• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Awave ile kmp-taksim boyut düşürme

• Konbuyu başlatan Besbur
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 20
  • Görülen : 16K

Besbur

Paylaşımcı
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
dantetr, akordeon, gitar, saz,
Merhaba arkadaşlar ram sıkıntısı olan ve bilmeyen dostlar için hazırlanmıştır.

problemimiz şu.yüksek boyutlu taksimleri nasıl boyutunu düşürüp kullanabiliriz.
yapacağımız ilk iş kullanacağımız veya parça başlarında bulunan ve geçişleri taksimleri wav haline getirmemizdir(wav olması tavsiyemdir)ç

örnek olması açısından ben 20 mb lik bir elektro taksimi kullandım-bu sesi kaliteyi bazmadan yaklaşık 5 mb seviyesine düşüreceğim,ilk önce kullanacağımız taksimin boyutunu görelim

awave programını açıp yapacağımız taksimi mause ile sürekleyip programın sayfasına bırakalım

taksime çift tıklayalım edit sayfamız açılacak

açılan sayfada editör e tıklayalım,sample mizin grafiksel görüntüsü karşımıza gelecektir

burada sample deki boşlukları veya keseceğimiz yerleri ayarlarız.aşağıda ki resim de sonda olan boşluğu kesiyorum ,bu boşlukları kesmemiz boyutta kazanç sağlıyor.bu işlemi keseceğimiz yere mause ile tıklıyoruz ve mausun sol tuşunu bırakmadan keseceğimiz yere kadar çekiyoruz.keseceğimiz yer ekranda farklı renkde görülüyor.aşağıda ki menüden CUT a tıklıyoruz ,seçtiğimiz yer kesilmiş oluyor.tamam a tıklıyoruz

Tekrar general sekmesine geliyoruz.aşağıdaki resim de kırmızı ile işaretlenen yerler çok önemli.burada sample hız ve bit derinliği görülüyor.eğer bit derinliği 16 dan büyükse(bazen wave ler 128 oluyor) bunu 16 olarak değiştirin ve hızı yaklaşık iki kat arttırın

hızı iki kat arttırın ve tamam a tıklayın

şimdi tekrar sample yapacağız ekrandan resampleye tıklayın

Resample yaptığımızda ekran aşağıdaki gibi olur.burada kırmızı ile işaretli yer hız arttırdığımız bölümdür

buraya tıklayın ve hızı 22000 seviyelerine getirin(defalarca denedim bu hızda kalite pek bozulmuyor) bu hızı daha da düşürebilirsiniz kalite azalacağını unutmayın

Hızı düşürdükten sonra alt sekmeden son bölümünü tıklayın

Tekrar general sayfasına dönecektir burada uygula ve tamam deyin

program anasayfaya dönecektir.taksimimize sağ tıklayalım açılan menüden ilk seçeneği işaretliyelim (save select wa... )

Seçimi yaptıktan sonra aşağıda görülen resim açılacaktır.Kırmızıyla işaretli yerde kayıt türü yani dosyamızın ne tür olacağı yazıyor .ben wav olarak başladığım için wa seçtim.siz buraya tıklayarak farklı formatları seçebilirsiniz

kayıt yerimizi seçip kaydet tuşuna basıyoruz hepsi bu kadar arkadaşlar.yeni boyut yaklaşık 5 mb.

bundan sonra kmp yapabilirsiniz.kmp yapmasını bilmeyen arkadaşlar varsa haber versin bu konuda onuda açıklayayım.

NOT:DEĞERLİ DOSTLAR BU İŞLEMİ YAPINCA HIZ ARTIYOR BU NEDEN LE ORJİNALİ C3 DE ÇALACAK TAKSİM C1 E VEYA DAHA GERİDE Kİ HERHANGİ BİR TUŞTA ÇALIYOR UNUTMAYIN.

NOT2:BEN BU TAKSİMİ YANİ 20 MB LİK TAKSİMİ 1.5 MB YE DÜŞÜRDÜM YUKARIDAKİ YOLU UYGULAYARAK 5 MB YE DÜŞÜRDÜĞÜMÜZ TAKSİMİ SİZLER DAHA DA AŞAĞI DÜŞÜREBİLİRSİNİZ.

selam ve saygılarımla.burhan

Cevap: Awave ile kmp-taksim boyut düşürme

hoş geldin usta hayırlısıyla umreye gidip geldiniz gördüğüm kadarıyla Allah kabul etsin. iyi forumlar.
paylaşım içinde teşekkürler.

hoş geldin usta hayırlısıyla umreye gidip geldiniz gördüğüm kadarıyla Allah kabul etsin. iyi forumlar.
paylaşım içinde teşekkürler.

teşekkür ederim dostum,evet döndüm. Allahım eksiğiyle kabul eder niyetimizi inşallah.Allah isteyen herkese oraları görmeyi nasip etsin,amin. selamlar

merhaba dostlar,boyutu düşürdüğümüz sample yi şimdi kmp yapalım.tabi yine Awave yi kullanacağız.

