• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

pa800 e sample yapmayı anlatsanız?

lost__92

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA800-1X -YAMAHA S650-A300V2
merhaba üstadlar, pa800 e enstraman girişi yapıp kendi sample seslerimi dizmek istiyorum bunun videosu yada anlatımını benimle paylaşırsanız güzel şeyler yapacağım inşallah.. biraz ilgili olalım bu konuya piyasadakiler dışında yeni saundlar yaratalım,

Cevap: pa800 e sample yapmayı anlatsanız?

İnşallah bilen üstadlar bildiklerini ESİRGEMEZLER !!!!!!!! DE güzel şeyler çıkar ortaya ..

Artık anlatında Kurtulun DEĞERLİ ÜSTADLAR ...!!!!!

doruk abi pek yazan olmayacak gibi :) korgtan anlayan yokmu bilmem

bu is biraz caba ister yani zordur ;)

Bu sample işleri çok zor Gökhan...

bunun neresi polemik berçik hocam, herkes için birşeyler yapmaya çalışmak istiyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

iki gündür takip ediyorum bu konuyu acaba biri olacakmı diye .sırf bu duyarsızlık yüzünden bu işleri bırakmıştım ama değişen bir şey yok malesef.
sayın gökhan bu işlemi awave ile yapmak hem daha basit hem de dahay ayrıntılı ve çabuk oluyor.zaten ikisinin arayüzü aynı gibi.sana tavsiyem sesi awave ile yap pa800 de editle.aşağıdaki konumda anlatmıştım nasıl olacağını

pa800 de sample yapma
ilk önce yapacağın sesleri wave olarak bir dosya içine kaydet.kaç sesden oluşacaksa seslere numara ve isim ver.isim ver derken şu şekilde olmalı.farzedelim sesi g3 notasından başlayarak yapacaksın.isim de g3-1,sonra gelecek ses 2,sonraki ses 3 gibi...bu sana kolaylık sağlayacaktır.

sesleri usb ye at ve org a bağla,(örenk olması açısından bağlama yapıyoruz)
1-sound tuşuna bas record a gel ve edit e tıkla

2-açılan menüden load sample seç

3-şimdi usb den seslerin olduğu dosyayı aç ve isim verdiğin ilk sesi seç

load yaparak org a yükle.ekrana sesin grafik olarak görüntüsü gelir.sesi şan yüklü ama kayıtlı değil

4-üst tırnaktan açılan menüden write ye tıkla

5-açılan menüden save as new sample yi seç ve ok tıkla

ses şu an org un üzerinde ram a kayıtlıdır.diğer bütün sesleri bu yöntemle org üzerine yükle

şimdi sesleri birleştirip sample yapacağız
1-sample menüden multi sample yi seç

2-açılan menü klavye görüntüsü ve sesin başlıyacağı tuşu belirtir

3-burada önemli olan bölüm multisamplenin kaç sesden oluşacağını işaretlemektir,sesimiz 4 sesden oluştuğunu farzedelim .multisamplede index in sağ taraftaki bölümünü 4 yapmamız gerekir.tempo tekeri ile sayıyı arttır.8 sesden oluşacaksa 8 vs.

4-ekrandan add ye tıkladığında ses ekrana gelir

bu işlemi bütün sesler için uygula, işlem bitince üst tırnaktan write yapıp sesi kaydet.

write ye tıkladığında açılan ekrandan name ye tıkla sesin ismini yaz .save as new multi sample yi seç ve ok tuşuna bas

multi sample işlemlerimiz bitti.record tuşuna basarak bölümden çık

son bölüm e geldik.burada sesin karekteristiğini oluşturacağız.
1-sound a tıkla,açılan ekrandan grand pionaya tıkla ve bizim sese benzer bir ses seç.bağlama olacağı için gitar sesini seçelim

2-org üzerinden menü tuşuna basalım açılan ekrandan basic i seçelim.çıkan ekrandan altta ki menüden OSC BASİC İ seçelim.görüntü aşağıda

3-ekranda iki tane rom görüyorsun.üstteki high yani yüksek alttaki low yani düşük sesdir.üstteki rom u ram olarak değiştir.yüklediğimis ses ram da en sonda görülecektir.alttaki ses gitar olarak kalıyor.niye böyle oluyor dersen alttaki sesin yani gitarın bütün özelliği efekt vs bizim bağlama sesimize de uygulamış oluyoruz.yapacağımız ses nefesli olsaydı,basic bölümden ilk ses olarak nefesli ses seçmemiz gerekirdi

4-işlem bitti üst tırnaktan write sound u seç ve sesi istediğin gibi kullan.

değerli dostum,temel olarak pa üzerinden sample yapma bu şekilde oluyor.ama aralarda editler vs var bunları kafana göre ayarlayabilirsin.sana bu konuda da yardımcı olmak isterdim ama 4 yıldır org um yok.

fakat dediğim gibi bu işlemleri awave ile daha basit ve hızlı bir şekilde yapabilrsin.en üstte linkini verdiğim konuyu incele.

NOT RESİMLER.TİMOMUSİC DEN DİR.DVD MİN İÇİNDE BULDUM.KENDİSİNE TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİM.

SELAM VE SAYGILARIMLA,BURHAN

değerli üstadım allah senden rağzı olsun, korg için birşeyler yapıp yeni saundlar yaratmak gerçekten güzel olacak.. allah seni başımızdan eksik etmesin, ilerleyen zamanlarda başınızı biraz daha ağrıtabilirim :) saygılar

Kardeş zor olmadıgını düşünüyorum ben bi ara youtubede tesadüf görmuştüm ama x3 gormuüştüm