• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Yamaha MOX6 İnceleme ve Kullanım Görüşlerim...

ChordSolo

Forum Doktoru
Yönetici
Administrator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
chordsolo.wixsite.com
Enst.
Yamaha PSR670&750
Merhaba,

Kısa bir süre önce MOX6 sahibi oldum.İş yoğunluğundan dolayı bir süredir cihazı doğru düzgün inceleyip görüşlerimi yazamamıştım ki buna nihayet zaman bulabildim...

Öncelikle belirteyim ki Yamaha synth kullanıcı ve meraklıları için bence çok cazip bir fiyata çok önemli yeteneklere sahip bir cihaz ortaya çıkarmış gerçekten...

Yamaha'nın Tyros yada PSR serisindeki aranger keyboardlara alışkın benim gibi adamlar için cihaz ilk başta biraz karışık geliyor, lakin sonradan işler kolaylaşıveriyor.

Cihaz üzerindeki son derece güzel sample edilmiş sesler, bunlar arpej modları ve ritm patternleri bulunuyor.Üstelik bunların sayısı hiç de azımsanmayacak sayıda.Sadece sizi bunları seçmek kalmış.
Sesler birkaç düğme çevirerek kolayca editlenebiliyor, üstelik canlı performans çalarken bile birkaç düğme çevirerek bu işleri yapabiliyorsunuz direkt...

İşin güzel yanı, bundan önce Yamaha'nın davul kitlerinden hep şikayet etmişimdir fakat nihayet Yamaha bu alette bu sorunun üzerine eğilmiş. Hakikaten son derece hoş davul kitleri bulunuyor hatta patterndekileri dahil birkaç tuş çevirerek değiştirebiliyorsunuz...

Özellikle tekno,elektronik ve jazz tutkunları için şahane arpej yada patternler koymuşlar alete...

Cihaz son derece hafif ve kullanışlı dizayn edilmiş.Yamaha Motif serisinde yakaladığı ses kalitesini hemen bu alete yansıtmış zaten. Motif alamayan düşük bütçeli kullanıcılar için bence tek seçenek...!

İnternet üzerinde tuşeden yakınan birkaç kişiyle karşılaştım ama bu açıkcası piano ağırlığı istemeyen parmaklar için bence çok sorun değil. Çok çok kaliteli diyemem ama yakınıldığı kadar da vasat olmayan bir tuşeye sahip...

Gelelim cihazın beni en etkileyen Cubase ve diğer DAW larla entegrasyonuna.Cubase kullandığım için size sadece Cubase'den örneke verebileceğim ama cihaz zaten Cubase haricinde Logic ve Sonar içinde entegre edilmiş durumda.Size düşen menüden hangisini kullandığınızı işaretlemek oluyor.

Cihazın üzerinde ses kalitesi hiç de yabana atılmayacak 16 bit bir ses kartı bulunuyor ki işin en heyecanlı kısmı da zaten burada başlıyor.Özellikle evde müzik yapan arkadaşlar için bu harici bir enstruman ses kartı demek oluyor ki, buda size ilaveten kayda sokacağınız gitar,bas gitar,mikrofon yada basitçe mikrofonlanabilecek bir enstruman( bu ne kadar başarılabilir bilmiyorum ama) gibi elemanların iyi bir kayıt kalitesiyle kayıt almanıza imkan veriyor.

Yamaha&Steinberg birlikteliği size harika bir çalışma alanı oluşturuyor.Yapmanız gereken tekşey "quick setup" üzerinden ne kaydedeceğinizi seçip bilgisayardan Cubase'i çalıştırmak ve "DAW Remote" tuşuna basmak.Bu aşamadan itibaren tüm kontroller klavye üzerine yükleniyor ve artık mouse kullanmak zorunda bile kalmıyorsunuz.Üstelik audio kayıt yapmak istiyorsanız cihaz bu kez USB bağlantınızı audio interface olarak kullanarak son derece düşük bir kayıpla Cubase'e gönderiyor...

