• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Üstadlardan Kısa Sap Önerisi Rica Ediyorum

bir nefes anadolu

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yok
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle aranıza yeni katıldım. İsmim selçuk, ankarada oturuyorum.
Yaklaşık 10 yıldır kısa sap bağlama çalıyorum. Eski bir oyma dut kısa sap bağlamam vardı. Onu bir akrabama verdim. Bir iki yıldır bağlamam yok. Bu bahsettiğim bağlama da oldukça kaliteli bir bağlamaydı, eline alan bunu nerden buldun diyordu :)

Şimdi artık orta halli bir bağlama beni kesmeyecektir. Şöyle kaliteli güzel evladiyelik bir kısa sap bağlama almak ya da yaptırmak istiyorum. İşin teknik tarafını çok iyi bilmiyorum. Ağacı ne olmalı, sapı ne olmalı, burgusu ne olmalı vb vb.

1500 TL ye kadar bütçe ayırdım. En çok Erdal Erzincan, Tolga Sağ ve Arif Sağ dinlerim çocukluğumdan beri ve hep onların türkülerini çalarım dolayısıyla onların bağlamalarının sounduna yakın bir bağlama istiyorum. Ayrıca şelpe ye de uygun bir bağlama olursa güzel olur, sürekli şelpe çalışmayacağım ama çalşmak istediğimde de beni üzmemesini isterim.

Benim aklıma Erdal Erzincan saz evi var ama bilmiyorum sizin önerileriniz neler olabilir. Özel yaptırmak mı, hazır satın almak mı?

Vereceğiniz tüm fikirler çok makbule geçecektir.

Not: Elektro bağlama değil normal bağlama alacağım.
Not2: 40 cm ya da 42 cm olması neyi değiştiriyor, hangisini tercih etmeliyim. Dediğim gibi yakalamaya çalıştığım tını; Erdal Erzincan bağlamasına yakın bir tını.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Üstadlardan Kısa Sap Önerisi Rica Ediyorum

Kardeşim yaşım 35 ama 28 yıllık bağlamacıyım. Son 7 senedirde aynı zamanda org kullanıyorum. Sana tavsiyem siparişle bağlama yaptırma. 1500 tl güzel rakam hazır yapılmış hatta 1-2 yıllık sesi oturmuş bağlama almandır. Kulagın iyiyse ağaca falan aldanma tınısı seni ençok memnun eden bağlamaya paranı ver. Yılmaz saz evinin sazları güzeldir. yada okmeydanında güzel sazevleri vardır. onlara bak...

Bencede yaptırmak yerine hazır almalısın.Böylece bir sürü saz deneme şansın olur.abanoz burgulu çift kat polyester shadov eşikaltılı,klavyesi önden işlemeli bir kısa sap çok hoş olur

tekne maun ağacı
sap ladin ağacı
kapak yumuşak ağaçlar tercihen ak gürgen olabilir
not : sen sen ol sazı deldiripte fismen ekoleyzır taktırma sadece shodaw eşik altı diğer aparatları ayrı kullan

Tek tavsiyem hazır bi bağlama elini ve kulağını okşayan bi bağlama almandır.1500 lira bütçen oldugunu kimseye söyleme:))

yoksa 500tl saz olur 2000tl oda senin güzel hatırın için 1500 tl olur :)

Kardeşim yaşım 35 ama 28 yıllık bağlamacıyım. Son 7 senedirde aynı zamanda org kullanıyorum. Sana tavsiyem siparişle bağlama yaptırma. 1500 tl güzel rakam hazır yapılmış hatta 1-2 yıllık sesi oturmuş bağlama almandır. Kulagın iyiyse ağaca falan aldanma tınısı seni ençok memnun eden bağlamaya paranı ver. Yılmaz saz evinin sazları güzeldir. yada okmeydanında güzel sazevleri vardır. onlara bak...

hocam cevap için teşekkürler. ankara'da bahsettiğim özelliklerde güzel hazır bağlama yapan bir saz evi önerebilir misiniz?

Bencede yaptırmak yerine hazır almalısın.Böylece bir sürü saz deneme şansın olur.abanoz burgulu çift kat polyester shadov eşikaltılı,klavyesi önden işlemeli bir kısa sap çok hoş olur

cevap için teşekkürler. bahsettiğim gibi işin teknik tarafına yabancıyım, sizden rica etsem bu kavramları açıklayabilir misiniz. bu sayede daha bilinçli bir şekildebağlama alabilirim.

abanoz burgu nedir mesela, alternatifleri nedir?
çift kat polyesterin faydası nedir? (sadece cila önerenler de var)
shadov eşikaltı nedir ne işe yarar, alternatifleri nedir?

tekne maun ağacı
sap ladin ağacı
kapak yumuşak ağaçlar tercihen ak gürgen olabilir
not : sen sen ol sazı deldiripte fismen ekoleyzır taktırma sadece shodaw eşik altı diğer aparatları ayrı kullan

cevap için teşekkürler. dediğim gibi teknik tarafına hakim olmasam daben de bağlamayı deldirmeme taraftarıyım zaten. ancak bu shadow eşikaltı nedir bilmiyorum. bir de diğer aparatları ayrı kullan derken ne kastettiniz?

Tek tavsiyem hazır bi bağlama elini ve kulağını okşayan bi bağlama almandır.1500 lira bütçen oldugunu kimseye söyleme:))

Teşekkürler. Evet tabi ki bütçeyi söylememek lazım :) O halde şu soru aklıma geliyor; sonuçta bağlamada çok keskin bir şekilde 1.kalite,2.kalite,3.kalite bağlama diye birşey olmadığı için, saz evlerine gittiğimde bu civarda bir bağlama aradığımı nasıl tarif etmeliyim?