• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Tsm ve thm için org tercihi

Gültekin

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
ORG/KLAVYE TERCİH REHBERİ:

Değerli Müzisyenler; Yaşadığınız yer neresi olursa olsun “Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği” bizim için vazgeçilmez bir kültürümüzdür.
Yeni veya ikinci el bir org alırken, satın almadan önce “Yaptığım müziğe en uygun org hangisi? Sorusuyla sürekli zihinlerimiz meşgul olmakta ve kararsız kalmaktayız. Bazen yeterli paramız olsa dahi yanlış bir seçim yapmamız halinde sürekli org değişimlerine, yaptığımız müzikten zevk almamamıza, dinleyici kitlesini memnun edemeyişimize, gereksiz maddi külfete girmemize veya zararımıza sebep olmaktadır. Ancak, teknoloji sürekli değişmekte, buna karşı ses ve ritim kalitesi de artmaktadır. Daha iyi bir orga sahip olmak için yenilenen teknolojiye ayak uydurmak zorundayız.Fakat, marka ve model fazla olunca yine de seçim yapmakta kararsız kalmaktayız.
Profesyonel müzikle uğraşanlar, satıcılar, konu hakkında bilgi ve tecrübesi olan değerli arkadaşlarımızın “tavsiye niteliğinde olmak şartı” ile yapacakları değerlendirmeler sayesinde; karar sürecine bir “rehber” olması açısından herkese çok yararlı olacaktır. Tavsiyeleriniz fiyat araştırması değil, burada amaç; yalnız (TSM ve THM) en iyi hizmet edecek olan orgu tespit etmektir.
Lütfen, tavsiyede bulunurken bir ticari amaç taşımadan, üretici veya satıcı bir firmayı hedef almadan, reklamını yapmadan, eğer bu konularda bir eleştiriniz var ise kırıcı olmadan ve tarafsızca yapılmasını, kişisel görüşlere saygı duyulması hususunda özellikle rica ederim.
Konuya ilgi duyan, görüş ve tavsiyede bulunacaklara şimdiden teşekkür eder, saygı ve sevgilerimi sunarım.

NOT: 1) Listeye eski, yeni veya sample olsun olmasın istediğiniz sayıda ve marka org yazabilirsiniz. Tavsiyelerde bedel değil, amaç önemlidir. Bu nedenle “çok pahalı org en iyisidir” mantığı ile değil, önemli olan TSM ve THM müzik tarzına en iyi uyumlu olanı tespit etmek. Burada özellikle ses ve ritimleri uygun olanı seçerken mutlaka kullanım yerini de belirtiniz.
2) Tavsiyelerinizde, ayrıca TSM ve THM’ye uygun “batı tarzı ritim ve sesleri” olan orgları da yazabilirsiniz.

ÖRNEK: (Aşağıda (A) TSM için yazım şekli örneği verilmiştir)

A) TÜRK SANAT MÜZİĞİ (TSM) UYGUN ORGLAR:
Marka/Model: Ses (saund) : Ritim : Pratiklik : Teknik Destek: Kullanım Yeri :
…………….. iyi/orta iyi/orta iyi/orta iyi/orta Sahne/Düğün/Ev
1-Korg
2-Roland
3-Yamaha
4-Ketron
5-Gem
6-Kruzweil
7-Diğer Markalar

B) TÜRK HALK MÜZİĞİ (THM) UYGUN ORGLAR:
Marka/Model: Ses (saund) : Ritim : Pratiklik : Teknik Destek: Kullanım Yeri :
……………….. …/…. …/… ……/… ……/…. ……/…/…..

C) THM ve TSM için BATI TARZI ORGLAR:
Marka/Model: Ses (saund) : Ritim : Pratiklik : Teknik Destek: Kullanım Yeri : ……………….. …/…. …/….. …/… …/……. ……/…/….

Cevap: Tsm ve thm için org tercihi

tsm ve thm için korg pa80 tavsiye ederim çok temiz bi pa80 2000tl fiyatı ve set sıkıntınız yok piyasada 1000lerce seti var demo bölümünde paylaştığım demolar var göz atmanızı tavsiye ederim

Selam, sayın Piyanistali 3460

Tavsiye ve yorumunuz için teşekkür ederim. Fiyatı da eklemişsiniz.

Ancak, kullanım kolaylığı konusundaki düşüncelerinizi ve ayrıca sahne performans olarak mı yoksa düğün veya ev kullanıcısına yönelik midir? Belirtmemişsiniz.

Selam, sayın Piyanistali 3460

Tavsiye ve yorumunuz için teşekkür ederim. Fiyatı da eklemişsiniz.

Ancak, kullanım kolaylığı konusundaki düşüncelerinizi ve ayrıca sahne performans olarak mı yoksa düğün veya ev kullanıcısına yönelik midir? Belirtmemişsiniz.
kullanım olarak en rahat ve basit klavyedir sahne olarak düğün gazino heryere gider aynı zamanda mikrofon takılabilir kısacası her ortamda kullanabilirsiniz.paylaştığım demoları dinleyin taktir sizin buzamana kadar kullandığım en güzel klavyeydi

Sayın Piyanistali3460

Korg Pa80 TSM ve THM için özellikle ses ve ritim yönünden Profesyonel düzeyde ise, Korg'un bundan başka ayrıca üst modelleri var mıdır?
Eklediğin demoları özellikle dinleyeceğim.Açıklamalarınız için tekrar teşekkür ederim.

Korg'dan başka TSM ve THM müzik için tavsiye edilebilecek, iyi performans gösteren diğer marka orglar da olduğunu düşünmekteyim. Bu markalardan kullanıp da tecrübesi olan arkadaşlarımız buna mutlaka bir cevap vereceklerdir. Tavsiyeleriniz sonunda seçeceğimiz org ile umarım uzun yıllar bizleri daha mutlu edecektir.Saygılarımla...

