• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Çok acil Or700 plus Azeri 6/4 lük ritim lazım arkadaşlar

irfanca

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Ud, Bağlama, Klavye
Arkadaşlar or700 v2 plus için 6/4 lük azeri ritmi lazım.

Iğdır'ın al alması gibi türkülere or700 plusta ki azeri ritimleri uymuyor.(6/8 likler uymuyor. Yavaşlasa bile vuruşları farklı)

6/4 lük azeri lazım.
Elinde olanlar paylaşırsa ya da ritim yazmayı bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa, eminim herkese faydalı olacaktır.
Saygılar.

Cevap: Çok acil Or700 plus Azeri 6/4 lük ritim lazım arkadaşlar

O zaman 3/4'lük ritimleri dene zaten 6/4'lük diye bir ritim yoktur Saygılarımla,

O zaman 3/4'lük ritimleri dene zaten 6/4'lük diye bir ritim yoktur Saygılarımla,

Olmaz mı mirim?
6/4 lük ritmin vuruşları 3/4 lükten farklı dır. Kuvvetli zaman hafif zamanları farklı.

Bu tür parçalarda 3/4 lük ritimler ahenksiz oluyor.
Haaa uyar mı? Uyar.
Ama olur mu ? Olmaz.

İlginiz ve cevabınız için yine de teşekkür ederim.

Olmaz mı mirim?
6/4 lük ritmin vuruşları 3/4 lükten farklı dır. Kuvvetli zaman hafif zamanları farklı.

Bu tür parçalarda 3/4 lük ritimler ahenksiz oluyor.
Haaa uyar mı? Uyar.
Ama olur mu ? Olmaz.

İlginiz ve cevabınız için yine de teşekkür ederim.

Canım kardeşim yoktur der isem yoktur :) Ben gerçek nota üzeri saz ve ses dersleri veren biriyim vede diplomalıyım :) 6 zamanlı diyebilirsin ama 6/4!lük diyemezsin. Sen iyisi mi hangi türkü veya parça için veya hangi ritmi arıyor isen onu bana dinlet sana son noktayı aktarayım Saygılarımla,

teoride 6/4 vardır. pratikte pek kullanılmaz ama var istenirse 6/4 ezgi yazılabilir..

6/8 dir hocam oo

teoride 6/4 vardır. pratikte pek kullanılmaz ama var istenirse 6/4 ezgi yazılabilir..

Sn. hocam 3/4'lük ritmin 2. tekrarı nedir? Matematiksel olarak düşüne bilirsiniz ama diğer türlü yoktur. Türkçe de 29 tane harf vardır neden 30 diyemiyoruz? ben desemki birde A harfinin birde ters duranı veya küçük olanı var siz bu 29 sayısını artırırmısınız? NOTA dünyanın ortak müzik dilidir. size başlıca ölçüleride yazayım.

2/4
3/4
4/4
BURDAN SONRASI 8'lik diye adlandırılır. 5/4, 6/4, 7/4 diye giderse bu işin sonu gelmez bu nedenle Fazla da tartışmalara neden olmaması için ZAMANLI kelimesi kullanılır. Zamanla yazılmış notalar da vardır elbet ama bu çok tartışılr olmuştur. bu nedenle temel unsurlar bazalınır. Yazmak istersen gene yazılmaz değil istersen 15/4'lük diye notalı türkü yaz olurmu olur.
5/8
6/8
7/8
9/8
10/8

DİYE GİDER daha da hızlı tempo kullanıldığında 8'lik olan değer 16'lık olarak yeralır örneğin Karadeniz horonlarında 7/8'likler 7/16'lı şekle dönüşür bu apayrı bir ritim demek değildir. Kolay gelsin Saygılarımla,

Moderatör tarafında düzenlendi:

Canım kardeşim yoktur der isem yoktur :) Ben gerçek nota üzeri saz ve ses dersleri veren biriyim vede diplomalıyım :) 6 zamanlı diyebilirsin ama 6/4!lük diyemezsin. Sen iyisi mi hangi türkü veya parça için veya hangi ritmi arıyor isen onu bana dinlet sana son noktayı aktarayım Saygılarımla,

Sayın SAZGRUBU;

1. Demişsiniz ki; "Ben gerçek nota üzeri saz ve ses dersleri veren biriyim vede diplomalıyım"... Bu ifadenize kaşılık diyorum ki; ben sizin müzik eğitim konumunuzu, durumunuzu ve seviyenizi sorgulamadım. Gerekte yok.:) Size saygım sonsuz :):)

2. Kavram kargaşasına gerek yok. 6/4 lük dendiğinde kastedilen 6 zamanlıdır zaten. Bir ölçü içerisinde 6 tane 4 lük nottan bahsedilir. Ben klavyede kullanılacak olan ritim dosyasından bahsettiğim için 6/4 lük ritim arıyorum dedim.