programı açıp boyutu düşürdüğümüz taksimi mause la tutup programın içine atalım.aslında ilk açıklamada boyutu düşürüp hiç dışarı çıkarmadan bu işlemleri yapacağız ama konu hem boyut düşürme hem de kmp yapma olduğu için ayrı yazıyorum.hem kmp yapmasını bilmeyen dostlarada yardımcı oluruz.resim aşağıda

ben örnek açısından elazığ klarnet taksim yapıyorum.programın içine attığımız elazığ klarnete çift tıklayalım açılan sayfa edit sayfasıdır

burada sample nin hızı bit değeri ve en önemlisi de root key-yani hangi tuştaki değer(nota) olduğu görülüyor.Biz sesin tam nota değerini bulmak için Auto tune yazan yere tıklıyoruz

açılan menüden rootkey+fine a tıklıyoruz.program sesin gerçek notasını ve değerini buluyor.bu işlemi kullandığımız bir çok sesin notalarında deneyin ve seslerin ne kadar hatalı olduğunu görün.en çok kullanılan edi zurna da hemen hemen her ses kendi notasında değil.kimse yanlış anlamasın ,kötüleme değil doğruyu bulmakdır gayretimiz.resim aşağıda

rootkey+fine yaptıktan sonra sesin asıl değeri aşağıda ki gibi oluyor.

daha sonra editör e tıklayın,açılan menü sesin veya taksimin grafiksel görüntüsüdür.burada sesi kesip kısaltabilir,vey bir bölümünü kopyalayıp sese ekleyebilirsiniz.cut=kesme,copy=kopyala,paste=yapıştır vs.
tavsiyem ses veya taksim başı ve sonundaki boşlukları kesin taksim ortalarında çok boşluk varsa bu boşluklarıda kesin ve yanaştırın.mesela kanun taksim çalıyor ortalarda duruyor ve bir süre sonra tekrar başlıyor.işte bu boşluğu yok edelim.

bu işlemi yapıp tamam dedikten sonra program başlangıç sayfasına dönecektir
sol tarafda bulunan collection yazısına mause nin sağ tuşuyla tıklayalım

açılan menüden add new instrument i seçelim

bu işlemden sonra new instrumen yazısı gelecektir.bu yapacağımız ses veya taksimin başlangıç işlemidir

new instrumen yazısına mause nin sağ tuşuyla tıklayıp açılan ekranda rename instrument i seçelim.bu işlem yaptığımız sese veya taksime isim vermemize yarayacak

şimdi new instrument yazısı nı değiştirebiliriz

ben elazığ klarnet taksim olarak isim yazdım ve enter tuşuna basarak kaydettim.

isim yazdıktan sonra kırmızı ile işaretli olan + bölümüne mause ile tıklayıp layer bölümünü oluşturalım.layer katman demektir.burada şunu açıklamakta fayda var;bazı sesler tuşa hızlı bastığınızda karekter değiştirir veya farklı çalar.işte bunu layer kısmında yapıyoruz.layer 1 de normal ses ,layer2 de hangi notalarda değişmesini istediğimiz ses hatta aynı sesin içinde layer3 açıp taksim bile yapabiliriz..resim aşağıda

Layer in üzerine gelip mause ile sağ tıklıyoruz ve açılan menüden add new region u seçiyoruz

new region u seçtikten sonra aşağıdaki menü açılacaktır.burada key range çok önemli bu sesimizin veya taksimimizin hangi nota aralığı veya hangi tuşlar arasında çalması gerektiğinin tayin edildiği bölümdür.ekranda C-1 ile G-9 arasında seçim yapılmış olarak görülüyor.taksimlerde bunu kullanabiliriz .
ancak çok notadan oluşan seslerde bu işlemi yaparken notanın kendi değerini vermeliyiz.mesela E3 notasını E3 ile F3 arasında çalmalıyız.tüm klavye notalarına göre bu işlemi yapmamız mümkün değil(128 farklı ses kaydetmemiz gerekir).biz 5- veya 9 ses kaydediyoruz ve bu sesleri kalvyede dağıtıyoruz.mesela başlangıç notamız E3 ise seçtiğimiz sesi C-1 ile E3 arasında çaldırıyoruz.son notada A5 olsun .bunuda A5 ile G9 arasında çaldırıyoruz.bu konuyla ilgili ayrıntılı bir bilgi daha sonra hazırlayıp sunacağım

yukarıda ki işlemi yapıp tamam dediğimizde sesimiz veya taksimimiz hazırlanmış oluyor.çoklu ses yaptığımız da her nota için tekrarlamamız gerekiyor.

bu işlemden sonra isim verdiğimiz sample mize sağ tıklayıp( ben elazığ klarnet yazdım) açılan menüden ilk seçeneği işaretliyoruz .save select ......

yukarıda ki işlemi yapınca kayıt sayfası açılacaktır.aşağıda ki resim de kayıt türü olarak farklı formatlar gelebilir.resimde KMP den farklı format görülüyor

biz bu kayıt bölümüne tıklayıp istediğim KMP formatını listeden bulup işaretliyoruz.Unutmayın iki tane KMP formatı var bizler KMP-Korg triton keymep... kullanıyoruz .dolayısıyla bu formatı seçeceğiz.seçtikten sonra kaydet diyoruz ve taksimimiz KMP olarak masa üstüne dosya halinde kaydedilmiş oluyor.

işlem bu kadar...

