• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

roman havaları akorları yardım!

ramazan11

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
psr a300tr v2-gitar-darbuka
arkadaşlar, ben roman havaları çalarken akor tutturamıyorum.yani bir akor tutsa diğeri tutmuyor.

sizlerden ricam elinizde bilindik roman havalarına ait akorlar varsa onları benimle paylaşabilir misiniz?

şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler.

Cevap: roman havaları akorları yardım!

yardım edebilecek kimse yok mu arkadaşlar?

Roman parçalarının akoru diye bir şey yok, çaldığın karar ve parçaya göre değişir, ayrıca akor başlangıc ve bitişi akor basma tekniğini bilmelisin. Onun için parçayı çalmadan önce parçaya göre akorlarını önce bas. buradan göstermek bana göre mümkün değil. İstanbulda isen beykoz bölgesinde biraz gösterebilirim.

kimsenin partisyon bilgisi yokki
.......bi kaç kişi var o kadar
....ondan işte kulağını sallasan org cuya değyo...ya da herkes kendini org cu sanıp pa 800 ya da pa 80 ve ya roland-yamaha övyo....gerçek klavyeci var mı sen ce burlarda......koy elini bi akora
sol elinle yakala piçbenderi .....bittii bu iş .he pede basıop bi de koma ver ama ne verdiğini bilen var mı deye de bi sor..allah ne verdiyse bassyolar komayı.onu da bilen bi kaç kişi .komanın değerlerini bilen....bitmiş kardeşim bu işler .ondan işte çıstak a çıkmış adı org cu ların adı.......ama ekmek parası işte herkese saygılarımız sonsuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

kimsenin partisyon bilgisi yokki
.......bi kaç kişi var o kadar
....ondan işte kulağını sallasan org cuya değyo...ya da herkes kendini org cu sanıp pa 800 ya da pa 80 ve ya yamaha övyo....gerçek klavyeci var mı sen ce burlarda......koy elini bi akora
sol elinle yakala piçbenderi .....bittii bu iş .he pede basıop bi de koma ver ama ne verdiğini bilen var mı deye de bi sor......bitmiş kardeşim bu işler .ondan işte çıstak a çıkmış adı org cu ların adı.ama ekmek parası işte herkese saygılarımız sonsuz.

Hocam sorun eğitimde. Adam gibi eğitim olsaq böyle olmaz. Çoçuların eline blok flut verileceğine, piano verilse , ezberçilik yapmadan sesler tanıtılsa idi böyle olmaz. Kırıcı olma hocam, arkadaşımızın kabahati yok. Kabahat çevre. Halk eğitim merkezleri adam gibi eğitim verse ki ben iki yıl öğretmenlik yaptım bu sistem halk eğitimi desteklese böyle sorun da olmazdı. Bakıyorum you tube de veya çevremde de aynı sorun ki parçaklar macun yapsa , pitch bend hızlı sallansa piyanist onlar oluyor, bizi yavaş kalıyoruz. Boşver bizim memlekette minör parçalarla zihnimiz öyle olacak, şöyle mojor parçaları sadece sınır ötesinden göreceğiz.

yav kırıcılık falan yok zate canım kardeşim.......herşey seviyesizleşmiş.düğünler şerefsiz çiftetelli ile başlar ve biter burda adapazar da.........onu anlatyom. ya da laz üç ayakla. müzisyen zate yok.koy elini bi akor a yakala piçbenderi sora klavyem şöle böle
...görmüyomusun koskoca site
....partisyon soran 3-5 kişi
nota dan kimsenin haberi yok. mp3 laptop tan çalarlardı şimdi hepsi orgların için de.ben de tarih öğretmeniyim.. bu yüzden de bıraktım düğünleri zaten. kültür erozyonu herşeyi götürmüş.örenmek isteyen zate yok.kırıcı olmask bana zate yakışmaz sora neden kırıcı olayımki. herkez ekmek derdin de ... benim deyişimle yeyim notayı partisyonu.heeeeeeeeeeeeeee
ben öle çalmam diyosan saygım sonsuz. boş ver diyosan da öle .