Bir diğer artı ise MOX ses bankasının DAW ınız üzerinde aynı zamanda bir VST olarak da açılması.Bu sayede MOX'un tüm ses bankasını VST olarak da açabiliyor dilerseniz midi olarak kayda sokabiliyorsunuz, tıpkı diğer vstlere yaptığımız gibi.

Sistemimizde yüklü diğer VST lerin de çalınmasında bir problem yok.Projenizde Yamaha Asio Driverı seçili olmalı, geriye kalan herşey bildiğiniz gibi....

Paket içeriğinde size Cubase AI5 de sunuluyor, lisanslanmak üzere ki bunu Yamaha sitesinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz zaten.İnternetden indirebileceğiniz cihazla gelen 2 VST daha size hediye ediliyor, ama şahsen ben bunları indirmedim...

Sonuç olarak bu gerçekten özel bir cihaz...Özellikle müzik-bilgisayar işlerine yeni bulaşma aşamasında olanlar için ilave masraflar yapılmadan ilk etapta alınabilecek bir alet.Çünkü herşey fazlasıyla kolaylaştırılmış durumda...

Birkaç fotoğraf;

4d0tl.jpg

456ww.jpg

Saygılarımla,

Ch.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Yamaha MOX6 İnceleme ve Kullanım Görüşlerim...

fr den slmlar yav bahadir bmw nin kotusu olurmu bmw bmv dir abi hehehe bilgilendirme icintskler almak isdeyelerin aklindaki sorulari biraz olsun aydinlatmisi n merci

özeleştirim:
elektronik dünyada bir teknoloji çılgınlığı almış başını gidiyor...artık inanılmaz donanımlı klavyeler bize yetmez oldu(ne yapıyorsak?..)...evde bazen karton kutularda paketlenmiş ekipmanlarıma bakıyorum...sayısız vst...ler(en çok wizoo darbuka ve latigoyu sevmiştim..)
dünya kadar yardımcı studio proğramları(halion,awea studio,reycle..vs bazıları..)..reason la bayağı uğraşmıştım...guıtar pro 5,sıbelıus,cubase,nuendo,cakewalk sonar,,,wawes serileri...bunları saymak bir günümü alır....geriye bakıyorumda bu proğramlarla uğraşmak çok geniş zamanlarımı aldı...
yıllar önce beraber klasik gitar çalıştığımız bir arkadaşım şimdi dünyaca ünlü bir klasik gitar virtiözü...bense maymun iştahlığım yüzünden asturıas ı,malaguena yı bile tam olarak çalamadan müziğin başka dalgalarına atıverdim kendimi...arkadaşım son olarak yeni yaptırdığı bir klasik gitarın resmini yolladı...aktif olarak çaldığı 3 tane mükemmel tınılara sahip gitarları var...benimse mezarlığa gömdüğüm sayısız enstrüman...
uzun zamandır gitar çalmıyorum...elektro ,akustik ve klasik gitarım salonda bir köşede atılı duruyorlar...
bütün yaptığım hala PC başında müzik proğramlarını incelemek..ha ara sıra orgun başına geçiyor bir kaç özel çalışma yapıyorum...
son söz:bir çok müzik proğramını çok iyi kullanıyorum...kullanmadıklarımın işlevselliğini ayrıntılarıyla biliyorum...yani hep biliyorum..
ama asla iyi bir müzisyen olamadım...
daha yeni yeni özelliklere sahip cihazlar çıkacak...hep çıkacak...hep çıkacak...
.............................................................................................................
sevgiler hepinize....