Değerli dostlar umarım faydalı olmuştur.bu konu içinde farkedilmeye bilir.belki adminlerimiz bu KMP yapma işini ayrı konu olarak yayınlarlarsa daha fazla kişi faydalanır diye düşünüyorum.takdir onlarındır.
selamlar .burhan

Merhabalar kardeşim hoş geldin geldigin bellı oldu hemen allah kabul etsın allah hepimize nasıp etsın o mubarek yerlerı kal saglıcakla

Merhabalar kardeşim hoş geldin geldigin bellı oldu hemen allah kabul etsın allah hepimize nasıp etsın o mubarek yerlerı kal saglıcakla

sayın abim çok teşekkür ederim,dediğin gibi allah isteyen herkese nasip etsin.keşke daha önce gitseymişim.selamlar

tesekürlerrr ama link nedir.. indir???????? lazim lütfen..

new instrumen yazısına mause nin sağ tuşuyla tıklayıp açılan ekranda rename instrument i seçelim.bu işlem yaptığımız sese veya taksime isim vermemize yarayacak

şimdi new instrument yazısı nı değiştirebiliriz

ben elazığ klarnet taksim olarak isim yazdım ve enter tuşuna basarak kaydettim.

isim yazdıktan sonra kırmızı ile işaretli olan + bölümüne mause ile tıklayıp layer bölümünü oluşturalım.layer katman demektir.burada şunu açıklamakta fayda var;bazı sesler tuşa hızlı bastığınızda karekter değiştirir veya farklı çalar.işte bunu layer kısmında yapıyoruz.layer 1 de normal ses ,layer2 de hangi notalarda değişmesini istediğimiz ses hatta aynı sesin içinde layer3 açıp taksim bile yapabiliriz..resim aşağıda

Layer in üzerine gelip mause ile sağ tıklıyoruz ve açılan menüden add new region u seçiyoruz

new region u seçtikten sonra aşağıdaki menü açılacaktır.burada key range çok önemli bu sesimizin veya taksimimizin hangi nota aralığı veya hangi tuşlar arasında çalması gerektiğinin tayin edildiği bölümdür.ekranda C-1 ile G-9 arasında seçim yapılmış olarak görülüyor.taksimlerde bunu kullanabiliriz .
ancak çok notadan oluşan seslerde bu işlemi yaparken notanın kendi değerini vermeliyiz.mesela E3 notasını E3 ile F3 arasında çalmalıyız.tüm klavye notalarına göre bu işlemi yapmamız mümkün değil(128 farklı ses kaydetmemiz gerekir).biz 5- veya 9 ses kaydediyoruz ve bu sesleri kalvyede dağıtıyoruz.mesela başlangıç notamız E3 ise seçtiğimiz sesi C-1 ile E3 arasında çaldırıyoruz.son notada A5 olsun .bunuda A5 ile G9 arasında çaldırıyoruz.bu konuyla ilgili ayrıntılı bir bilgi daha sonra hazırlayıp sunacağım

yukarıda ki işlemi yapıp tamam dediğimizde sesimiz veya taksimimiz hazırlanmış oluyor.çoklu ses yaptığımız da her nota için tekrarlamamız gerekiyor.

bu işlemden sonra isim verdiğimiz sample mize sağ tıklayıp( ben elazığ klarnet yazdım) açılan menüden ilk seçeneği işaretliyoruz .save select ......

yukarıda ki işlemi yapınca kayıt sayfası açılacaktır.aşağıda ki resim de kayıt türü olarak farklı formatlar gelebilir.resimde KMP den farklı format görülüyor

biz bu kayıt bölümüne tıklayıp istediğim KMP formatını listeden bulup işaretliyoruz.Unutmayın iki tane KMP formatı var bizler KMP-Korg triton keymep... kullanıyoruz .dolayısıyla bu formatı seçeceğiz.seçtikten sonra kaydet diyoruz ve taksimimiz KMP olarak masa üstüne dosya halinde kaydedilmiş oluyor.

işlem bu kadar...

Değerli dostlar umarım faydalı olmuştur.bu konu içinde farkedilmeye bilir.belki adminlerimiz bu KMP yapma işini ayrı konu olarak yayınlarlarsa daha fazla kişi faydalanır diye düşünüyorum.takdir onlarındır.
selamlar .burhan

hocam cok tesekkurler kac gundur kafayi yiyordum bu isler icin ama ben kaydet deyince kmp olarak degilde ksf olarak kaydetti neden acaba???

Burhan kardes boyle halay aralarinda zurna taksim yada roman,ciftetelli ritimlerinin arasina guzel taksimlerin varmi pad olarak?

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 69.6%
  • Kararsızım

Oy: 7 30.4%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri