• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Tüm tonlardan çalanlar için koma yerleri

ithrofila

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
PA3X...hohner melodika
Sayın arkadaşlar. özellikle orgta 12 ton tekniğini kullananlar için veya her ton dan çalanlar için özellikle karar sesine göre koma yerlerini aşağıdaki gibi yazdım. kendi çalışmam olduğu için eğer yanlış varsa hatırlatmanızı rica ederim. Çünkü gece kafam yoğunken bu çalışmayı yaptım.

do için = re la
re için = mi si
mi için = do# fa#
fa için = sol re
sol için= la mi
la için = si fa#
si için = do# sol#

do# için = re# la#
re# için = fa do
fa# için = sol# re#
sol# için= la# fa
la # için= do sol

Cevap: Tüm tonlardan çalanlar için koma yerleri

Teşekkürler değerli bilgi için.

sağ olun , var olun. Ayrıca ilerleyen zamanlarda trafiğini de yazacağım çok kolay anlaşılır şekilde.

Üstad pich bendi kullanma dersi de isterim.

bu koma yerlerini makam dizilimlerine göre verirsek daha faydalı olacağını düşünüyorum hocam. teşekkürler bilgiler için.

Üstad pich bendi kullanma dersi de isterim.

Hocam valla bilirisin ben pich ben kullanmam , kullanmayı da tam da bilmiyorum. Acemiliğimi bağışla lütfen. Bir de bu pitch ben kulağımı bozuyor.

bu koma yerlerini makam dizilimlerine göre verirsek daha faydalı olacağını düşünüyorum hocam. teşekkürler bilgiler için.

Tüm kararları bildikten sonra makam bilmene gerek yok. Zaten major ve minor gamlarında tüm makamlar var. Yeter ki sesleri tanı ve gamları tanı , hiç sorun olmaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tüm kararları bildikten sonra makam bilmene gerek yok. Zaten major ve minor gamlarında tüm makamlar var. Yeter ki sesleri tanı ve gamları tanı , hiç sorun olmaz.

öyle diyosanız öyle olsun hocam ama verdiğiniz bilgi dahilindeki komalarla dizilimleri farklı düşünürsek ancak uşşak, karcıgar ve (kısmen) rast çıkar.. ama hüzzam segah nikriz vs. dersek bu komalar tutmaz hocam bunun kararla ilgisi yoktur..

öyle diyosanız öyle olsun hocam ama verdiğiniz bilgi dahilindeki komalarla dizilimleri farklı düşünürsek ancak uşşak, karcıgar ve (kısmen) rast çıkar.. ama hüzzam segah nikriz vs. dersek bu komalar tutmaz hocam bunun kararla ilgisi yoktur..

Yanlış anlamayın lütfen. Hangi karardan çalıyorsunuz ? ona göre bir izah edeceğim, daha anlaşılır olacaktır.

Şöyle ifade ediyim. Ben çok az da olsa cüzi makam bilgim vardır. Ben Gamları ve sesleri bilirim. Bu doğrultuda yerli hemen hemen her türlü parça olmak üzere kısmen de yabancı çalabiliyorum.
Re kararı veya kadansından çalan kişi mi ve si ye koma verdiği zaman , makamlara göre koma değişiyorlar mı ? merak ettiğim için soruyorum.
Eğer değişmiyorsa (derecelendirmeden bahsedmiyorum) bahseddiğim gam da aynı şeydir. Zaten ileri zamanda re den çalan veya mi den çalan kimse, aynı şekilde la dan örnek parçalara göre bu karardan nasıl olur, tuşe numara yöntemi ile yazacağım. Görülecek ki değişen hiç bir şey olmayacaktır. Değişen sadece trafiğidir.

Ben öğrenmek istediğim re kararında makamlara göre koma yeri değişiyor mu. Eğer değişiyorsa hangi makamda nerelere koma veriliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 66.7%
  • Kararsızım

Oy: 7 29.2%
  • Hayır

Oy: 1 4.2%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

Geri