özeleştirim:
elektronik dünyada bir teknoloji çılgınlığı almış başını gidiyor...artık inanılmaz donanımlı klavyeler bize yetmez oldu(ne yapıyorsak?..)...evde bazen karton kutularda paketlenmiş ekipmanlarıma bakıyorum...sayısız vst...ler(en çok wizoo darbuka ve latigoyu sevmiştim..)
dünya kadar yardımcı studio proğramları(halion,awea studio,reycle..vs bazıları..)..reason la bayağı uğraşmıştım...guıtar pro 5,sıbelıus,cubase,nuendo,cakewalk sonar,,,wawes serileri...bunları saymak bir günümü alır....geriye bakıyorumda bu proğramlarla uğraşmak çok geniş zamanlarımı aldı...
yıllar önce beraber klasik gitar çalıştığımız bir arkadaşım şimdi dünyaca ünlü bir klasik gitar virtiözü...bense maymun iştahlığım yüzünden asturıas ı,malaguena yı bile tam olarak çalamadan müziğin başka dalgalarına atıverdim kendimi...arkadaşım son olarak yeni yaptırdığı bir klasik gitarın resmini yolladı...aktif olarak çaldığı 3 tane mükemmel tınılara sahip gitarları var...benimse mezarlığa gömdüğüm sayısız enstrüman...
uzun zamandır gitar çalmıyorum...elektro ,akustik ve klasik gitarım salonda bir köşede atılı duruyorlar...
bütün yaptığım hala PC başında müzik proğramlarını incelemek..ha ara sıra orgun başına geçiyor bir kaç özel çalışma yapıyorum...
son söz:bir çok müzik proğramını çok iyi kullanıyorum...kullanmadıklarımın işlevselliğini ayrıntılarıyla biliyorum...yani hep biliyorum..
ama asla iyi bir müzisyen olamadım...
daha yeni yeni özelliklere sahip cihazlar çıkacak...hep çıkacak...hep çıkacak...
.............................................................................................................
sevgiler hepinize....

Meraklanma Abi Yanliz degilsin :)
En Azindan Ben varim senin gibi olan eminim daha niceleri ....
Keske birinde sebaat etseydim diyorum simdi ama gecti yillar hepsinden aldim yarim yarim...

Arkadaşlar küçük stüdyomuza dahil olan MOX6 ile yaşadığım tecrübeleri ve şu ana kadar öğrendiklerimi yazmak istedim...

Öncelikle belirtmek istediğim şey ilk başta bu cihazın son derece karışık olduğunu düşünmüştüm.Belki de bu benim klasik arranger keyboard ve cubase kullanım alışkanlıklarımdan kaynaklanıyor aslında,bunu sonradan fark ettim.

Şu anda MOX6 benim için resmen "master klavye" oldu çıktı.
Tüm cubase kontrollerinin üzerine gelmesi çok büyük bir nimet ve kolaylık bir kere.:)
Hatta öyle ki çalışırken neredeyse bilgisayar monitörüne bakmaz oldum...
Quick Set Up dan birşey seçmeden sadece "daw remote" fonksiyonunu kullandığım zaman eğer device da yamaha ses kartı üzerinde isem master potunu tamamen kısıyorum ve yine cubase e komuta etmeye devam ederek cihazı midi klavye olarak kullanıyor, istediğim vst yi tetikleyebiliyorum.

Hepimizin malumu olduğu üzere cihazda inanılmaz sesler var.Zaman zaman hafife aldığım katgorilerin içinden bile müthiş sesler karşıma çıkıyor.Genellikle cihaz seslerini Mox6 vst ni kullanarak yazıyorum midi olarak.Gerekli düzenlemeler bitince bir audio kanal açıp diğer kanalları(varsa) mute edip kanalı audio ya çeviriyorum.Tabii bu aynı zamanda işlemciden tasarruf edebilmemi sağlıyor.
Gönül ister ki bu kadar audio kanal varken keşke protools ile çalışıyor olabilseydim...
Efekt olarak çok fazla bir müdahaleye gerek duymasa da bu sesler yine de mix genel dengesi içinde bazen müdahale gerektiriyor.

Ancak cihaz seslerindeki ebatına ve fiyatına göre bu kalite aynı zamanda sevgili Batuh'un, Can Abi'nin ve Salim'in neden Yamaha'ya bu derece gönül verdiklerini de anlamama sebep oldu aslında...:D.

