• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

pitch bender - sorunu

• Konbuyu başlatan nakox
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 12
  • Görülen : 4K

nakox

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yok
Arkadaşlar merhaba,

ketronumda bir ağrıza söz konusu kendim düzeltebilimiyim diye fikrinizi almak istedim. :rolleyes:

Sorunum şu pich bender değeri biliyorsunuz default olarak 2, ben bu şekilde kullanmaya çalıştığım zaman akort bozuluyor yani ses normalde olması gerekenden 2 oktav kadar inceliyor ve o şekilde kalıyor dolayısı ile akort ile ses birbirinden tamamen farklı oluyor :mad:

yani sanki pitch bender tamami ile sağ tarafa çekili bir şekilde kalmış gibi ses akort'tan daha ince kalıyor pitch bender değerini 2 den 1 e getiriyorum bu sefer çok az bir ses farkı oluyor geçici olarak sorunu çözmüş oluyorum fakat yinede çok dikkatli dinlediğimde ufak bir bozukluk oluyor buda kötü oluyor, daha önce başına gelmiş olan yada kendim yapabileceğim bir çözüm bir yolunuz varsa ve bunu benimle paylaşırsanız sevinirim. :confused:

Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: pitch bender - sorunu

restore etmeyi denedinizmi.. yedeklerinizi alarak işletim sistemini tekrar yüklemeyi deneyiniz.

senin pitch bozulmuş yenisini taktırman gerek

2 tane potansiyometre alacaksın, maliyeti 50 kuruştan 1 TL.
söküp takacaksın aynı lehimleri yaparak.
Bir elektronikçiye götür, para bile almaz yapmak için, o kadar basit bir işlem.

hikonun taktiği doğru uygula proplem kalmaz aynı şey benimde başıma gelmişti

Admin : evet restore ettim sonuç alamadım.
Hiko : tamam senin dediğini deneyeceğim sonucu burayada yazacağımki bu sorunu yaşayanlar olursa yararlansın diye.

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.

aynı sorun bnm de başıma gelmişti. Garantiye gönderdim değiştrdiler pitch bendi

piçin içinde iki adet potansiyometre var köümürü zamanla bittiği için arızalanır birisi modülasyon diğeri sağ sol aynısından bulamazsan içini açıp ikisini yer değiştir lehimle pratik yoldan nasıl olsa modulasyonda çok farketmez

slm arkadaşlar xd9 da bir potans var 2 değil şimdi anlamadığım konusesi kontrol et meselaorgun tuşuna basınca re sesi veriyomu yoksa reye basınca do sesimi veriyo önce bunu bi çözümleyelim eğerki re ye basınca do yada mi sesi veriyo ise yapacağın iş basit orgu sökecen piçbendide sökecen potu re sesine göre ayarlayacaksın hiç bi sorun kalmaz cevabını bekliyorum benim başıma geldiği için yazdım

servse götür lehimle filan olacak şey deyil ona bağlı çok hassas kablolar var.biri koparsa arıza 100 tl ise artık 200 e bile kurtaramazsın.