlar eski orglarda kaldı re bi üstü rediyez gösterrir sana yani dmnin yanda kare vardır bu da diyezdir bunlara bence iyi çalışman gerekiyo örenmen için

pa500tr ve pa800 de -12345 +12345 olarak gösterir transpoze,

bence yeni orglarda 12345 diye gider,eski orglarda em fm gm v.s diye gider,

bu arada konu sahibi arkadaşım,tonu buldıuktan sonra farkedermiki,12345 yazsa ne olur em fm gm yazsa ne olur,sayıdada hangi sayıysa onu harfdede hangi harfde ise onu ezberlenemen şart değilmi,misal mi olarak söylemek istersen onu ezberle rakam veya harf hangisi ise ;),

Peki hocam diyelim mi ve si'ye koma verdik re üzeri çalıyoruz transpoze yerinden fm,gm tarzı bi ayar verdik yine re çalar gibi mi çalıcaz ?

Peki hocam diyelim mi ve si'ye koma verdik re üzeri çalıyoruz transpoze yerinden fm,gm tarzı bi ayar verdik yine re çalar gibi mi çalıcaz ?

kardeş sen re üzeri çalıyorsan eğer atıyorum sen solden çalmak istiyorsun komanıda verdin re den geriye say sol e kadar 7 geriye gelmen lazım sen direk transpose den geriya 7 kez bemol yapcaksın yine sen re üzeri çalarsın yani o zaman ne olur re üzeri sol çalmış olursun sesine uyum sağlamak için anlatabildimmi

kardeş sen re üzeri çalıyorsan eğer atıyorum sen solden çalmak istiyorsun komanıda verdin re den geriye say sol e kadar 7 geriye gelmen lazım sen direk transpose den geriya 7 kez bemol yapcaksın yine sen re üzeri çalarsın yani o zaman ne olur re üzeri sol çalmış olursun sesine uyum sağlamak için anlatabildimmi

Anladım hocam çok sağolun bu soru kafamı karıştırıyordu açıkçası :)

ben orgdan çalıorum sesimşn tonu bir türlü uymuyor anlamıyorum nerden söylicem bi bilgim yok o konu hakkında tronspoze neye göre ayarlıycam orgla benim ton hiç uymuyo :)

değerli kardeşlerim eğer söyleyeceğiniz tonu tutturamıyorsanız ciddi bi sorun vardır.. ben profesyonel orga başlamadan önce amatör medelli mc 3a gibi dandik bi aletle (9-12) yaşları arasında sesimin kararını bulup (deneye deneye) şarkı söylerdim..dün gibi hatırlarım o günleri..Kendimi bildim bileli medelli çalardım :):) a300tr ye geçtim sonrasında orgun tuşelerine alıştıktan sonra ilk işim doğru düzgün çalamazken şarkı söylemek oldu ... sadece çalmakla hiç biyere varılmaz.. yeri gelir solist bulamazsınız düğün çıkar..sesiniz kötüde olsa söylemelisiniz...

öncelikle kararınızı bulabilmeniz için şarkının dönüş yerlerindeki tonu karar sesinize uydurmanız gerekiyor .. örnek verecek olursak bi oyun havasını ele alalım...

Kesik çayır biçilirmi sular soğuk içilirmiiiiiii kırmızı ile gösterdiğim yer sizin karar sesiniz... orgunuzda dönüş yaptığınız yeri bu içilirmiiii derkenki sese tranpozeden ayarlayın.. örnek amatörce oldu ama şu an aklıma daha mantıklı bi örnek gelmiyor.. isterseniz video çekip atarım karar sesi bulma konusunda

sen yine içinden 1-2-3 diye say boşver aynı şey

ben sesimi sormuyorum paa80 deki harfler haangi nota yani yine diğer orglardaki gibi -1-2-3-4 diye mi gidim harfleri dikkate almadan