3. Ayrıca diğer bir mesajınızda; "Sn. hocam 3/4'lük ritmin 2. tekrarı nedir? Matematiksel olarak düşüne bilirsiniz ama diğer türlü yoktur." ifadesini kullanmışsınız. O zaman 6/8 her parçayı neden 3/8 lik olarak kabul etmiyoruz. 3/4 lük ritmi 2. kez tekrarlamak, 6/4 lük (6 zamanlı diyelim kızmayasınız) bir usulün vuruşunu her zaman karşılamaz. Örneğin Yürük semai usulü 6/8 dir. (6 zamanlıdır) iki semai usulünün birleşiminden meydana gelir denir. Ama velvelesi aynı değildir. Ama 3/4 kullanılmaz mı kullanılabilir. Ama tam olmaz. Hele 6/4 lük bir sengin semainin velvelesini 3/4 lük ritim karşılamaz. 6/4 lük sengin semaiyi 6/8 lik ritmle çalmak şık olmaz çünkü acc, eşlikler 6/8 e göre düzenlenmiştir.
Aynı zamana sahip farklı usuller vardır. Örneğin düyek usulü 8 zamanlıdır(8/8). Ve iki tane sofyan usulünden oluşmuştur. Müsemmen usulüde 8 zamanlıdır(8/8). Ama bir semai bir nim sofyan ve bir semai den oluşmuştur(3+2+3) ve velvelesi düyekten çok farklıdır.
Yani kısacası zamanları matematiksel olarak aynı olsa da oluşumları, vuruşları farklıdır.
Diye biliyorum...

Örneğin şu parça 6/4 lüktür.

Bunu 3/4 ile ya da 6/8 bir ritimle çalamayız. Haa siz çalarsanız, bişey diyemem, uyar mı uyar, uydumu uydu.
Ama olur mu? Olmaz diye düşünüyorum.

Yani her 5/8 lik türküye her 5/8 lik ritim olmaz. neden olmasın ki süre aynı 5 zamanlı diyebilirsiniz ama oluşumları vuruşları farklıdır.
3+2 (aksk başta) farklıdır 2+3(aksak sonda) farklıdır.

Ya da 7/8 lik her türküye her 7/8 lik ritim olmaz
oluşumları farklıdır çünkü. Bakınız:
* 2+2+3 (aksak sonda)
* 2+3+2 (aksak ortada)
* 3+2+2 (aksak başta)

Ya da her 9/8 lik türküye her 9/8 ritim olmaz,
* 2+2+2+3 aksak sonda
* 3+2+2+2 aksak başta
* 2+3+2+2 aksak ortada
gibi örnekler uzatılabilir.

Siz şöyle diyorsunuz: "O zaman 3/4'lük ritimleri dene zaten 6/4'lük diye bir ritim yoktur Saygılarımla," Bu ifadenizden yola çıkarak:

doğrudur iki tane 3 zamanlı semai usulünden 6/4 sengin semai oluşur. Ama velvelesi farklıdır.
Bütün 3/4 lük leri denedim üstadım. Uymuyor. Şık durmuyor. Ya da ben uyduramadım.:)

Bu mantıkla yaklaşacak olursak 9/4 lük bir zeybek ritmini 3/4 + 3/4 + 3/4 şeklinde çalarız olur biter. Mantık olarak 3+3+3=9 zamanlı
Ama ne yazık ki olmuyor.

Cevaplarınız, ilginiz için teşekkür ederim.

Aslında bence bu tür ritimler büyük bir ihtiyaç. Zaman bulabilsem oturup ritim yazacağım ama zaman bulamıyorum. Özellikle TSM, Tasavvuf Müziği veya THM ile ilgilenen arkadaşlar için bu tarz ritimlerin olmaması önemli bir eksiklik.

İfadelerim polemik yaratmasın. Herkesi seviyorum, Saygılar.

Sn. hocam 3/4'lük ritmin 2. tekrarı nedir? Matematiksel olarak düşüne bilirsiniz ama diğer türlü yoktur. Türkçe de 29 tane harf vardır neden 30 diyemiyoruz? ben desemki birde A harfinin birde ters duranı veya küçük olanı var siz bu 29 sayısını artırırmısınız? NOTA dünyanın ortak müzik dilidir. size başlıca ölçüleride yazayım.

2/4
3/4
4/4
BURDAN SONRASI 8'lik diye adlandırılır. Fazla da tartışmalara neden olmaması için ZAMANLI kelimesi kullanılır.
5/8
6/8
7/8
9/8
10/8

DİYE GİDER daha da hızlı tempo kullanıldığında 8'lik olan değer 16'lık olarak yeralır örneğin Karadeniz horonlarında 7/8'likler 7/16'lı şekle dönüşür bu apayrı bir ritim demek değildir. Kolay gelsin Saygılarımla,
Sayın Hocam sanırım halk müziğinde böyle bir sınırlama yapılabilir ama mesela 5/4 ölçüsünde parçalar da var mesela "Take Five" buda

Aslında bu kadar teferruata gerek yok :)

ben irfanca abin ne demek isteidğini anladm.

Iğdırın al alması türküsü 6/8 kalıbında yazılmış bir ritimle bile çalınabilir. Atak olarak 1 mezur 6/8 kullansak bile ritim aksamaz, tamamlanır.

Skıntı, sadece bugüne kadar yazılmış bu tarz kalıptaki ritimlerin sound olarak bu türküye yakışmaması.

bugüne kadar ritimlerin 6/8 yazılanların vuruşları, 3/4 yazılanların ise tarzı farklı.

irfanca abicim isteğini sıradaki ritimde değerlendirecğeim.