3 tane ritm yapıp set hazırlayan para peşin de zate.durum böle olunca da arkadaşımız akor soryo işte ....roman havalarının partisyonlarını yapacak varsa buyursun zate öperim ellerini. ama ne gerek var ...org zate çalyo.

Hocam alemsin yahu :)) taş başıma mı patladı ne... Yok be hocam benim de haddime düşmez roman parçaları partisyon yapmak da , zaten çoğu atmasyon olduğu için o kadar zahmete üstatlar da girmez :)) .
İstanbulda da adapazarı gibi sorunların aynısı var , hiç fark etmez. Ama bakıyorum çevremde ; org çalacağım diye direk endirek parçaya dalmaya başlıyor.
Ne biliyim hocam iktisat gibi bu iş te bozuk..selam ve saygılarımla..

abilerim sağolun.
yorumlarınız sayesinde bu işin ne kadar uç noktasında gezindiğimin farkına vardım.ben üç beş kuruş para biriktirip, müzik kulağıma güvenip, internetten izlediğim videolardanda destek alarak bir org aldım.5 senelik bir mazisi var. ne nota bilirdim ne akor.hala da bilmiyorum.Alllaha şükür yaptığım müziktende zevk alıyorum.kendimi dinletebiliyorumda.
eğitim mutlaka şart mutlaka öğrenme peşinde koşulması gerekir ama okulumdaki bir müzik öğretmenimdende duymuş olduğum şu sözü paylaşmadan gidersem içimde kalır.

"alaylılar herzaman daha iyidir."

doru diyosun kardeşim tebrik ederim o müzik öğretmenini.zaten herkez müzisyen...hiçbir şeyleri olmadığından ve kaybetmekten korkmadıkları için sevyesizlik diz boyu düğünlerde cemiyetlerde....çünki adamların başka şansları olmuyo.düğün başladığında .öğretmeninin kulakları çınlasın.....partisyon okumasını biliyorsan mesele yok zate.dinleyip akorları çıkaracan ya da şarkının adını söyle yardım edenler çıkacaktır.

bu işin suyu çıktığı için dikkat ederseniz tv ye çıkan ü.besen,f.özbeğen vs gibi sanatçılarımız artık sahnede klasik piyano çalarak şarkı söylüyorlar.etrafta 5-6 yaşındaki kopiller org çalıyorum diye pa80 lerle tv lerde görünüyorlar.millet de anlamadığı için ağızları açık dinliyorlar.tabi biz yemiyoruz.neticede sırf böyle tipler yüzünden soğudum bu işten.çoluk çocuk işine kaldı artık bu işler teknoloji sayesinde.benim için müzisyen klasik piyano çalandır.gerisi teferruattır.tuşlu aletler için bu dediğim.yoksa diğer üstadların da yeri başka.millet müziği sadece oyunhavalarından ibaret sanıyor.ii oyunhavası,damar çalmak marifet sayılıyor.ii müzisyen tsm,thm,batı,pop vs çalabilmeli,tabii akorları basacak.kaçtane var ki.ver pitc.den ayarı bayılt aleti oldun ii piyanist he he...böyle giderse gene gitara ağırıl verecem gibi.....halit hocanın birkaç şarkısını dinlerseniz ne demek istediğimi anlaşılır zaten.piyasada böyle müzik yapabilen çok az kaliteli insan kaldı.piyasada bilinmeyen ne güzel şarkılar var ama bilen yok.damar devamı göbek....oldu düğün.eskiden düğünlerde giriş orkestrayla,thm,tsm ve okestra show,sonlarda oyunhavası gene orkestrayla çalınıp düğün biterdi.şimdilerde düğünlere gitmek(davetli)eziyet geliyor.cayır cayır damar müzikle giriş sonra bayılana kadar oyunhavası.neyse halit hoca bu işten emekli olursa bass tone diye gurup kurmaya ikna etmeye çalışacam.he he.herkese saygılar...