• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Referans monitör tavsiyesi

jembeycem

Gold
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yamaha a2000 v2 plus-korg 3x pro
Arkadaşlar yakında home stüdyo kurucam yeni başlıcam daha önce yamaha hs80m kullandım ama şimdi gönlümde krk var tipinide renginide çok beğeniyorum seside öyle diyolar ve kisme sorsam yamahalardan iyi diyolar ama çok modeli var sizler ne önerirsiniz genelde duyduklarım krklarda rokkit 5 ve rokkit 8 sizlerden cevap bekliyorum

Cevap: Referans monitör tavsiyesi

Focal alpha veya Adam audio f serisi, ikiside çok güzel. Bu ürünler bu markaların bütçesi kısıtlı olanlar için yaptığı modeller.Tabi bütçe uygunsa daha üst modellerde var.Ben Adam audio kullanıyorum bütün sesler tane tane geliyor.çok hoşuma gidiyor.

Arkadaşlar yakında home stüdyo kurucam yeni başlıcam daha önce yamaha hs80m kullandım ama şimdi gönlümde krk var tipinide renginide çok beğeniyorum seside öyle diyolar ve kisme sorsam yamahalardan iyi diyolar ama çok modeli var sizler ne önerirsiniz genelde duyduklarım krklarda rokkit 5 ve rokkit 8 sizlerden cevap bekliyorum

Zaten herkes o sari wooferlara tav oluyor arkadas uzak dur Krk dan...
Diger konuna cevap attim al onlari uzulmezsin caf cafli degiller ama :D
Para sorun degilse Adam Ve focal tabe

Referans monitörü size gerçek flat ses verir yani sesi olduğu gibi aktarır.Fakat burada önemli olan duyduğunuz problemleri nasıl gidereceğinizi bilmenizdir. Bu konu ise gerçekten bilgi ve tecrübe isteyen bir konudur. Yani sadece ekipmanla o duyduğunuz kusursuz kayıtları oluşturmanız zor gibi. Fakat tecrübe edindikçe ilerleme olacaktır. Anlatmak istediğim ekipmanı alıp hemen beklentiyi yükseltmeyin, sizinde işi biraz öğrenmeniz lazım. Çok basit birkaç örnek olarak; ses mixlenirken sağ sol stereo panorama ve derinlik olarak üç boyutlu mixlenir. Delay süreleri gibi parametreler belirli bir matematiğe dayanarak hesaplanır ve güzel sonuç verir. Öne çıkarmak istediğiniz sesi, o sesi perdeleyen sese göre daha kuru bırakmanız gerekebilir. Mixin içine gömmek istediğiniz sese daha bol reverb vermelisiniz. Kalabalık bir mixde enstrümanları sağa sola yatıracak yer bulamıyorsanız veya yatıraram sonuç alamıyorsanız sesin frekanslarını ayrı ayrı panlamanız gerekebilir. Sesin belirli bir frekans aralığını sağa, belirli bir frekans aralığını sola gibi. Ama bunu yapmadan önce hangi sesin hangi frekansları karışıyor bunu bilmelisiniz. Odanız küçük olduğu için rezonans gibi bazı duyum problemleri ile karşılaşmanız olası. Bunun için iyi bir akustik düzenleme gerekebilir. Aksi takdirde o odada kendi referans duyumunuza göre yaptığınız kayıt, diğer ortamlarda dinlendiğinde bambaşka bir sonuç verecektir diye liste uzayıp gider.
Kolaylıklar dilerim.