• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland BK-5 'e Cubase'de ritim yazmak...

Dr.Salim

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
-
Merhaba arkadaşlar...

Geçenlerde Katip20 hocam ile bu konu hakkında biraz bilgi alışverişinde bulunduk. Az da olsa ona bir kaç döküman gönderdim bu konuda.

Bk-5 için Cubase 'de ritim yazmak isteyen ya da bu konuyu öğrenmek isteyenler varsa yazılı ya da görsel dökümanları seve seve hazırlarım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Roland BK-5 'e Cubase'de ritim yazmak...

Hocam ben şahsen bilgisayar üzerinden ritim yazmak konusunda çok merakım var... Ama hiç ritim yazmışlığım yok... müsait olduğunuz bir zamanda (Dante Tr ile çalışmalarınızda kısa bir mola verdiginiz zaman) kısa bir video ile cobase ve bk-5 i anlatırsanız çok çok memnun olurum... İyi çalışmalar dilerim... tekrardan DanteTR size ve müzisyen camiasına hayırlı olsn....

tabiiki...

bilgisayar ile hazırlamak bir çok yönden faydalı aslında.

birincisi herşeyi görerek yapıyorsunuz.
ikincisi ritimler polifoni dostu oluyor.
bir diğeri canlı çalarken yapamayacağınız bir çok midi parametresine hükmedebiliyorsunuz.

kimi insanlar pc ile ritim yazma olayına sıcak bakmıyor ama, siz canlı çalarken arka planda sağlam ve stabil bir ritim - akor eşliği gelmeli ki, yapılan müzik, müzik olsun.

Salim Merhaba, BK-5 geldimi, başladın mı çalışmalara?

tabiiki...

bilgisayar ile hazırlamak bir çok yönden faydalı aslında.

birincisi herşeyi görerek yapıyorsunuz.
ikincisi ritimler polifoni dostu oluyor.
bir diğeri canlı çalarken yapamayacağınız bir çok midi parametresine hükmedebiliyorsunuz.

kimi insanlar pc ile ritim yazma olayına sıcak bakmıyor ama, siz canlı çalarken arka planda sağlam ve stabil bir ritim - akor eşliği gelmeli ki, yapılan müzik, müzik olsun.

Özellikle Dante Tr için yazmış olduğunuz kaval havası ritimi çok hoşuma gitti.Bu ritimi bizimde cubase veya benzeri bir programla yazma şansımız var mı acaba?

Ritim yazarken orgu bilgisayara filan bağlamamız gerekiyor mu?

Cevaplarsan sevinirim.Başarılarının devamını dilerim kardeşim.

Özellikle Dante Tr için yazmış olduğunuz kaval havası ritimi çok hoşuma gitti.Bu ritimi bizimde cubase veya benzeri bir programla yazma şansımız var mı acaba?

Ritim yazarken orgu bilgisayara filan bağlamamız gerekiyor mu?

Cevaplarsan sevinirim.Başarılarının devamını dilerim kardeşim.

Eğer o ritimdeki elektrolu introyu söylüyorsanız, o parametreleri maalesef sadece dante ve yamaha kabul ediyor. Ama diğer varyasyonları ve yaylılı intronun aynısını yapabilirsiniz.

Evet cubase ile ritim yazmak için Orgu midi olarak bilgisayara bağlamak gerekiyor. Çünkü sesleri Orgtan duyacaksınız.

Eğer o ritimdeki elektrolu introyu söylüyorsanız, o parametreleri maalesef sadece dante ve yamaha kabul ediyor. Ama diğer varyasyonları ve yaylılı intronun aynısını yapabilirsiniz.

Evet cubase ile ritim yazmak için Orgu midi olarak bilgisayara bağlamak gerekiyor. Çünkü sesleri Orgtan duyacaksınız.

Anladım.Zaten Yamaha S650 ile yazacağım ama bildiğin gibi S650 de midi çıkışı yok usb ile de bilgisayara bağlamamız mümkün mü aleti acaba ?

Evet... Aleti usb ile bağladığınızda midi olarak bağlanmış olursunuz...

Ama s650de ritim yazmak için CASM sistemine de hakim olmanız gerekiyor...

Evet... Aleti usb ile bağladığınızda midi olarak bağlanmış olursunuz...

Ama s650de ritim yazmak için CASM sistemine de hakim olmanız gerekiyor...

Teşekkürler kardeşim peki bu CASM olayı nedir kısaca açıklar mısın ?