• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Tsm ve thm için org tercihi

Cevap: Tsm ve thm için org tercihi

Sayın Polatoğlu

Evet nota arşivim çok geniş.Daha üzerinde çalışacağım çok eser var. Kamu görevlisi olduğum için zamanım yetmiyor. İster TSM olsun ister THM, adını duymadığımız çok güzel eserler var. Üstelik her makamdan. İnanın her makamın içinde o kadar güzel şarkılar varki, siz de hayran kalırsınız. Bu yüzden, uşşak, hüseyni veya bayati makamı seviyorum deyip kendinizi sınırlamayın.
Bu eserler gündemde tutulmadığı için genç kuşaklar pek bilmez. Eskiden bu şarkı ve türküler TV programlarında ve radyolarda çok daha fazla çıkardı. Şimdi ise büyük TV kanalların çoğu ana müzik kültürümüzden (TSM/THM) uzak kaldılar, artık vermiyorlar.Sadece diziler, yarışmalar ile bu gençlik yetiştirilmek isteniyor. Dar alanda bu işi yapan bazı küçük kanallar haricinde bir TRT kaldı.

Bu güzelim kültürümüzün müziğini doyasıya çalabilmemiz için donanımlı ve profesyonel org ile icra etmenin keyfi bir başka olduğunu anlamaktayım. Ama, esas olan teknolojik orgların tabi ki klasik orkestraların yerini ve tadını asla dolduramaz. Orkestra tadında en kısa ve ucuz yoldan giderecek olan modern orglardır. Yeni org olmak yada eskisini değiştirip tekrar org almak isteyenlere, tecrübe edinmiş müzisyen arkadaşlarımızın tavsiyelerine, desteğine ihtiyacımız vardır.
Kullandığım org artık görev yapamıyor, yaşlandı (Yaklaşık 24 yıl). Şimdi ise yeni bir org alma zamanı çoktan geldi geçti bile. Bu nedenle THM ve TSM geniş bir arşiv için sıradan bir org yetersiz olacağını düşünmekteyim. Şimdi her ne kadar ev kullanıcısı olsam dahi, ileride sahne veya düğün vb. işler için TSM ve THM icraya uygun tarz ve özelliklerle donanımlı olmalı.
tekrar görüşmek dileğiyle, saygı ve sevgilerimle.

Sayın Polatoğlu

Evet nota arşivim çok geniş.Daha üzerinde çalışacağım çok eser var. Kamu görevlisi olduğum için zamanım yetmiyor. İster TSM olsun ister THM, adını duymadığımız çok güzel eserler var. Üstelik her makamdan. İnanın her makamın içinde o kadar güzel şarkılar varki, siz de hayran kalırsınız. Bu yüzden, uşşak, hüseyni veya bayati makamı seviyorum deyip kendinizi sınırlamayın.
Bu eserler gündemde tutulmadığı için genç kuşaklar pek bilmez. Eskiden bu şarkı ve türküler TV programlarında ve radyolarda çok daha fazla çıkardı. Şimdi ise büyük TV kanalların çoğu ana müzik kültürümüzden (TSM/THM) uzak kaldılar, artık vermiyorlar.Sadece diziler, yarışmalar ile bu gençlik yetiştirilmek isteniyor. Dar alanda bu işi yapan bazı küçük kanallar haricinde bir TRT kaldı.

Bu güzelim kültürümüzün müziğini doyasıya çalabilmemiz için donanımlı ve profesyonel org ile icra etmenin keyfi bir başka olduğunu anlamaktayım. Ama, esas olan teknolojik orgların tabi ki klasik orkestraların yerini ve tadını asla dolduramaz. Orkestra tadında en kısa ve ucuz yoldan giderecek olan modern orglardır. Yeni org olmak yada eskisini değiştirip tekrar org almak isteyenlere, tecrübe edinmiş müzisyen arkadaşlarımızın tavsiyelerine, desteğine ihtiyacımız vardır.
Kullandığım org artık görev yapamıyor, yaşlandı (Yaklaşık 24 yıl). Şimdi ise yeni bir org alma zamanı çoktan geldi geçti bile. Bu nedenle THM ve TSM geniş bir arşiv için sıradan bir org yetersiz olacağını düşünmekteyim. Şimdi her ne kadar ev kullanıcısı olsam dahi, ileride sahne veya düğün vb. işler için TSM ve THM icraya uygun tarz ve özelliklerle donanımlı olmalı.
tekrar görüşmek dileğiyle, saygı ve sevgilerimle.

hassasiyetinize katılmamak mümkün değil, ben hala " yağdır mevlam su " yu dinlerken gözlerim dolar. " şarkılara sordum " dinlerken bu dünyadan soyutlanırım. " gözlerim uykuyla barıştı sanma " yıllar geçtikçe gönül ufkumda mahirleşir. ben de anadolu adliyesinde'im yakınlarda iseniz tanışmaktan şeref duyarım. saygılarımla.

