• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

roland bk5 in muhteşem özelliklerinden sadece biri

• Konbuyu başlatan armoni
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 33
  • Görülen : 7K
Cevap: roland bk5 in muhteşem özelliklerinden sadece biri

Bu özelliği yamaha s serilerinde şu şekilde kullanıyorsunuz. 16 kanal sequancer kayıt şeklinde demonun trafiğini önceden tasarlayarak her kanala istediğiniz enstrüman ile tekrar tekrar eklemeler yapıyorsunuz. Ayrıca yazdığınız kanalları tek tek editleme imkanınızda mevcut. Demonuz sona erdiğinde çaldırıp usb recorder ile wav formatında kaydetmenizi müteakip yapamayacağınız iş yok. Wav kaydın üzerine tekrar tekrar kayıt yapmanın pekte önemi kalmıyor. Çünkü edit yapma imkanınız kısıtlanıyor. Belirttiğim yöntem ile bu tarz kayıtlar daha kolay ve pratik. Bildiğim kadarıyla sequancer özelliği profesyonel tüm klavyelerde mevcut. Ancak çoğu kullanıcının bu özellikten haberi yok.

Bencede sequencer olarak işlense daha randıman alınır.Aslında wav'ları tekrar tekrar çağırmak en başta zaman verimsizliğine yol açar bence...Ama bu dediğiniz yöntemin başka artıları varmıdır onuda araştırmak lazım..Roland beni heyecanlandırmaya başladı :)

Bencede sequencer olarak işlense daha randıman alınır.Aslında wav'ları tekrar tekrar çağırmak en başta zaman verimsizliğine yol açar bence...Ama bu dediğiniz yöntemin başka artıları varmıdır onuda araştırmak lazım..Roland beni heyecanlandırmaya başladı :)

Bence waw kaydı çalarken üstüne yapılan waw kayıtları, 2-3 kere üstüne kayıttan sonra ses kalitesinde düşme oluşturur. Stüdyolarda kayıt için her enstrümana ayrı kanal açmaları bu yüzden. Ayrı kaydedip sonra mix yapmak daha kaliteli bir ses oluşturur kanaatindeyim..

Seq. kayıtta pef.sese yüklediğiniz tüm efektleri canlı kayıtta yükleyemezsiniz. Mesela canlı olarak aynı anda eko,reverb,flangerle yüklü gitarı direkt olarak duyulduğu şekilde kaydedersiniz. Seq. da üçlü efekt ancak qubase mantığıyla sonradan kanal editlerle sağlanabilir. O kadar uğraşacak arkadaş o zaman VST, qubase le uğraşır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mustafa abi. Seq kayıtta her ayrı kanal için kayıt işleminde de kolay bir şekilde 3 lü efektler ayrı ayrı tatbik edilebiliyor. Tabi bu iş biraz da yoğurt yeme tarzı. Her yiğidin yoğut yiyişi farklıdır. Seq kayıt ilk başta kullanıcıya biraz karışık gelebiliyor. Roland ın bu yeni özelliği ile de mutlk işe yarar kayıtlar çıkabilir. Pro kayıtlar için edit in şart olduğunu düşünüyorum. En basitinden wav kayıt üzerinde quantize durumu.

Mustafa abi. Seq kayıtta her ayrı kanal için kayıt işleminde de kolay bir şekilde 3 lü efektler ayrı ayrı tatbik edilebiliyor. Tabi bu iş biraz da yoğurt yeme tarzı. Her yiğidin yoğut yiyişi farklıdır. Seq kayıt ilk başta kullanıcıya biraz karışık gelebiliyor. Roland ın bu yeni özelliği ile de mutlk işe yarar kayıtlar çıkabilir. Pro kayıtlar için edit in şart olduğunu düşünüyorum. En basitinden wav kayıt üzerinde quantize durumu.

1 kanal= reverb 1
2 kanal =reverb+eko
3 kanal= eko+choro+flanger
4 kanal= x fekt+y efet+zet efekt...
5
6

Toplam farklı mesela 45 efekt ....

16 kanal midi seq. de bu kadar farklı efekti bir anda çıkaracak orgun olduğunu tahmin etmiyorum. Per. sistemiyle wav kayıtta 45 çeşit efekti kullanmış olabilirim. Seq. de qubase mantığı haricinde bir anda çalıştırılacağını tahmin etmiyorum...

Bir seq içinde farklı kanallar için reverb, chorus, dsp ayrı ayrı bir kaç farklı efekt kullandım. Ama klavyem olmadığından kaç tane kullanılabilir tam bilmiyorum. Rolandın bu modelinde böyle bir özelliğin eklenmesi efekt kaydında artı bir avantaj. Ancak sadece bu özellik, pro kayıtların alınması için çok yeterli değil. Eğer cihaz seq kayıtı da destekliyorsa... ki, bu iki özellik bir arada tyros3 ve 4 te var, söylenebilecek hiç birşey yok. Şapka çıkartılır :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

ilk sequancer kullanmaya 95 yılında roland jv50 ile başladım sonraki yıllarda cubase kullandım pc de.tabiki wav ın üstüne tekrar wav olarak başka enstruman eklemekle profesyonel altyapı yapılmaz edit mastering için mutlaka pc destekli sequancer programı kullanmak lazım.
ben ilk mesajımda biraz espri olsun diye yazmıştım ama roland bk5 gibi bir klavyede wav kaydetmek ve wav ın üstüne tekrar wav eklemek benim çok hoşuma giden bir özellik oldu.zaten birçok klavye kullanıcısı cubasede bırakın edit yapmayı cubase nin ne işe yaradıgını bilmez .profesyoneller zaten studyo prg ile çalışırlar

yamaha orglarda sequencer 16 kanal kayıt diğer modellere göre çok kolay ve kullanışlı editleme imkanıda iyi fakat insanın farklı zamanlarda daha önceden yaptığı bir şarkıya daha başka şeyler ekleme ihtiyacı olabilir sequencerde kaydedip sonra çaldırıp mp3 olarak son haliyle kayıt ettikten sonra mp3 e ekleme şansı yok bu yöntemlede ama bk5 te daha sonrada kayıt üzerine ekleme şansı olur bu durumda bu benim işime daha çok yarar ayrıca amacım albüm kaydı yapmak değil programlarımı daha zengin orkestrasyon şeklinde şarkılarla süslemek bunun için çalma esnasındaki ufak tefek hataların önemi yok benim için pratik olarak kısa sürede şarkıyı hazırlayıp kullanmak güzel olur diye düşünüyorum.