• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

roland bk5-or ses problemi...?

• Konbuyu başlatan hknhllc
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 12
  • Görülen : 4K

hknhllc

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
arkadaşlar benim 2 sorum olacak.

1. sorum : ritimlerin çoğunda şu sıkıntı oluyor , herhangi bir ses seçtiğimde ve çalmaya başladığımda ritim sesi azalıyor sağ el çalmayı bıraktığım da ses tekrar eski seviyesine geliyor.. bunun çözümü var mı?

2.sorum : yine bazı seslerde bağlama olsun klarnet olsun 2 veya daha fazla tuşa basamıyorum sesi almıyor tek sesi kabul ediyor. acaba ayarlarla ilgili bir sıkınımı var yada yazılmış performans sesleri öylemi kaydedilmiş bilemiyorum. ama beni çok rahatsız ediyor bu durum...

bu sorunlara cevap veren arkadaş olursa çok mutlu olurum... teşekkürler...

Cevap: roland bk5-or ses problemi...?

Enstürman sesine ayar yaparken kompresöre fazla yüklenilmiştir bu nedenle ritim ses düzeyi tuşa basma anında azalır. Bu durum sadece seçili enstürman için geçerlidir. Başka ses seçince düzelir.

İkinci soruyla ilgili Mürhen hocanın hazırladığı mükemmel videolar var, izlemenizi tavsiye ederim. Bazı sesler hatalı kaydedilmiş olabilir bu arada...
Kolay gelsin.

baktım da sorunların çözümüne dönük bir şey bulamadım...

Sesler mono dur mono yu kapat düzelir bizim orglarda öyle

eve gidince bi deneyeyim..

Denemenizden bir sonuç aldınız mı? Aldıysanız açıklar mısınız? Çünkü ben de birkaç ay önce gönderdiğim mesajda böyle bir problemi dile getirmiştim (belki de problem değildir, problem bizim klavyeyi henüz tam anlamıyla keşfedemeyişimizdir)...
Ben de aynen sizinkine benzer şekilde bazı enstrümanlarda çoklu ses alamıyorum, klavyemin dahili hafızasındaki seslerde pek sıkıntı yaşamıyorum ama usb seslerinden epeyce bir kısmında birkaç tuşa bassam bile tek tuştan ses çıkıyor.
Yeri gelmişken iki şeyden daha bahsedeyim... Birincisi, bir parça çalarken akor takılıyor (dahili ritmlerde de usb ritmlerinde de) ve diğer akora geçemiyorum, split tuşuna aç kapa yaparak durumu düzeltebiliyorum. İkinci sorunum da pitchbend ses aralığı 1 ses gibi duruyor, ben daha geniş aralık (3-4 ses gibi) istiyorum. İngilizce menüde bu uygulamanın yerini bulmuştum Türkçe menüye geçmek güzel olmuş ancak önceki uygulamanın karşılığını bir türlü bulamadım yeni menüde, yeri mi değişti ne oldu bilemiyorum...
NOT: Klavyemden genel olarak çok memnunum, bana beklentilerimin ötesinde bir keyif sunuyor, şu saydığım problemler belki de çözümü çok basit şeylerdir, o yüzden benim bu konudaki cahilliğime verin diyorum, yardımcı olabileceklere, fikir beyan edebileceklere şimdiden teşekkürler...

sağ elle çalarken birden fazla tuşa aynı anda basamamanınızın sebebi mono efektleridir onları kapatırsan düzelir, misal lead seslerin hepsi bu tarz denilebilir, roland da bu tarz ayarlar nereden yapılıyor bilmiyorum.

bilen roland yetkilileri açıklama da bulunursa sevineceğiz... o denemelerim olmadı.. yada ben beceremedim...

arkadaşlar benim 2 sorum olacak.

1. sorum : ritimlerin çoğunda şu sıkıntı oluyor , herhangi bir ses seçtiğimde ve çalmaya başladığımda ritim sesi azalıyor sağ el çalmayı bıraktığım da ses tekrar eski seviyesine geliyor.. bunun çözümü var mı?

2.sorum : yine bazı seslerde bağlama olsun klarnet olsun 2 veya daha fazla tuşa basamıyorum sesi almıyor tek sesi kabul ediyor. acaba ayarlarla ilgili bir sıkınımı var yada yazılmış performans sesleri öylemi kaydedilmiş bilemiyorum. ama beni çok rahatsız ediyor bu durum...

bu sorunlara cevap veren arkadaş olursa çok mutlu olurum... teşekkürler...

1 ci sorunun cevabı menü+mastering ayarlar + compresör bastıktan sonra (high threshold) -7dB olacak o zaman sorun düzelir...

2 ci sorunun cevabı menü + performans ayarları + tone part görünüm + portamento nun karşısında 2 seçenek var 1 mono 2 poly (poly olarak ayarlarsan sorun çözülür)

3 cü sorunun cevabı menü + performans ayarları + tone part görünüm + bender aralığı ( yani pitchbend ayarı) ordan istediğin ayarı yapabilirsiniz

teşekkürler yarın ilk iş denemek olacak.. inşallah probşem çözülür... alaka için teşekkürler...