Korg pa1x korg pa800 kullandım üst model olarak çok çok daha üstün aletler 2.el full pa1x yani emo9 board mp3 board 3000tl korg pa800 ise 3500tl dir bu aletlerin özellikleri saymakla bitmez ama sizin için korg pa80 yeterlidir diye düşünüyorum her tarz ve her yöreye uygun ritimler sesler mevcut

Sayın piyanistali3460

Bahsettiğin orgları kullanmadım.Benim kullanıp da eskittiğim, ne ritim ne de ses olarak beni hiç tatmin etmeyen 90'lı yılların Yamaha'nın eski modeli DSR 1000 kullanıyorum. O da arızalı. Şimdi kullanılamaz durumda.
Özellikle TSM ağırlıklı olarak THM müziği de çok seviyorum. Notaları biliyorum.Eski orglar ile icra etmek artık çok zor ve çekilmiyor, tatmin etmiyor.

Korg Pa80 veya PaX1'de merak ettiğim bir özellik olup olmadığını öğrenmek isterim. İşte bu özellik varsa ancak benim için bir yerde profesyonel org modeli olabilir?

Tavsiyede bulunduğunuz Korg Pa80 veya PaX1'de ritimler arası geçiş özellikleri yapılabiliyor mu? Örneğin; Bazı nota eserlerinde iki, üç veya daha fazla ritimle bestelenmiş eserler vardır. Örneğin 8/8 ile başlayan bir nota, eserin ortalarında 3/4'lük ritimle, daha sonra da 10/8'lik nota ile devam eder ve 8/8 ile bittiğini var sayalım. Böyle bir eseri icra ederken, ritimden ritime hiç duraklamadan/ara vermeden bu org modellerinde ani geçiş özelliği var mıdır? Yorumunuz nedir?

Eğer thm ve tsm müzik üretme dışında kaygınız yoksa kesinlikle Ketron sx3000 tavsiye ederim ben pa800 kullanıyorum eskiden ketron kullandım.

Sayın piyanistali3460

Bahsettiğin orgları kullanmadım.Benim kullanıp da eskittiğim, ne ritim ne de ses olarak beni hiç tatmin etmeyen 90'lı yılların Yamaha'nın eski modeli DSR 1000 kullanıyorum. O da arızalı. Şimdi kullanılamaz durumda.
Özellikle TSM ağırlıklı olarak THM müziği de çok seviyorum. Notaları biliyorum.Eski orglar ile icra etmek artık çok zor ve çekilmiyor, tatmin etmiyor.

Korg Pa80 veya PaX1'de merak ettiğim bir özellik olup olmadığını öğrenmek isterim. İşte bu özellik varsa ancak benim için bir yerde profesyonel org modeli olabilir?

Tavsiyede bulunduğunuz Korg Pa80 veya PaX1'de ritimler arası geçiş özellikleri yapılabiliyor mu? Örneğin; Bazı nota eserlerinde iki, üç veya daha fazla ritimle bestelenmiş eserler vardır. Örneğin 8/8 ile başlayan bir nota, eserin ortalarında 3/4'lük ritimle, daha sonra da 10/8'lik nota ile devam eder ve 8/8 ile bittiğini var sayalım. Böyle bir eseri icra ederken, ritimden ritime hiç duraklamadan/ara vermeden bu org modellerinde ani geçiş özelliği var mıdır? Yorumunuz nedir?

bütçe ne kadar ?

Sayın, Telli Saz ve Polatoğlu

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Forumun başında belirttim. Tavsiyelerinizde bütçe de olsun fakat, bütçeyi ikinci planda tutalım. Bu nedenle eski model orglar zaten herkesin bütçesini dengeler. Esas olan TSM ve THM icrasına ve kullanım kolaylığı olan en uygun özellikteki orgu tespit etmek ve tavsiyeleriniz bu yönde değerlendirmektir.
Çok pahalı org, "en iyi org" anlamı çıkarmayalım. Her pahalı güzelin mutlaka bir kusuru vardır.Öyle olsaydı, geçmiş zamanlarda çıkan en pahalı orglar, neden şimdiye kadar iyi olamadı?Neden hep arayış içerisindeyiz, bir düşünün. Çünkü işin içinde hep teknoloji ve talep var. Bu nedenle en azından alacağımız bir orgu amacımıza uygun, uzun vadeli kullanmaktır.
Forumda görüyorum, en son çıkanı veya ve pahalı olanı alınan orgların bile bu gün aldığını neredeyse ertesi günü çeşitli sebeplerle satanlar var. Üstelik zararına. Bu duruma düşmek kimsenin vicdanı rahat ettirmez. Onun için isabetli bir org tavsiye yaparak bu alım-satım-değiştirme karar sürecinde destek olmaktır.

Ketron modellerinin ses, ritim ve sağlamlık bakımından kaliteli olduğunu, ancak cihazın pratikliği ve teknik destek hususunda ne dersiniz?

Önceki cevap paylaşımda; bir orgun bana göre profesyonel olabilmesi için, bir eser içinde çeşitli ritimler varsa (8/8 - 3/4 -10/8 vb.) bu eseri icra ederken ritimler arası anlık geçiş yapabilme özelliklerine sahip midir? Sahip değilse eser yorumunda hatalar yaparsınız. Bu açığı her ne kadar doğaçlama ile kapatırsanız kulağı keskin olanların dikkatini çeker.Lütfen tavsiye ettiğiniz orglarda ritimler arası kesintisiz geçiş yapma (bir tuşla gibi) özellikleri var mıdır, yok mudur? Belirtiniz.

Yorumlarınız için tekrar teşekkür eder, saygı ve sevgilerimle...