• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Ses ayarı yapıp save yaparken nerede hata yapıyorum ?

esrofesto

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
bk5-or
Herhangi bir sese ayar yapıp kaydettiğim zaman my list 001 , my list 002 şeklinde kaydediyor. Usb bellekde birsürü dosya oluştu :) bazen de normal bir şekilde sesler klasörüne kaydediyor.
Örneğin bağlama sesinin efektlerini ayarlıyorum sayfadan çıkıp write tuşuna basınca isim yazma penceresi değil de OK ESC şeklinde bir sayfa çıkıyor
OK e basınca usb disk de yeni bir ses dosyası oluşuyor
Kayıt yaparken hangi ayrıntıyı atlıyotum acaba. birde bu usb deki mylist klasörlerinin içerisindeki sesleri tek bir klasöre nasıl toplarım acaba ?

Bu konudaki eğitim videosunu 3 sefer izledim
acaba mevcut ayarlanmış bir sesi tekrar düzenlediğimiz de mi böyle oluyor.
videoda orjinal ses üzerinden ayarlama gösteriliyor.

Cevap: Ses ayarı yapıp save yaparken nerede hata yapıyorum ?

kullanım kılavuzundan alıntıdır.

Ayarlarınızı bir Performans olarak kaydetme
1. Bir ritim veya şarkı seçin.
2. Bu ritim veya şarkı için kullanmak istediğiniz tüm
ayarları seçin.
Örneğin, arzu edilen Tonları gerçek zamanlı
parçalara atayabilir, [INTRO] butonuna
basabilir, “Performans Düzenleme” ayarlarını
değiştirebilirsiniz.
3. “Performans Oluştur” (Write Performans)
sayfasına gitmek için [WRITE] butonuna basın.
[WRITE] göstergesi yanıp söner ve ekran şu şekilde
değişecektir:
Varsayılan olarak, BK-5 OR seçilen ritim, şarkı veya
kaydetmek üzere olduğunuz Performans ayarlarına
en son yüklediğiniz Performansın adını tahsis eder.
Bu ismi kabul ediyorsanız, aşağıdan adım (7) ile
devam edin.
4. Arzu edilen pozisyonu seçmek için [CURSORVALUE]
tekerini çevirin.
5. Arzu edilen karakterleri seçmek için TONE
butonlarını kullanın.
6. Kalan karakterleri girmek için (5) ve (6) adımları
tekrar edin.
NOT
Büyük-küçük harflerin yanı sıra sayıları seçmek için
[NUMERIC] butonuna basabilirsiniz. Seçili karakteri silmek
için [LWR] butonu kullanılabilir. [UP2] butonu bir
karakter girmenize imkan verir.
7. Ayarlarını kaydetmek, böylece de yeni bir
Performans hafızası oluşturmak için [WRITE]
butonuna basın.
Bu hafıza mevcut olarak seçili bulunan Performans
Listesinin sonuna eklenir (bkz. “Performans/“Müzik
Asistanı”/“Fabrika Şarkıları” Listesi yükleme”, s. 48).
NOT
BK-5 OR’yi açtığınızdan beri herhangi bir Performans
Listesi yüklemediyseniz yeni bir Performans Listesi oluşturulur
ve sizin Performans hafızanın ilk girdisi olur.

sesi hazırladıktan sonra varolan bir performans listesinin içerisine eklemek istiyorsan save yapmadan önce o performans listesinin klasörünü seçeceksin.örnegin mylist001 gibi) sonra write tusuna basınca isim verip kaydedebilirsin yoksa birsürü liste olusur

Ben sadece herhangi bir sese reverb delay flan ayarlayıp seslerin bulunduğu klasöre atmak istiyorum güzel ayarlamalar da yaptım fakat çoğu kez dediğim gibi write ye bastığım zaman sese isim verme sayfası değil de performans olarak komple ritmin ismiyle beraber kaydetme seçeneği çıkıyor.

Armoni arkadaşın dediği gibi mi yapmalıyım

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ben sadece herhangi bir sese reverb delay flan ayarlayıp seslerin bulunduğu klasöre atmak istiyorum güzel ayarlamalar da yaptım fakat çoğu kez dediğim gibi write ye bastığım zaman sese isim verme sayfası değil de performans olarak komple ritmin ismiyle beraber kaydetme seçeneği çıkıyor.

Merhabalar. o çıkan seçeneklrden no nun üzerine gelip enter ladığınızda sese isim verme sayfası gelmesi lazım...

Sesi hazırladıktan sonra Performance list>Mylist001(Hangi listenin içine kaydedilecekse)>Write şeklinde yaparsan olur. Ben böyle yapıyorum.

Hata yaptığın yer kaydetme tuşuna basmadan önce hangi performans listesine ekleyeceksen performans list tuşuna basacaksın ve kaydetmek istediğin performans listesinin içini açacaksın (Örneğin performans list 1) enter ile içine birdefa gireceksin sonra esc tuşu ile ana sayfaya gel write tuşuna bas karşına soru çıkarsa no de ve isim ver sonra tekrar write tuşuna bas bu kadar.

Sanırım arkadaşımız performans listesi oluşturuyor ancak içerisindeki seslere effect verip kaydedemiyor gibi geldi bana.Bir diğer ayrıntıda benim yaşadığım sorundan olabilir.

Global>perfomans edit sayfasında tüm seçenekleri off yaparak ses editlerini sorun yaşamadan giderebilirsiniz.Bu sayfa yüzünden effect verdiğim seslerin bir üstündeki seslerin yapısıda bozuluyordu.

Dün gece denediğim şey şu mesela :
mylist001 klasöründeki kendi oluşturduğum sax sesini açtım exit ile anasayfaya geldim
menü ses ayar kısmından efektini biraz arttırdım exit ile ana sayfaya döndüm bide kaydederken sess diye bir klasör var usb de perf.. kısmında onun içine girip geri exit yaptım ses çalınabilir durumda tuşlara bastığımda hazırlamış olduğum ses çalıyor

eğitim videosuna göre write tuşuna basınca sese isim verme kısmı gelmesi lazım ama yaptığım 3 ses klaydetme işleminden 1 tanesinde isim yazma geliyor diğer ikisinde YES NO yada OK EXIT seçeneği çıkıyor hatırlayamadım :)