• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Sokak Düğünleri Yasaklanıyor

piyanist_ali

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Pa 80 - Elektro Bağlama - Ney-Keman
Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve Başbakanlık tarafından yayımlanması planlanan taslak aşamasındaki genelge kapsamında, sokak düğünleri, havai fişek gösterileri gibi faaliyetler hassas kullanım alanlarının bulunduğu yerlerde yasaklanacak.

Genelge ile ruhsatsız eğlence yerleri kapatılacak, izinsiz müzik sistemleri mühürlenecek.

Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2008 yılında yürürlüğe giren Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde revizyon çalışmaları yapıldı ve gürültünün önlenmesine ilişkin Başbakanlık Genelgesi hazırlandı.

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Lütfi Akça, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gürültü yönetiminin Türkiye'ye özgü bazı şartlardan kaynaklanan zorlukları olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği mevzuatına odaklanan gürültü yönetmeliğinin Türkiye'ye özgü korna, havai fişek ve sokak düğünlerinden kaynaklanan gürültünün önlenmesi konusunda zayıf kaldığını vurgulayan Akça, bu zafiyetleri ortadan kaldırmak için yönetmelikte bir revizyon yaptıklarını bildirdi.

Gürültü kontrolünde rol oynayan ve destek vermesi gereken kurum ve kuruluşları bu işin içerisine çekmek, bunlar arasında bir koordinasyon sağlamak için, Başbakanlık Genelgesi hazırladıklarını belirten Akça, şöyle konuştu:

"Yönetmelik değişikliğiyle konut, hastane, eğitim kurumları, çocuk ve yaşlı bakım evleri gibi hassas kullanım alanlarına çok yakın yerlerde açık ve yarı açık eğlence yerlerinde canlı müzik yapılması yasaklanıyor ve buna ilişkin mevcut iş yerlerinde 1 yıllık geçici geçiş süresi veriliyor."

GÜRÜLTÜ SERTİFİKASI OLMAYAN UÇAKLAR

Şimdiye kadar uçak gürültüsüne ilişkin herhangi bir denetim olmadığına da işaret eden Akça, pek çok ülkede uçakların gürültü sertifikaları bulunduğunu, havaalanlarının sertifikası olmayan uçaklara iniş izni vermediğini anlattı. Akça, şunları söyledi:

"İlgili yönetmeliğe bu konuyu yazdık, 3 yıllık geçiş süreci koyduk. 3 yıl sonrasında gürültü sertifikası olmayan uçakların, gürültünün belli bir seviyenin üzerinde olduğu uçakların havaalanlarına inmesi mümkün olmayacak."

Genelgenin son haline geldiğini belirten Akça, "Belki ufak tefek rötuşlar gerekebilir ama genelgenin 1-2 hafta içinde yayımlanacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Cevap: Sokak Düğünleri Yasaklanıyor

müzik yaptığını düşünen zavallıların(sözüm meclisten dışarı) başımızı şişirmesinden kurtulacağız yani..minnettarım..

müzik yaptığını düşünen zavallıların(sözüm meclisten dışarı) başımızı şişirmesinden kurtulacağız yani..minnettarım..

Bir bakıma bu şekilde bir güzelliği var lakin diğer bir yönden baktığımızda da, bu işin hakkını verip ve ekmeğini sokak düğünlerinden kazananlarında mağdur olacağı kesin bir şekilde apaçık ortadadır...Allah müzisyen arkadaşlarımıza, dostlarımıza yardımcı olsun inşallah...

bu konu ile ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum benim burada yasaklandı dışarıda sokakta düğün eglence yasaklandı kaymakamlığın belirlediği 4-5 açık alan ( okul bahçeleri ) kapalı düğün salonu ve belediye parkı var fakat burada 1 gecede 11 -15 düğün oluyordu şimdi nasıl olacak merak ediyorum. şimdi yapılan bütün insaat firmaları düğün salonuna yöneldiler. tanıdık bir arkadaş 3 katlı evini yıkıp düğün salonu yapacakmış. düğün salonu fiyatı 2000 tl den başlıyor okul bahçeleri 500 tl yer ücreti+orkestra en az (1000 tr )

kanun falan işlemez...sokak düğünleri de yasaklanmaz.işimiz gücümüz yok zaten piyasa kırık ekmek teknemiz bu...işimize de mani oluyolar...nasıl iş bu anlamadım...

iyi artık düğün salonları açılmaya başlar.zaten piyanistlerin değeri yoktu...şimdi herkes alaturaya çalışır artık salonlarda...

sokak düğünleri yasaklanamaz,kimse işte bu kanuna uyamaz,,neden,,,çünkü türk halkının yaşam biçimi sokaklarda eğlence düğün yapmak nişan yapmak,,avrupa daki beyinsizler bunu istiyo diye türk halkı kendi kültüründen vazgecemez..senelerdir türk halkının kültüründe yaşamında var bu,,,avrupa istiyo diye kültüründen vazgecemez,,geleneğinden göreneğinden vazgecemez,,bu ne biçim iş,,ben piyanistim o yüzden söylemiyom,,durumu olmayan evinin önune kuruyo orgu,,piyaniste veriyo 400 500,,,eeeee şimdi ne olucak millet gidipte düğün salonuna vermez abi 2000 tl,,millet 5 kuruşa muhtac olmuş kriz bi yandan milletin işi yokta düğün salonuna vereck 2 bn 3 bn tl,,müziksiz yapar ondan iyi,,sayıglar

Dışarıda düğün yapmanın cezası duyduğum kadarı ile 6000 tl ama çok tuhaf 2 km sağda bir belde var orda serbest 2 km solda ilçe var ordada serbest nasıl iş anlamadım....... türk adaleti bu olsa gerek

gerçekten ceza yazıyolarmı ben hiç denk gelmedım valla