Değerli Arkadaşlar,

TSM ve THM müzik için profesyonel anlamda tavsiye edebileceğiniz org sayısı parmak sayısı kadar mı? Devamı nerede .............???

Tavsiye Edilenler:
1- Korg Pa80, Pax1
2- Ketron XD9, SX300
3- Roland Bk-5 OR
4- Yamaha OR700, A2000
5- Gem................???
6- Kruzweil ..........???
7- Diğer................?

Sizinki biraz degisik bir soru olmus.Ama ilk tercih herzaman korg ikinci tercih ise sx3000dir.Anladigim kadariyla makamlari biliyorsunuz,yani prof diyebiliriz,mutlakada caliyorsunuzdur lakin aradiginiz riyimlerin cogu piyasada yok olanda sizin istediginiz gibi 4 farkli varyasyonlar degil,eger ritim yazmayi bilmiyorsaniz sizin icin cok zor,turku ve sanat tabanli setler cok piyasada ama ritimlerden once ne almak istiyorsunuz ona kara vermek lazim.Ki sizin icin suan korg derim pa80-800 veya 600qt den butcenize gore secin,cok iyi ritim yazan arkadaslar var bu sitede onlarda istediginiz ritim ve varyasyonlari yazdirin(belki makul bir ucret isteyebilirler)kendinize gore ayarlayip kullanin derim......

Ben yamaha or700 tr v2 kullanmıştım. Bahsettiğiniz özellikler on da şöyle vardı. Rtimleri atadığıız tuşlar var. O tuşlara ritimleri öncede atıyorsunuz. Sonra her biri için metronom değerlerini kaydediyorsunuz. Ritimler arası geçiş için tuşa basmanız yeterli. Ancak Canlı müzikte bu ritim geçişlerinin sorun yaratmaması için pratik olmak lazım.
Or700tr v2 yi incelemenizi tavsiye ederimi. Ben THM konserlerinde kullandım. Ritim ve alt yapı desteğini sağladım. Çok değişken olmayan sadece iki ritim değişmeli parçalarda hiç sorun yaşamadım. A2000 tr ler de de aynı özellikler mevcut. Yamaha a200 ler biraz daha iyidir.
Ancak bu parçalardaki ritim geçişlerini parça içerisinde tam olarak kusursuz yapmak oldukça zordur. Hiç bir elektronik alet canlı ritmin tadını ve performansını vermiyor. Şu an canlı ritm kullanıyoruz.

Sayın İrfanca,

Değerli açıklamalarınıza teşekkür ederim.
Türk Müziğinde maalesef değişken ritimli şarkı ve türkülerimiz mevcut. Bu tarzda eserlerin orgda çalınabilmesi için ritim geçiş özellikleri bulunması şarttır. Aksi halde müzik deformasyona uğrar.

Yamaha OR700 TR V2 modeli ile A2000 modelinde 2 değişken ritimle sınırlı özellik taşıması bile Türk Müziği icrasına uygun demektir. Ancak, sizin de belirttiğiniz gibi özellikle, canlı müzikte yapacağımız geçişlerdir. İşte temel sorun burada. TSM ve THM müzik yapanlar için “satın alacağımız org” bu özellikleri taşıması önem arz etmektedir.

Ritim geçiş özelliği taşıyan bir orgda “önceden ayarları yapmak ve kaydetmek” bir çözümdür fakat yeterli olmayacağı kanaatindeyim. Özellikle canlı müzikte bunu nasıl yapmalıyız?

Halen piyasada satılan orglar içerisinde canlı müziğe de uygun anlık (bir tuşla) geçişi sağlayan özelliğe sahip org var mıdır, yok mudur? Bunu ancak kullanıcılardan gelecek bilgiler ile öğrenmemiz mümkündür.
Bu konuda değerli arkadaşlarımızın önceki yorumlarına baktığımızda; olumsuz durumların olduğunu görmekteyim. Şöyle ki;
1) Ani geçiş sırasında tempo farkı oluşacağı,
2) Her ritmin kendine özgü sazlardan oluştuğundan, bir ritimden diğer bir ritme geçişte kullanılan sazlar arasında fark oluşacağı gibi ifade etmektedirler.

İşte, bu sorunu giderecek teknolojiye sahip halen piyasada bir org var mıdır? Veya bu sorunu giderecek başka çareler var mıdır? Değerli bilgi ve yorumlarınızı beklerim.

Saygı ve sevgilerimle.