Bu arada davul kitleri resmen bir derya deniz...Son derece gerçekçi ve dengeli sesler koymuşlar alete...Hele hele önceki modellerdeki benim hep şikayet ettiğim iğrenç snare tonundan kurtulduğum için öyle sevinçliyim ki anlatamam.Hatta durumu biraz daha ileriye götürerek S900 deki hazır bir ritmin davul kitlerini MOX6 ya çaldırdım.Sonuç muhteşem oldu...Eğer becerebilirsem bunları pattern'e çevirmeyi düşünüyorum ama bu çok zaman alabilecek birşey gerçekten...:)

Tabii ben cubase sequencerı kullandığım için cihazın üzerindeki sequencerı çok fazla kullanma ihtiyacı duymadım açıkcası.Denemek için biraz kurcalamıştım ama son derece kolay bir işlem gibi görünüyor...

Cihazın başta yaşadığım driver sorununu halledip tam manasıyla kullanmaya başlayınca, neredeyse kaç haftadır ne Yamaha S900'ün ne de çalışmalarda oxygen49 un düğmesine dahi basmadım.

Malum S900 ü satmaya kıyamıyorum ama büyük ihtimalle oxygen49 u ilk fırsatta satışa çıkaracağım sanırım...

Aletin üzerindeki ses kartı da bir övgüyü hak ediyor.Bu karttan bu performansı beklemezdim doğrusu...Gerçekten çok beğendim.Device dan kartı seçerek istediğim zaman presonus a dönüyorum.Ne kadar da olsa presonus kadar kaliteli değil haliyle...
Ama zaten Yamaha bu aleti tasarlarken sizin ilave hiçbir donanıma ve yazılıma ihtiyacınız olmaması gerektiğini baştan düşünmüş.Amerika'yı yeniden keşfe gerek yok, herşey çok açık ve net.Bu parayı verin, iyi bir kulaklık ve mikrofon edinin, enstruman kayıtlarınız dahil herşeyi bu cihazla halledersiniz...:)

Sevgili DreamSongs'un çalışmasını genişletirken sadece bir kere Yamaha ses kartı üzerindeyken bir çatırtı ve cızırtı yaşadım sadece...Sanırım fazla yüklendim alete

Son çalışmada ağırlıklı olarak MOX6 seslerini kullandım.Mox6 vst si dışında sadece iki kanal virtual guitarist ve real guitar kullandım.Geriye kalan sesler tamamen MOX6 dan oldu ki özellikle bass ı oradan alacağım hiç aklıma gelmezdi....

İşin güzel yanı vstlerle güzel bir entegrasyon yaşadım, ilk defa yaptığım bir çalışmadan bu kadar keyif aldım.Bugün yarın bitecek halen mix ile uğraşıyorum ama büyük ihtimalle sizler de çok beğeneceksiniz...:)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Aletin gelmesi için çok heycanlanıyorum abi bu ses kartı olayı falan da çok güzel gerçekten iyiki almışım :) ayrıca verdiğin bilgiler içinde teşekkür ederim.

rica ederim, hayırlı olsun tekrar...

Ch.

rica ederim, hayırlı olsun tekrar...

Ch.

Kardeş öncelikle MOX6 hayırlı olsun,,,bol kazançlı ve iyi günlerde kullan...
Ben de almayı düşünüyorum,,,türk sample sesleri var mı,,bir de ekran veya alet pratik mi??şimdiden teşekkürler.....

evet bazı etnik sesler var ama benim yaylılar hariç pek de hoşuma gitmedi açıkcası.
Tyros kullanıyorsanız emin olun bu ekranı sevmezsiniz lakin...

Ch.

Selamlar Yamaha MOX6 klavyem var. Fosucrite studio gen 3 paketini aldım kayıt yapabilmek için. Fakat daha önce ne kayıt yaptım ne de kayıt programı kullandım. Studio one 5 ve ableton yüklü şu an bilgisayarda. Bilgisayarın aygıt bölümünde yamaha klavyemin ismi görünüyor fakat yanında sarı bir ünlem işareti var sürücü kullanılamıyor diyor. Ne yaptıysam driver bulamadım klavyem için. Bulduğum driver'ları da yüklerken " error 25001 yamaha no device connected " diye bir hata alıyorum ve tanıtamıyorum klavyemi.

Kayıt programları içerisinde belki bir şeyler yaparak durumu çözebilirim ama bunu da bilmiyorum =)

Lütfen bilen birileri aptala anlatır gibi anlatabilir mi ?